EXECUTIEVERKOOP Strandwacht alert na vondst t t 1 van fosfor bij Zoutelande OlStOriSCll SpCKtclKCl Nu is er echt geen twijfel meer mogelijk: Joris is geslaagd! Autopuzzelrit door de Zak Op VRIJDAG 10 JULI 2009, OM 9.30 UUR, zullen op het adres LIVINGSTONEWEG 46 GOES ten laste van JACOBSE GOES B.V., worden verkocht: (SHOWROOMMODELLEN) KEUKENS, MEUBELEN EN ANDERE ROERENDE ZAKEN. De verkoop geschiedt bij opbod. Groenewegen en Partners Gerechtsdeurwaarders Arnemuiden stemt voor speeltoestellen PZC vtwJ.bezorgers.nl s® 22 Zaterdag 4 juli 2009 W door Carla van de Merbel ZOUTELANDE - De strandwacht is extra alert na de vondst van stuk jes fosfor op het strand bij Zoute lande. Donderdagmiddag vond een badgast een stukje brandend fosfor. De man doofde het vuur door er zand overheen te gooien. De gealarmeerde brandweer heeft vervolgens een deel van het strand afgezocht en nog zo'n vijf brokjes fosfor gevonden. Het spul is afge voerd naar een gemeenteloods. Vervolgens is het zand van het be treffende stuk strand met een zeef doorzocht. Daarbij zijn geen nieu- door Maurits Sep MIDDELBURG - De champagne mag nu echt open voor Joris van Raaij. De 17-jarige scholier uit Middel burg is geslaagd. En nu echt. Bij het eerste examen was de fles ook al ontkurkt, maar dat bleek on terecht. Er was een rekenfout ge maakt en Joris bleek toch gezakt. Hij moest de herkansing in. Die heeft hij dik gehaald. „Ik had een 5,6 nodig en ik heb een 7,6 gehaald", zegt hij over zijn herexamen management en orga nisatie op Nehalennia in Middel burg. „Ik dacht eerst dat het weer we stukjes fosfor gevonden. De brokjes zijn afkomstig van fosfor- granaten die na de Tweede Wereld oorlog in zee zijn achtergebleven. Waarschijnlijk zijn ze door zand- suppletie op het strand bij Zoute lande beland. Het is al vaker gebeurd dat op Zeeuwse stranden stukjes fosfor zijn gevonden. Het wordt gevaar lijk als ze boven het zand komen, zegt Rinus Corbijn van de Veerse brandweer. „Fosfor gaat branden als er zuurstof bij komt. Het vuur gaat alleen uit door onderdompe len, onder water of zand." slecht was gegaan, maar thuis heb ik meteen de antwoorden op inter net bekeken en toen zag ik al dat ik het toch redelijk had gedaan." En dat ondanks een lastige voorbe reiding, want ja, na die tegenvaller moest hij alsnog aan de'bak. „Ik heb vooral nog oude examens ge maakt. Dat is goed uitgepakt." Na zijn geplande vakantie in au gustus naar Kreta gaat Joris stude ren in Rotterdam: communication and multimedia design. „Ik moet nu wel snel op zoek naar een ka mer, want ik had me nog maar niet ingeschreven." Ruim vijfhonderd 'soldaten' uit verschillende landen laten volgend weekeinde de Engelse invasie van 1809 herleven in Veere. door Henk Postma In de vroege morgen van 29 juli 1809 doemde voor de kust van Domburg een 'in drukwekkend woud van mas ten' op uit zee. Op de duinen ver zamelde zich een menigte nieuws gierigen die stil, en met stijgende verontrusting, vijandelijke sche pen zag verschijnen. Eerst waren er meer dan honderd zeilen. Gaan deweg kwamen daar nog eens zo'n honderdvijftig oorlogsbo dems bij. De zee was nogal woelig. Daardoor bleef de landing uit, en zeilde de almaar aangroeiende vloot op langs de kust naar het Veerse gat. Een dag later bracht een armada van meer dan 250 oorlogsbodems en 400 transportschepen, een krijgsmacht van 17.000 man aan land op het strand van Breezand bij Vrouwenpolder. De tientallen verdedigers van het slecht onder houden Fort Den Haak bliezen on middellijk de aftocht. De stad Mid delburg was kermis aan het vieren, en gaf zich gewonnen nog voordat de opmars begon. Veere hield nog even stand. Het vijfhonderd man tellende garnizoen dat de stad ver dedigde ontving de aanvallers met schrootvuur. Maar nadat Veere een etmaal lang met kanonskogels was bestookt, wisten de bestuurders van het stadje de bevelvoerder te bewegen zich over te geven, naar verluidt door omkoping met een enorme som geld. Alleen Vlissingen hield stand. Die stad viel pas na twee weken, na goeddeels in brand te zijn geschoten. De aanvallers kwa men uit Engeland. Ze trokken op tegen Lodewijk Napoleon, die van Nederland een Franse 'provincie' had gemaakt: de Bataafse Repu bliek. Het stadje Veere gaat die Engelse invasie, nu precies tweehonderd jaar geleden, op spectaculaire wij ze 'herbeleven'. Meer dan vijfhon derd 'soldaten', afkomstig uit zes landen, slaan volgend weekend binnen de wallen hun tenten op. Om de landing op Walcheren en de slag om Veere 'levensecht' na te spelen, op zaterdag en op zondag. Per keer kunnen 2200 mensen daar getuige van zijn. Het spektakel moet Veere op nieuw in kruitdamp hullen, be looft de Napoleontische Associatie der Nederlanden (NAN), een orga nisatie die zes Nederlandse groe pen bundelt van liefhebbers die historische veldslagen op zo au thentiek mogelijke wijze naspelen. De NAN brengt daarvoor in Veere twaalf Nederlandse en Belgische groepen, vijftien Franse, veertien Britse, zes Pruisische en zelfs een Portugese groep op de been. Voor de landing is een historisch schip, een replica van de driemas ter De Soeverein, gecharterd. Het gaat voor Veere ten anker, om ringd door vijftig platbodems en elf landingssloepen. Met die loca tie wordt de historie wel enig ge weld aangedaan, maar dat maakt het slagveld, op het Bastion aan de westkant van de stad, wel zo over zichtelijk. Het publiek kan de lan ding en de daaropvolgende veld slag vanaf de wallen gadeslaan. Het moet daar wel een kaartje voor kopen. Maar krijgt daar vol gens het NAN wel de grootste am- fibisch-militaire naspeel-operatie te zien ooit in Europa uitgevoerd. Veere zelf leeft tijdens die dagen volledig in Napoleontische sfeer. Gewonden worden afgevoerd naar het veldhospitaal in de tuin bij de Grote Kerk. Twee eeuwen terug was de kerk zelf een militair hospi taal. De Stichting Promotie Veere had graag van de Grote Kerk ge bruik gemaakt, maar het lukte niet daar medewerking voor te verkrij gen. Voor het overige werkt zowat het hele stadje aan het het spektakel mee. De Kapellestraat wordt een Napoleontisch straatje, compleet met herberg, vagebonden, dames van lichte zeden, gendarmes en douaniers die bezoekers een poot uitdraaien. Tientallen Veerenaren hebben zich gemeld om al dat soort historische karakters uit te beelden. Vrijwilligers zijn druk doende geweest om historische kostuums te maken. De vijfhonderd NAN-'soldaten', ook wel Te-enactment spelers' ge noemd, slaan op drie plaatsen bin nen de veste hun bivak op. Ze le ven daar dan zoals twee eeuwen te rug gebruikelijk was, slapen op bedden van stro, en bereiden hun potje op open vuur. De 'Franse ca valerie' geeft in de boomgaard aan het Singeltje demonstraties met paarden en kanonnen. De restau rants gaan aan de slag met Napo leonrecepten en houden een Napo- leon-lookalike wedstrijd. En dan zijn er nog tal van nevenactivitei ten: concerten met volksmuziek uit die tijd, op touw gezet door de Stichting Schotland-Veere, een to neeluitvoering, kerkdienst, ten toonstelling en een filmpremière. De officiële opening is vrijdaga vond, met een ontvangst van geno digden zoals de ambassadeurs van 'Frankrijk en Engeland. Er is dan ook een academische zitting met nieuwe historische feiten over de Engelse invasie. Voor de basisscho len is een lespakket samengesteld. Want, zegt woordvoerder Adri Franke: „Het is niet de bedoeling zomaar een beetje soldaatje te spe len. Het gaat echt om een herbele ving van de Napoleontische tijd. Het terughalen van de geschiede nis van Walcheren, met zo veel mogelijke kwaliteit." HEINKENSZAND - Het bezoekerscen trum van De Schaapskooi aan de Nieuwkamerseweg 3 bij Heinkens- zand is vanmiddag de uitvalsbasis voor een autopuzzelrit door de Zak van Zuid-Beveland. De puzzel- rit is uitgezet voor zowel gevorder den als minder ervaren rijders. De deelnemers kunnen zich in het bezoekerscentrum van De Schaaps kooi inschrijven van 13.30 tot 14.00 uur. De organisatie van de rit is in handen van Motor- en Au toclub De Bevelanden. Postbus 165, 4460 AD GOES. Tel. 0113 273344 ARNEMUIDEN - Een Arnemuids jongetje wijst naar de foto van het speeltoe stel dat hij graag ziet verschijnen in het nieuwe plantsoen aan de Boekweit straat. Alle Arnemuidse kinderen konden gistermiddag door het plakken van een sticker kiezen uit zo'n tien toestellen. De vijf toestellen met de meeste stickers worden na de zomer geplaatst. foto Ruben Oreel Veerenaren in historische kostuums of bel 0800 - 022 27 10 W WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74