Vader poetste zilver voor een voedselpakket Middelburg 1940 I? Sluiskilse fabriek in problemen w Angeldragers in Terra Maris H4O0^-WAARD» Zelfs PvdA wil reactor Petten M2Makelaars.nl ZATERDAG 11 JULI Bekijk het vooroorlogse Middelburg www.pzc.nl/middelburg1940.nl Zaterdag 4 juli 2009 25 De 'overburen' van de familie Den Hollander in de Nieuwe Oostersestraat. Deze huizen werden in de jaren zestig afgebroken. foto Beeldbank Zeeland/Zeeuwse Bibliotheek Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld verwoest. Via de website www.pzc.nl/ middelburgi940 wil de PZC in samenwerking met het Zeeuws Archief de vooroorlogse stad laten herleven. door Theo Ciele Er woonden in 1940 heel wat Den Hollanders in Middel burg, maar daar zat geen fa milie van Jo den Hollander tussen. „Ik ben een getogen Middelburger, geen geboren." Maar het scheelde niet veel. Zijn geboorte was onlos makelijk verbonden met de stad. Jo kwam in 1927 ter wereld in het West-Brabantse Klundert. Zuster Jansen, Middelburgse van oor sprong, hielp bij de bevalling. Toen Jo's vader in 1928 bij De Schelde ging werken, verhuisde het gezin niet naar Vlissingen, maar naar Middelburg. Zuster Jansen had fa milie in de bouw en hielp de Den Hollanders aan een huis. Eerst aan de Dam en later in één van de hui zen die in 1932 in een rij aan de Nieuwe Oostersestraat werden ge bouwd. Zuster Jansen kocht num mer 24 en verhuurde die aan het gezin Den Hollander. Toch werd 1932 een slecht jaar voor de familie. Vader raakte werkloos en zou dat jaren blijven. Net als vele honder den anderen. In 1938 stonden bijna negenhonderd Middelburgers bij de Arbeidsbeurs ingeschreven. Jo begon zijn schoolcarrière op de kleuterschool aan de Bree. Daarna ging hij naar de gereformeerde lage re school aan de Herengracht. Hier in is tegenwoordig het Zeeuws Vei linghuis gevestigd. „Dat was eigenlijk de school voor de gegoede stand. Arme mensen gingen naaf de gereformeerde school aan de Gravenstraat. Maar mijn oudere broer was bevriend met de zoon van de eigenaar van de ZHB-brouwerij. Hij ging met dat vriendje naar de Herengracht, en ik dus later ook. We hoorden bij de armste kinderen op die school. Dat merkte je als je school geld mee moest nemen en dat had den we niet altijd. Dat stak." „Alleen in de zevende klas heb ik in de Gravenstraat gezeten. Ik kon niet zo goed leren. Wie niet naar de mulo of de hbs kon, moest dan naar de zevende klas en die had je op de Herengracht niet." Tegenover hun huis stonden wo ningen en daarachter liep het Basti on. „Op de hoek zat melkslijter Boon, in het midden het winkeltje Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. raab harcher www.raabkarcher.ni Met de deur in huis vallen. Van de voordeur tot garagedeur. Van de fundering tot en met het dak en alle materialen daartusen vindt u onder één dak bij Raab Karcher. Of het nu gaat om gevelstenen, dakpannen, binnendeuren, sectionaaldeuren u vindt het bij ons in alle soorten en maten. Van rustiek tot modern design. Kwaliteit en innovatie staan hoog in het vaandel bij Raab Karcher. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. van Lambertz en op de andere hoek het winkeltje van Verhage. Tussen onze straat en het Bastion liep nog een steegje met wat krot woningen. Daar woonde de vod- denboer Batus." Elke dag moest vader Den Hollan der naar de Wagenaarstraat om te stempelen. „Vaak ging hij daarna naar De Schelde om te vragen of er werk was. Ik ging dan mee, ach terop de fiets." Zijn vader deed van alles om wat centen bij te verdie nen. „Hij ging zilver poetsen bij de inspecteur van een verzekerings maatschappij. Dan kreeg hij een voedselpakket. In de winter was hij baanveger op het ijs in de vest." Jo ging ook op pad, bijvoorbeeld naar de militaire schietbaan die achter de begraafplaats aan de Wes telijke Oude Havendijk lag. „Daar verzamelden we die loden prop pen om te verkopen aan de vod- denboer. Op het Molenwater stond toen de gasfabriek. De kolen werden aan de Loskade met een rijnaak aangevoerd. Die werd met de hand gelost! Van de schipper mochten we dan het laatste restje kolen uit het gangboord oprapen. Was zijn schip weer schoon en wij hadden kolen." OOSTKAPELLE - In de landschaps tuin van Terra Maris in Oostkapel- le kunnen bezoekers vandaag deel nemen aan 'Angeldragers in de tuin'. Erik Speksnijder neemt de deelne mers mee naar de wereld van bij en, wespen en andere vliegende beestjes. Zij leren het onderscheid tussen bijen en wespen te herken nen en zien hoe ze angeldragende insecten kunnen onderscheiden van andere vliegers. Vooraf opge ven moet via 0118-582620. door Conny van Gremberghe SLUISKIL - De Sluiskilse biodieselfa brikant Rosendaal Energy verkeert in zwaar weer. Het bedrijf heeft uitstel van betaling aangevraagd, omdat het niet kan voldoen aan zijn betalingsverplichtingen. Enke le maanden geleden verkeerde de biodieselproducent al in de proble men, maar toen stond grootaan deelhouder Gulf het jonge bedrijf met dertig medewerkers financieel bij. De kapitaalinjectie van Gulf bleek niet toereikend om Rosen daal Energy uit de rode cijfers te houden. Commercieel directeur Bart Rosendaal: „Ik wil niet veel over onze problemen kwijt, alleen dat we het erg moeilijk hebben. De economische crisis doet ons pijn. Er wordt minder vervoerd, dus daalt de vraag naar onze brandstoffen. Komt nog bij dat overheden terugtrekkende bewe gingen maken. In Nederland werd de bijmenging van biodiesel bij ge wone diesel niet verhoogd en in Duitsland werd de bijmenging zelfs verlaagd. Voeg daar nog eens bij dat de markt te maken kreeg met de dump van erg veel gesubsi dieerde Amerikaanse sojaolie." Vol gens Rosendaal heeft de jonge sec tor van duurzame energieprodu centen nu dringend behoefte aan een impuls van de Rijksoverheid. flfl FRAANJE Nieuwe Kraaijertsedijk 37 Lewedorp tel. 0113 615500 Weet u iemand ^Jie z'n huis gaat verkopen? GOUDEN TIP IS wwwtamakelaardij.nl of bel 0113-370036 HEINKENSZAND - De onderzoeks reactor uit het Noord-Hollandse Petten mag van de Borselse PvdA naar Borssele komen. Fractievoor zitter Connie Miermans meldde dit deze week in de Borselse ge meenteraad. In het bedrijf worden onder meer medicamenten gepro duceerd. Miermans ziet de komst van de reactor ook zitten, omdat er een koppeling te maken is met een nieuwe studierichting aan de HZ. Een tweede kerncentrale blijft taboe voor de PvdA in Borsele. CDA, SGP/CU en VVD zijn wel voor een tweede kerncentrale. Verkoop: HOUMES MAKELAARS T Westkapelle - tel. 0118 571539 info@houmesmakelaars.nl KWALITEIT MAAKT ONDERSCHEID! Indeling: Begane grond: hal, woonkamer, open keuken, bijkeuken, garage/berging. Verdieping: overloop (met vaste trap naar de zolderverdieping), badkamer, 3 slaapkamers. Zolder: open zolder met een nokhoogte van ca. 3.40 m, mogelijkheid voor 2 extra (slaap)kamers. (bruto inhoud 705 m3) U bent welkom om deze riante, kwalitatief hoogwaardige en perfect afge werkte woning te bezichtigen en u te laten informeren over deze wo ning en de overige woningen van ons woningbouwprogramma. houden wij vanaf 10.00 tot 13.00 OPEN DAG in een door Fraanje gerealiseerde ruime 2-1 kap Multi- woning met garage aan de Klaverstraat 23 in Lewedorp. Ook hebben wij nog diverse bouwkavels te koop in dit uitbrei dingsplan en in de plaatsen Kots en Groede. Mf er info tijdens de Open Dag of via onze website www.fraanje.com Fraanje Woning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77