Zeeland het stadshart laten spreken H H Groenloods van Léte begin volgend jaar tegen de vlakte De goedkoopste autoverzekering BenZeker van Nederland? BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg! Sprekende Gevels van start met werk van Middelburgse stadsdichter Maandag 6 juli 2009 1 3 'Dit project is een pareltje aan de kroon van de Kunst en Cultuurroute in Middelburg Frank Streng, wethouder 'We willen uiteindelijk een wandeling en een boekje maken van de gedichten op de gevels' Do van Iwaarden, lid van de werkgroep van het project i $33C3Ef II - Gevels, misschien een stoeprand of zelfs de onderkant van de Schroebrug: gedichten moeten de komende jaren Middelburg laten 'spreken'. door Annemarie Zevenbergen ij zit op een bankje voor het voormalige postkantoor in Middel burg. Aangenaam in de schaduw van het gebladerte be kijkt hij de zijgevel van galerie De Vier Gemeten en bedenkt: „Het zal wel even wennen zijn om m'n gedicht telkens tegen te komen. Als een gedicht geschreven is, ben ik er eigenlijk een beetje los van. Maar nu ik zal ik-er regelmatig mee geconfronteerd worden." Aangenaam, Johannes Herman Bu- rna, stadsdichter. Hij licht even de hoed en neigt het hoofd lichtjes. Tevreden beziet hij de zachtjes keuvelende poëzieliefhebbers, bij een om het glas te heffen op het officiële begin van het project Spre kende Gevels in Middelburg. Champagne als tintelende begelei der. Blokjes kaas 'zwetend' in de zon en stemmige gitaarmuziek van Tony van den Buuse. Middelburgs wethouder Frank Streng toont zich gepast verheugd over dit initiatief, dat hij betitelt als 'een pareltje aan de kroon van de Kunst en Cultuurroute'. „Het voegt iets moois toe aan het cultu reel palet van Mid delburg, dat al zo kleurrijk is." Hij drinkt dan ook gaarne een heildronk op het wel slagen van het project en het wel zijn van de stadsdichter. Want Joop Buma leverde het eerste ge dicht voor Sprekende gevels, te le zen op de gevel van de galerie naast het voormalige postkantoor. Hij nam het verdwijnen van het postkantoor als onderwerp voor zijn werk, met de titel 'Posters'. Een ode aan de mens die jaren lang zijn of jaar post bracht naar het kantoor. Een pand dat nu een ander leven tegemoet zal gaan. Ap- .partementen, een vijfsterren ho tel? De toekomst zal het leren. Sprekende Gevels is een initiatief van de dames Joke Apner, Thea Everaers en Do van Iwaarden en maakt deel uit van de Kunst en Cultuurroute. Thema van het pro- jen is Zee en Land. Het gedicht van Joop Buma wijkt daar vanaf gezien de plaats ervan. En, zoals Buma het verwoordt: „Ik ga als 'De bewoners van het monumentenpand moeten het gedicht ook mooi vinden' werkgroep Sprekende Gevels stadsdichter in op onderwerpen die in de stad spelen. Dat kan een actueel onderwerp zijn of iets his torisch. Men dicht mij veel kennis van historie toe en dat verplicht." Hans van Iwaarden van Het Gou den Briefje heeft het gedicht op de gevel aangebracht. „Nee, ditmaal niet uit de losse hand. Ik heb nu gebruikgemaakt van een computer programma", onthult hij. „En de steiger die er al stond.", voegt hij er glimlachend aan toe. 'Posters' contrasteert in zwarte letters dui delijk met de witgeschilderde ge vel. Van verre te zien. Thea Everaers vertelt dat er nu fi nanciële middelen zijn om vijf ge dichten per jaar op gevels te realise ren. „Na vijfjaar hebben we dan een kleine poëziewandeling. Maar als we sponsoring kunnen vinden, kunnen dat er sneller meer wor den." Do van Iwaarden vult aan: „De gedichten komen nu op blin de gevels van mo numentale pan den. In overleg met de bewoners, want je kunt ze niet opzadelen met een gedicht dat hen niet aan spreekt. Maar misschien zijn er ook wel andere plakken te beden ken. Een stoeprand bijvoorbeeld. Of de onderkant van de Schroe brug. Het zou ook heel fijn zijn als we uiteindelijk ook een boekje konden uitgeven waarin al die wer ken zijn opgenomen." De stadsdichter wacht met span ning op het volgende gedicht. „Ik hoop dat ik snel gezelschap krijg, anders is het zo eenzaam." foto Ruben Oreel et gedicht van loop Buma moet het begin vormen van een langjarig poëzie- project in Middelburg. Dat bestaat uit gedichten op gevels van monu mentale panden. Of op andere, verrassende, plaatsen. Een poëzie wandeling en een boekje staan nog op het verlanglijstje van de werkgroep die zich bezig houdt met Sprekende Gevels. De groep heeft al een aantal gedichten gese lecteerd die een plekje op gevels kunnen krijgen. Het project lift mee op de subsidie die de gemeen te verstrekt aan de Kunst en Cul tuurroute. De werkgroep heeft ech ter goede hoop dat sponsors er voor zorgen dat het project sneller tot wasdom komt. Joop Buma is blij met het initiatief en is 'vereerd met het feit dat hij het eerste gedicht mocht vervaardi gen'. „Ik heb bij mijn aantreden als stadsdichter gezegd dat ik aan de weg ga timmeren. Dit past daar heel goed bij." En voldaan beziet hij zijn werk 'Posters' op de gevel van galerie De Vier Gemeten. POSTERS veel postende mensen in de straat zij hebben geschreven gedachten, een vraag een wens, een groet in woorden in zinnen waar moet dat naartoe over land over zee door de lucht of blijft het hier in de straat Buma 200» Sprekende Gevels is een nieuw poëzieproject in Middelburg, dat dit week einde van start ging. foto Ruben Oreel Omwonenden worden verlost van jarenlange overlast. door Annemarie Zevenbergen middelburg - De groenloods van Léte/ADZ aan de Haringvlietstraat in Middelburg gaat nu toch vrijwel zeker tegen de vlakte. De gemeen teraad van Middelburg buigt zich maandag 13 juli over een voorstel om de loods van Léte te kopen voor 450.000 euro. Na de aankoop wil de gemeente de loods vóór 1 maart 2010 slopen. Het terrein wordt dan voorlopig ingezaaid met gras, totdat een andere be stemming is gevonden. De gemeente kan de loods kopen, omdat Léte samen met de Krediet bank Walcheren en de Sociale Dienst Walcheren in de eerste helft van 2010 verhuist naar het ROC-gebouw op de Kenniswerf in Vlissingen. De besturen van de drie organisaties hebben dit be sluit afgelopen week unaniem ge nomen. De drie Walcherse ge meenteraden moeten er hun licht nog over laten schijnen. De bedoeling is dat de drie organi saties op termijn geïntegreerd wor den tot een 'mensontwikkelbe- drijf, dat op een meer efficiënte manier de cliënten ondersteuning kan bieden. De verhuizing naar de Kenniswerf Vlissingen is de eerste stap in dat proces. Hoe lang dat in beslag gaat nemen, is nu nog niet duidelijk. De sloop van de groenloods zal de bewoners van de achterliggende flats veel genoegen doen. Het ge bouw, aan de rand van de Stro- menwijk, is hen al jaren een doorn in het oog. Het bouwsel werd begin 2000 neergezet zonder dat zij daarover waren ingelicht. Omwonenden konden daardoor ook geen bezwaar meer maken te gen de bouw. De loods beneemt niet alleen het uitzicht van de flat bewoners, maar de activiteiten die er plaatsvinden, zorgen ook voor veel overlast. Het tijdelijke kantoor van Léte op het terrein van de groenloods moet ook verdwijnen. Dat staat er illegaal en had najaar 2006 al weg moeten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13