Testosteron, seks en de sportschool 16 Maandag 6 juli 2009 Houd je testosteron op peil Neem voldoende nachtrust. Zorg voor beweging. Duursporten is goed voor de conditie, maar wie spieren kweekt, zorgt voor z'n testosteron. Doe regelmatig aan seks. Let op met drop. De stof glycyrrhizinezuur in drop verlaagt het testosteron en verhoogt de bloeddruk. Eet gezond. Rood vlees is goed voor het testosteronpeil. Ook peulvruchten, noten en melkproducten helpen, net als koolsoor ten als broccoli, bloemkool en spruitjes. Af en toe een glaasje ro de wijn beschermt de prostaat. Het element lycopeen in toma ten is ook goed voor de prostaat. Let op je buik. Een klein beetje vet mag best, maar hoe dikker de buik, hoe hoger het gehalte van het vrouwelijk hormoon oes- trogeen in het mannenlichaam. Oestrogeen zorgt weer dat je dikker wordt. Prostaat, bron van zorgen De prostaat is een klein orgaan in de buurt van de piasbuis, dat de hinderlijke neiging heeft steeds groter te worden. Als het de piasbuis afknelt, ont staat de gevreesde oude-man- nenplas: er wordt niet meer ge klaterd, maar gedruppeld. Er zijn medicijnen voor en des noods zelfs een operatie. Maar pas op: je kunt er incontinent van worden. Uit recent onderzoek blijkt dat prostaatklachten vaak gepaard gaan met erectiestoornissen, overgewicht en een te hoog cholesterolgehalte. Mannen die hier last van hebben, zijn moe, lusteloos en hebben minder zin in seks. Een dalend testoste ronpeil wordt in verband ge bracht met die aandoeningen. Als je maar oud genoeg wordt, krijgt bijna iedere man uiteinde lijk prostaatkanker. In de meeste gevallen is dit een lang zaam groeiende, goedaardige kankersoort. Het risico op pro- staatkanker wordt aangetoond door het gehalte van een be paald stofje (PSA) in het bloed te meten. Er wordt in Neder land gedebatteerd over de wen selijkheid van het invoeren van screening op prostaatkanker. Veel mannen met een hoog PSA hebben namelijk (nog) geen kanker. De tumor die ont dekt wordt, groeit vaak zo lang zaam dat complicaties van be handeling (erectiestoornissen, plasklachten) erger kunnen zijn dan die van de kanker zelf. Het is wel nuttig PSA regelma tig te laten meten als prostaat kanker in je familie voorkomt. Testosteron maakt de man. Het hormoon zorgt voor kracht en spieren, voor ruimtelijk inzicht en libido. De man die er te weinig van heeft, kan lui en dik worden. door Lindy Jense illustratie Jos Diender Moe, lusteloos, min der zin in seks? Het hoeft niet per se zo te zijn, maar een 40-pIus man met de ze klachten kan last hebben van een te laag testosterongehalte. Er zijn allerlei remedies, van het toe dienen van extra testosteron tot leefstijlveranderingen, zoals gezon der eten en meer bewegen. „Bewust met je gezondheid bezig zijn, helpt echt", zegt Ton Bakker. De gezondheidsjournalist is co-au teur van het handboek De Testoste- ronfactor. Daarin zijn de nieuwste wetenschappelijke inzichten op het gebied van de mannelijke ge-, zondheid gebundeld. '„Van nature zijn mannen minder met hun gezondheid bezig dan vrouwen", weet Bakker. „Vorig jaar startten we met de website dokterdokter.nl, waar ik coördina tor van ben. Het viel ons op dat be hoorlijk wat mannen de site be zochten en dat ze vooral geïnteres seerd waren in onderwerpen als testosteron en prostaatklachten. Blijkbaar zoeken mannen liever in formatie op internet, dan dat ze naar de dokter gaan met een vraag." Ton Bakker en co-auteur Annet Maseland wilden met De Testoste- ronfactor een handboek maken, waaruit mannen kunnen leren hoe hun lichaam werkt en hoe ze het in conditie kunnen houden. „We willen inzicht bieden", zegt Bakker. „Processen in je lichaam hangen met elkaar samen. Je wordt niet gelijk ziek als er maar één dingetje niet goed gaat." Testosteron is het hormoon dat de man tot man maakt. Het zorgt er voor dat mannen geslachtsrijp wor den, beharing krijgen, gespierder worden en beschikken over ster kere botten. Testosteron zorgt er voor dat een man regelmatig zin heeft in seks en dat hij over het al gemeen beter de weg vindt (ruim telijk inzicht!) dan een vrouw. Maar bij het ouder worden, loert het gevaar. Bij vrouwen daalt de hormoonspiegel tijdens de over gang tamelijk snel, wat heftige psy chische en lichamelijke klachten tot gevolg kan hebben. Bij man nen gaat het allemaal wat geleide lijker. Als je de 40 bent gepasseerd, daalt het testosterongehalte met 1 procent per jaar. De spiermassa en spierkracht nemen wat af, het kor- tetermijngeheugen verslechtert en botontkaÖcing neemt toe. Dat klinkt vervelend, maar het gaat allemaal zo geleidelijk, dat het geen acute problemen oplevert. Al leen bij mannen die van nature al een laag testosterongehalte heb ben, leidt de daling aantoonbaar tot klachten als minder zin in seks en slaapproblemen. Toediening van extra testosteron kan dan een oplossing zijn. Maar het heeft wei nig zin naar de huisarts te gaan voor een testosteronmeting, waar schuwt Bakker. „Het gehalte qp zich zegt namelijk weinig, tenzij het echt heel laag is. Er zijn meer factoren in het spel. Uit onderzoek blijkt "dat mannen met een te laag testosterongehalte ook vaak een te hoge bloeddruk en een te hoog cholesterolpeil hebben. Vaak zijn ze ook te dik. Al deze symptomen samen heten het metaboolsyn- droom, dat vaak de voorbode is van hart- en vaatziekten. Er is dus wel een verband met testosteron. Is het lage testosteronpeil de oor zaak van de problemen of juist het gevolg? Daar is men nog niet uit." Gelukkig kunnen mannen er zelf veel aan doen om hun testosteron peil op niveau te houden. Te den ken valt aan zorgen voor een ge zond gewicht en een goede condi tie. Hardlopen helpt, maar je flink inspannen op de sportschool is be ter, zegt Bakker. „Als je erg lange afstanden loopt, komt het stress hormoon Cortisol vrij. Dat zorgt voor een daling van het testoste ron. Sprinten is beter, net als krachttraining. Want het aankwe ken van spiermassa bevordert de aanmaak van testosteron." Last but not least: seks is ook voor de ouder wordende man een aan rader. Het vermindert stress (en dat is goed voor het testosteron peil) en de daad op zich verhoogt de hormoonspiegel. Een gezond testosterongehalte zorgt weer voor een goed libido. En daarmee is de man weer hele maal het haantje. Annet Maseland en Ton Bakker - De testosteronfactor. Handboek voor man nen boven de 40. Elsevier Gezond heidszorg, 14,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16