'In de volksmond De Snaai1 Zeeuwse jeugd vindt het droevig gesteld met studeren in Zeeland Weet u misschien waar dit kunstwerk staat? V-J Kunst op straat nader bekeken op www.pzc.nl/kunstbuiten Maandag 6 juli 2009 15 Het is een gehucht met volgens de laatste tellingen iets meer dan twee honderd inwoners. Het is onbekend wanneer deze foto gemaakt is, maar het moet ver voor de Eerste Wereldoorlog zijn. De vraag luidt: Waar is deze foto gemaakt? Oplossingen, eventueel gelar deerd met leuke anekdotes, kunnen tot donderdag 14.00 uur gestuurd worden naar de redactie van de PZC, onder vermelding van Raadkaart: Postbus 91,4330 AB Middelburg. Fax: 0118-434019; redactie@pzc.nl Onder de inzenders van de goede oplossingen worden drie waardebon nen verdeeld. door Edith Ramakers „Niet zo'n moeilijke vraag", schrijft Ivo Knijpers uit Lamswaar- de. „Ik ben namelijk geboren in het huis rechts op de foto. Voordat wij de woning betrokken, hebben mijn ouders en daarvoor de ouders van mijn moeder er ge- woond.Sind 1988 woon ik met mijn vrouw in dit huis, waarin we twee dochters hebben grootge bracht. Zij wonen intussen ook al zelfstanding, beiden in Breda. Zij zien het niet zitten om in een klein dorp als Lamswaarde te wo- 1 nen, maar voor ons is het het mooiste plekje op aarde." Voor Ivo Kuijpers was het een ge makkelijke vraag, maar toch waren lang niet alle ingezonden antwoor den correct. Een aantal inzenders dacht Hoek in de foto te herken nen. Hans Blommaart uit Goes zag ech ter wel dat het Lamswaarde was. De foto is gemaakt 'komende van af de Boudeloodijk', schrijft Blom maart. „Het dorp is beter bekend onder de naam Heilig land, vanwe ge de grootste kerk in de regio, de ze kerk is kortgeleden gerestau reerd en ingewijd door de huidige bisschop van Breda." In zijn jeugdjaren (1960/1970) voer de de dorpspastoor, pastoor Knip- scheer, de regie over het dorp van uit de zeer grote pastorie direct naast de kerk. „In de loop der tijd is er vrij weinig veranderd in het dorp qua bebouwing, wel staat er een soort van inbreiding gepland in de Achterstraat, waar vele wo ningen zijn verdwenen vanwege hun bouwvallige toestand. Dit om dat vele woningen van oosterbu ren waren, die dit als een soort van geldbelegging hadden aange schaft. Vele jonge mensen vertrok ken van het dorp omdat nieuw bouw niet of weinig mogelijk was. Het dorp heeft nog wel een school tje voor basisonderwijs - de Oost vogel - maar geen winkels meer." De foto geeft een inkijkje in de huidige Jacobus de Waalstraat in Lamswaarde. In de volksmond De Snaai genoemd", schrijft Theo Her- rewegh uit Lamswaarde. „Aan de linkerzijde zien we de Balie van de Watergang, zoals we deze noem den als jongetje van 8 of 10 jaar. We maakten er een sport van om hierop rond te draaien en het wa ter te benutten om visjes te van gen. Met een stok en garendraad (stekelbaarsjes)." Cindy van Grol zag direct dat het de Jacobus de Waalstraat is. „Deze straat met zijn bijzondere gebou wen." Kees Stevense uit Middelburg heeft het ook weer bij het rechte eind. „Er waren maar liefst 13 cafés op het dorp; na afloop van de mis hadden de kerkgangers dus een ruime keuze. Toch stonden de in woners bekend als bijzonder gods vruchtig. „Het dorp werd dan ook in de volksmond 'Het Heilige Land' genoemd", stipt ook Ste vense aan. De waardebonnen gaan deze week naar Theo Herrewegh uit Lamswaar de, Cindy van Grol uit Lamswaarde en Hans Blommaart uit Goes. door Claudia Sondervan middelburg - Bijna negentig pro cent van de studenten aan de Ho geschool Zeeland moet voor een leuke baan de provincie uit. Er zijn geen banen met doorgroeimoge lijkheden, menen zij. Van de ROC-scholieren denkt de helft wel een aardige baan in Zeeland te kun nen vindqn, maar zij vrezen dat ondernemers door de crisis de voorkeur geven aan studenten uit het hoger beroepsonderwijs. Dat komt uit de groepschatsessies die de provincie hield op vijf scho len in Oostburg, Goes, Middelburg en Vlissingen, onder de titel 'Blijf je of ga je weg?'. De resultaten wor den op 26 september tijdens een manifestatie NieuwlZeeland gepre senteerd in de Middelburgse Abdij. Zeelaijd is een fijne plek om op te groeien, 63 procent verkiest Zee land,boven de Randstad. Niette min kondigt 55 procent van de jon geren aan Zeeland te willen verla ten, 42 procent wil dat zelfs zo snel mogelijk. Zeeland heeft niet ge noeg keuze en kwaliteit in studies, vertellen de vertrekkers. Van hen zegt 46 procent niet te willen te rugkeren. Voor een leuke studententijd moet je niet in Zeeland zijn, meent zo wat driekwart van de jongeren. Woonruimte vinden is volgens hen niet moeilijk, góede woon ruimte echter wel. Zowel mbo'ers als hbo'ers klagen over het tekort aan stageplaatsen. Bovendien zou de stagevergoeding in andere provincies hoger zijn. Puzzel ouderwets gezellig mee en maak deze week kans op een Trendy keukentextiel-set van 'Enjoy' Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl Een initiatief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15