groter dan vreugde van de Rabo-wielerploeg Ontploffingsgevaar Alberto Contador is voor Johan Bruyneel dé leider Zaterdag 4 juli 2009 3 7 ken te krijgen. De uitspraak van het CAS is voor het team het ein de van een slepende zaak. Voor mij is het meer een begin." De deelname van Boonen is be- Tom Boonen krijgt alsnog groen licht en mag vandaag starten in de Tour de France. Volgens ploeg leider Lefevere is de zaak rond zijn cocaïnegebruik opgeblazen. langrijk voor Quick-Step. „Maar laat het duidelijk zijn dat dit veel meer een zaak was van mijn recht vaardigheidsgevoel dan van com merciële belangen", zegt Lefevere op felle toon. „Dit had zover niet mogen komen." Het begon bij Boonen zelf „Het is onnodig opgeblazen. Tom is geen Marco Pantani. Hij is niet ziek of verslaafd. Ik begrijp dus niet waar om ASO de deur zo lang dicht heeft proberen te houden." pagina 44: alle teams, de deelne mende renners met hun rugnum mers, plus de route van de Tour de France Op internet kunt u de Tour de France op de voet volgen via www.pzc.nl/tourdefrance boel, buiten de ploeg om, belaze ren. Het is dan ook wachten, zo vreest hij, op het moment dat de grote sponsors het beu worden en zullen 'weglopen uit dit circus'. Of hij hiermee op zijn eigen werkge ver doelde, liet Breukink in het midden. Hoe lang kan Rabobank blijven volhouden dat er geen oorzakelijk verband bestaat tussen de doping- affaires van Thomas Dekker en de in 2007 ontslagen Michael Rasmus sen? Is het louter toeval dat beiden in dezelfde periode werden be- Het is de vraag of de Rabobank- wielerploeg nog lang blijft be staan. Dopingaffaires zouden voor de sponsor een reden kun nen zijn om ermee te stoppen. trapt op dynepo, een verbeterde versie van epo? Of is er meer aan de hand? Begin 2008 maakte de Duitse televisiezender ARD be kend dat zowel Rasmussen als Dekker op de klantenlijst zou staan van het Weense 'dopinglabo- ratorium' Humanplasma. Ook Michael Boogerd en Denis Mentsjov zouden op de bewuste lijst figureren. Met Rasmussen en Dekker heeft Rabobank intussen gebroken. Voor Boogerd was er evenmin nog een plek in de ploeg na het beëindigen van zijn car rière. Blijft over Denis Mentjsov, winnaar van de Giro en één van de favorieten voor de komende Tour. Naar de rol die de Rabo-renners hebben gespeeld in het wijdvertak te netwerk van Humanplasma loopt momenteel een onderzoek van de Oostenrijkse justitie. Dat Rabobank alle medewerking heeft toegezegd, laat onverlet dat de Weense connectie als een tijdbom tikt onder het voorbestaan van de ploeg. Vallen er na Rasmussen en Dekker nog meer steentjes omver, dan is het einde van het Rabo-tijd- perk onherroepelijk. Speculaties over dopegebruik in de ploeg wor den intussen nog gevoed door het vertrek van dokter Geert Leinders. De Belg stapte deze week op om dat hij zich naar verluidt niet meer kan verenigen met het zakelijke be wind van Harold Knebel. Mis schien zal de komende drie weken al blijken of de nieuwe wind niet te laat is komen aanwaaien. door Mart Smeets Drie jaar geleden, in Straatsburg, ontplofte de Ronde van Frankrijk en we keken met z'n allen geschrokken toe. Twee vuis ten vol boefjes werden aan de kant gezet, even reageerden we alsof we geschokt waren, maar het leven ging gewoon door. De Franse va riant van 'business as usual'. Gisteren hing er in Monaco eenzelf de sfeertje als drie jaar geleden bij de start in noordoost-Frankrijk. Het was een mengsel van angst, bloeddorstigheid, sensatie en voor al onzekerheid: wie zouden er, nu de roofvogels toch losgelaten wa ren boven het peloton, nog meer gedetecteerd worden? Dagenlang al hing er een onweersbui vol ver dachte namen boven de Cote d'Azur. Gissingen liepen hoog op, niemand durfde man en paard te noemen, het was Suspense met een grote S. Spanning dus: wie van de andere zondaars had de boel dermate belazerd dat de gieren gin gen krijsen? Kopmannen, goede knechten? In het officieuze fluister- circuit deden de namen Mentsjov, Gusev en Di Luca het opmerkelijk goed. Niemand kon iets bewijzen; wij allen waren zielig bezig. Zeg het maar; hoe meer zoet bloed des te beter. Als het regent in zo'n situatie moet ook iedereen nat wor den, nietwaar? Maar het bleef zo vreemd stil gedurende de vrijdagse ochtenduren. Toen werd het de vroege middag op vrijdag en kwam er een bizarre wending in alles. De ASO werd in het ongelijk gesteld: Tom Boonen mocht toch opstappen in 's we relds mafste wielercircus. België ontplofte, Tommetje Tommetje leefde immers weer. Direct trad er van hogerhand een oorverdovende stilte in: merde, potverdrie, shit und Scheisse. We wilden slachtof fers, geen winnaars. De ASO trok een doek over de ei gen kop, zwijgen was nu even ge wenst. Nota bene Franse rechtspre kers kapittelden de oppermachtige en arrogante fïetsbaasjes uit Parijs. Monsieur Prudhomme zal het niet graag toegeven, maar een grotere nederlaag leed hij nog niet eerder op deze manier. Heerlijk. En het werd de late middag en nog steeds voelde je een nat wantrou wen. Persbureaus werden om de minuut nagelezen, telefoons lagen bibberend klaar, televisiepresenta toren stonden op stand-by en de wielerwereld durfde nog steeds niet voluit te ademen. Het nieuws moest uit Zwitserland komen, bij de UCI vandaan, maar Zwitserland leek ineens zo ver weg. Een enge stilte kroop in het peloton. Iemand zette een bord op straat: ontploffingsgevaar. Ploegleider maakt snel duidelijk dat Spanjaard belangrijkste troef is. door Ad Pertijs MONACO - Het was de dag van de persconferenties gisteren in het Grimaldi Forum in Monaco. Rabo bank beet het spits af De belang stelling van de zijde van de interna tionale pers was gering. Het toont aan dat voor de buitenwereld De- nis Mentsjov nog niet de topfavo riet is voor deze Tour de France. Anders is dat met Alberto Conta dor, die op het einde van de mid dag samen met zijn Astana-ploeg- leider Johan Bruyneel wel een bomvolle zaal trok. De Belgische teambaas maakte voor de vragen kwamen, zelf een einde aan een al maanden gevoerde wereldwijde discussie: „Het moet duidelijk zijn dat Alberto dé leider is van deze ploeg. Op zich is dat niet vreemd voor een renner die zijn drie laat ste grote ronden heeft gewonnen." Vanaf het moment dat Lance Armstrong zijn terugkeer aankon digde in het peloton is er gespecu leerd op een interne machtsstrijd binnen de Astana-ploeg. Met na me omdat Bruyneel altijd de grote man (en vriend) achter Armstrong is geweest. Volgens Bruyneel is er geen twijfel of onderlinge rivali teit. „En om dat te onderstrepen heb ik in overleg met Lance het nummer 1 van de ploeg, 21 in ons geval, aan Alberto gegeven. We hadden veiligheidshalve ook voor een alfabetische volgorde kunnen kiezen. Dan had Lance 21 gehad. Nu moet het voor iedereen duide lijk zijn wie de kopman is." Voor Bruyneel is Contador ook een zekerdere optie dan Arm strong. „Het traject- dat Alberto heeft gevolgd tot deze Tour is een voorbereiding die zijn succes al heeft bewezen: Parijs-Nice, Ronde van Baskenland en Dauphiné Libéré. Bij Lance moeten we eerst afwachten hoe zijn afwijkende aanpak deze weken zal uitpak ken." Armstrong combineert dit jaar voor het eerst de Tour met de in mei gereden Giro. Alberto Contador De omstreden Belg is gisteren alsnog toegelaten tot de Tour de France. foto Nicolas Bouvy/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89