Protest tegen vasthouden van Britten Busreizen ITALIË FRANKRIJK Demjanjuk gezond genoeg voor proces Turkije zet Kinderen China geroofd KRASiNL naar de stembus Inclusief reis per Comfort Class bus (met méér beenruimte), ontbijt en diner! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm O 8 Zaterdag 4 juli 2009 Meer nabestaanden willen optreden als medeaanklager. MÜNCHEN - John Demjanjuk is vol gens artsen gezond genoeg om te worden berecht wegens oorlogs misdaden. Dat is gisteren bekend gemaakt door het Openbaar Minis terie van München, waar het pro ces tegen de 89-jarige verdachte wordt voorbereid. De artsen stel den wel als voorwaarde dat de da gelijkse zittingen niet langer duren dan tweemaal anderhalf uur. Demjanjuk, een Oekraïner die na de Tweede Wereldoorlog naar de VS emigreerde, wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 29.000 joden in het ver nietigingskamp Sobibor. Hij werk te jaren in een autofabriek in De troit. Nadat al zijn pogingen om uitlevering aan Duitsland te voor komen waren afgewezen, werd hij begin mei uit zijn woonplaats in Ohio naar München overgebracht. Demjanjuk zegt als soldaat van het PEKING - Justitie in de Zuid oost-Chinese provincie Guizhou is een onderzoek begonnen naar kin derroof door lokale autoriteiten. Dit berichtten onafhankelijke Chi nese media gisteren. Tachtig ba by's zouden zijn weggenomen. Lieden die misbruik maakten van hun positie zouden ouders van kinderen in de arme streek Zhe- nyuan hebben gedwongen hun tweede kind af te staan wanneer ze geen boete van circa 2.000 euro konden betalen. Officieel is in veel gemeenten één kind het maxi mum om de bevolkingsgroei te temperen. Een van de betrokken Rode Leger krijgsgevangen te zijn gemaakt door de Duitsers en nie mand kwaad te hebben gedaan. Maar justitie beschikt over docu menten waaruit blijkt dat iemand van zijn naam in een SS-kamp in Trawniki tot bewaker werd opge leid en een foto uit Sobibor waar op hij als bewaker te herkennen is. Op medeplichtigheid aan moord Staat in Duitsland maximaal vijf tien jaar gevangenisstraf. Steeds meer nabestaanden van in Sobibor omgekomen personen wil len als medeaanklager optreden in het proces tegen Demjanjuk. In mei bestond de groep uit negen Nederlanders, nu zijn het meer dan dertig personen uit verschil lende landen, zei Johannes Hou- wink ten Cate, hoogleraar Holo caust- en genocidestudies aan de Universiteit van Amsterdam, giste ren. Ruim de helft van de nabe staanden zijn Nederlanders, de an deren komen onder meer uit Ame rika, Israël en Zwitserland Zij kun nen dossiers inzien, getuigen ho ren en soms een betoog houden. ambtenaren is zich van geen kwaad bewust. Hij zei tegen een verslaggever dat het nu eenmaal de politiek is van het district om een baby weg te halen wanneer de boete niet is betaald. De geroofde kinderen werden vervolgens als wees geregistreerd en ter adoptie aangeboden voor naar schatting 2.000 tot 3.000 euro. De kinderen zouden vooral naar Europa zijn ge gaan. Kinderen zijn ook in Neder land beland. Het is niet de eerste keer dat een adoptieschandaal aan het licht komt. Na geruststellende woorden vanuit China bleef. Ne derland kinderen adopteren. Landen willen de druk op Iran stapsgewijs opvoeren. STOCKHOLM - Alle 27 lidstaten van de Europese Unie hebben gisteren de Iraanse ambassadeurs in hun land ontboden om te protesteren tegen de detentie van medewer kers van de Britse ambassade in Te heran. De stap volgde op de verklaring van een hooggeplaatste Iraanse geestelijke, dat Groot-Brittannië aanstichter is van de recente ver- kiezingsrellen en dat sommige am bassademedewerkers zullen wor den berecht. Volgens ayatollah Ahmad Jannati, hebben de arres tanten bekentenissen afgelegd. Hoeveel personen worden berecht en welke aanklacht hen te wach ten staat, maakte de geestelijke niet duidelijk. De Britse minister van buitenland se zaken David Miliband liet giste ren weten ervan overtuigd te zijn dat de ambassademedewerkers zich niet schuldig hebben gemaakt aan 'onbehoorlijk of onwettig ge drag'. Hij zei dat de regering zich ernstig zorgen maakt over twee medewerkers die nog steeds vast zitten. Groot-Brittannië heeft de overige EU-landen gevraagd hun ambassa deurs uit Teheran terug te roepen, maar de EU heeft gekozen voor een stapsgewijze opvoering van de druk op Iran, zei de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken Bildt, die dit halfjaar voorzitter is van de Europese ministerraad. In een verklaring zegt Bildt dat deze benadering effect heeft, getuige de vrijlating van zeven van de negen ambassademedewerkers die waren opgepakt. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken zei dat de EU-lan- den zich volgende week nogmaals over de kwestie zullen buigen, als de overige ambassademedewer kers dan nog vastzitten. Eerder gis teren zei Bildt dat berechting van de ambassademedewerkers voor de Europese Unie 'niet aanvaard baar' is. De Franse president Sarkozy liet weten dat hij het Britse voorstel steunt. Frankrijk is voor aanscher ping van de sancties, 'zodat de Iraanse leiders zullen begrijpen dat de weg die zij gekozen hebben nergens toe leidt'. Sarkozy zei dat de Britten maar moeten aangeven op welke wijze zij geholpen willen worden. „On ze solidariteit met onze Engelse vrienden is totaal", zei hij. Zweden wil de druk op Iran ech ter niet te ver opvoeren om het land niet verder in een isolement te dwingen. De 'roep om vrijheid' van het Iraanse volk moet niet ver anderen in een conflict tussen Iran en de rest van de wereld, zei de Zweedse premier Fredrik Rein fect. EU-landen hebben de Iraanse am bassadeurs gisteren duidelijk ge maakt dat ze het niet eens zijn met de opsluiting van Brits am bassadepersoneel. SOFIA - Aanhangers van de Partij voor Orde, Recht en Gerechtigheid zijn in hoofdstad Sofia de straat op gegaan om te demonstreren tegen door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Turkije zet de bouw van een omstreden waterdam in de Tigris in het zuidoosten van het land door. De Turkse regering negeert de protesten en wacht niet langer op Europese fondsen. Het controversiële project dwingt duizenden Koerden uit hun hui zen en zal het eeuwenoude stadje Hasankeyf en tientallen andere ar cheologische plaatsen grotendeels onder water zetten. Heerlijk nazomeren aan de Italiaanse Bloemenrivièra? Dat kan bi] KRAS.NL al vanaf slechts 299 inclusief ontbijt en diner! 7 dgn BLOEMENRIVIÈRA MONACO v.a. 299 Per Comfort Class bus rijden we naar de Ligurische Rivièra, waar we intrek neyien in een goed toeristenklasse hotel. U kunt de vele leuke plaatsjes in de omgeving op eigen gelegenheid bezoeken, maar wij raden u zeker aan het supervoordelige excursiepakket 49 p.p.) te reserveren! Dit pakket omvat excursies naar San Remo, de ministaat Monaco en het Ligurische achterland. Vanaf slechts 398 naar de schitterende wijnstreken Elzas en Vogezen! Er zijn nog maar 2 vertrekdata, dus wees er snel bij! 8 dgn ELZAS EN VOGEZEN v.a. 398 Vanuit het leuke vakantieplaatsje Gérardmer, schitterend gelegen aan het gelijknamige meer, verkennen we uitgebreid de Elzas en Vogezen. De streken staat natuurlijk bekend om de voortreffelijke wijnen, maar ook om het vele natuurschoon en de pittoreske dorpjes met vakwerkhuizen. We bezoeken o.a. het historische Munster, de sfeervolle stad Straatsburg, Épinal en Colmar. Vertrekdata: 29/8 en 19/9. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/35505 Cultuur en natuur komen samen in Lourdes en de Pyreneeën! Vanaf slechts 499 reist u naar dit unieke stukje Zuid-Frankrijk! 10 dgn PYRENEEËN LOURDES v.a. 499 Lourdes biedt u tal van indrukwekkende plechtigheden en een schitterende omgeving! Naast een diepgaande kennismaking met dit magnifieke bedevaartsoord, hebben we een aantal fraaie uitstapjes voor u in petto, waarbij we onder meer het ongerepte landschap van de Pyreneeën ontdekken. Op ons programma staan b.a. Gavarnie, Biarritz (optioneel), Pau en Cauterets. Vertrekdata: 4-11-25/9 en 9/10. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/35536 Vertrekdata: 3-10-17-24/10. Prijzen zijn p.p. bij 2 personen. Zie www.kras.nl/35565 waarom zou je meer betalen of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewjnkel van Is fBIZBn of Arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8