Meer poli's vage pijnen #4, Toeristen met Schouwen-pas worden gevolgd PZC Man dood na ruzie met taxichauffeur 9 Vurig ritme boven een rimpelloze Dokhaven Huisarts is nog te vaak alleen op zoek naar een lichamelijke oorzaak. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Poliklinieken die zich richten op patiënten met onver klaarbare pijnen schieten als pad denstoelen uit de grond. Alleen al het afgelopen jaar zijn verspreid over het land vier speciale klinie ken geopend. Vorige maand maakte het St. An na Ziekenhuis in Eindhoven be kend een zogenoemde LOK-poli te openen: poli voor Lichamelijk On verklaarbare Klachten. Ook het VU Medisch Centrum in Amster dam en het UMC St. Radboud in Nijmegen behandelen nu in sa menwerking met GGZ-instellin- gen patiënten met onbegrepen klachten. In Nederland lopen vierhonderd duizend mensen rond met langdu rige, onverklaarbare klachten, die hen ernstig in hun functioneren beperken. Deskundigen waarschu wen voor onnodig doorverwijzen door huisartsen naar deze polikli nieken. Volgens onderzoekster Sandra van Duimen van instituut voor ge zondheidszorg Nivel kunnen huis artsen patiënten met vage klach- Poliklinieken die zich richten op patiënten met onverklaarbare pijnen schieten als paddenstoe len uit de grond. Het afgelopen jaar zijn er al vier geopend. ten veelal zelf behandelen. „Ze moeten daarbij wel meer oog krij gen voor de emotionele en psychi sche oorzaken, als een patiënt sig nalen in die richting afgeeft." De huisarts is nog te vaak alleen op zoek naar een lichamelijke oor zaak. „Bij chronische vermoeid heidsklachten laat hij bijvoorbeeld bloedonderzoek uitvoeren, terwijl de patiënt hem vertelt dat hij 's nachts vaak wakker ligt." De nieu we poli's kunnen dan volgens Van Duimen een uitkomst zijn. 1e Etappe 1. Cancellara (Zwi) 19.32 2. Contador (Spa) +0.18 3. Wiggins (GBr) +0.19 31. Gesink +1.15 2e Etappe 1. Cavendish (GBr) 4.30.02 2. Farrar (VSt) z.t. 3. Romain Feillu (Fra) z.t. 9. De Kort z.t. Algemeen klassement 1. Cancellara (Zwi) 4.49.34 2. Contador (Spa) +0.18 3. Wiggins (GBr) +0.19 31. Gesink +1.15 s Vandaag de etappe: Marseille-La Grande-Motte (196,5km) O zie www.pzc.nl/tourdefrance en pagina 22,23 en 24 AMSTERDAM - Een 44-jarige man is overleden, nadat een 37-jarige taxi chauffeur hem gisteren om 04.30 op het Leidseplein in Amsterdam in elkaar zou hebben geslagen. De' reden van de ruzie is onbekend. De chauffeur is opgepakt. pagina 4: taxiwet op de schop Groot onderzoek moet zorgen voor nieuwe arrangementen. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Toeristen die in Zee land vakantie vieren worden vanaf 1 september nauwlettend elektro nisch gevolgd. Niet vanwege de vei ligheid, maar om later op maat ge sneden arrangementen te kunnen aanbieden. Het Kenniscentrum kusttoerisme, NHTV in Breda (school voor toe risme), de Hogeschool Zeeland, Universiteit Tilburg en de Schou- wen-Duiveland Pas slaan daarvoor de handen ineen. Vanaf septem ber begint een grootschalig onder zoek om de handel en wandel van toeristen in kaart te brengen. „We volgen toeristen met een Schou wen-Du iveland pas", legt Margot Tempelman van het Kenniscen trum Toerisme uit. „Die mensen laten elektronische sporen na. We kunnen zien wat klanten doen en waar ze in de provincie naartoe gaan. Die gegevens worden geana lyseerd en gebruikt om in de ko mende jaren samen met onderne mers nieuwe arrangementen en toeristische producten samen te stellen." De onderzoeksresultaten worden met ondernemers gedeeld via een website. Zomerkrant, pagina 2: wat leuk dat u in Zeeland vakantie viert Op vakantie wil ik niet gevolgd worden reageer op www.pzë.nl UW reacties: 530 Rookverbod is onhoudbaar eens 9HH 58% oneens 42% EN Zeeland: 2, 3, 11 t/m 15; Binnen land: 4, 5, Buitenland: 7, 9; Cultuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 33; Televisie: 34, 35. Bijlage: Zomerkrant. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 99 10 11688U555530" Vandaag bij deze krant de eerste Zomerkrant van het seizoen WALCHEREN Onstabiel 20° Honduras wacht op afgezette president Zelaya Roger Federer is nu echt de beste tennisser MAANDAG 6 juli 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 156 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 Hl# VLISSINGEN - Les Commandos percu gaven een Vlissingse theaterfeest Onderstroom. spektakelshow tijdens het foto Ruben Oreel pagina 2 en 3: Vlissingen ondergaat Onderstroom met 'n grijns zie ook video op wWw.pzc.nl/cultuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1