Inspectie let strenger op de crisisopvang gebied' 3! \j Arke.nl Aangehouden voor stenen op auto gooien k Turkije verwelkomt u! E3SBBH Holleeder gaat in cassatie Moe mem puzzels, hoe meet iweugxt Dacht 't wel Zaterdag 4 juli 2009 5 De inspectie voor de jeugdzorg heeft twee opvanghuizen gesloten omdat ze niet voldoen aan eisen. Gezinnen mogen niet meer zo maar uit huis geplaatste jongeren opvangen. door Mayke Calis De kinderen zijn niet zelf naar de crisisop vang gelopen, dus ie mand van Bureau Jeugdzorg, een jeugd zorginstelling of de ouders zelf hebben ze in een huis geplaatst waar niet goed voor hen werd ge zorgd. Directeur Hans du Prie van jeugdzorginstelling Horizon vraagt zich af waarorh de medewerkers van jeugdzorg of de ouders niet in grepen toen zij zagen dat het een rommeltje was in het opvanghuis, de kinderen huilden en vertelden dat ze het daar niet fijn vonden. Zo moet dat toch ongeveer gegaan zijn, denkt hij. Eergisteren haalde de inspectie voor de Jeugdzorg twintig kinde ren uit twee opvanghuizen in Lan- genbooiri en Hilversum omdat de zorg daar volstrekt ontoereikend was. „Stagiaires waren verantwoor- maar kinderen soms al jarenlang in haar opvang heeft. Dat zou niet in het belang zijn van de kinderen, die er alleen maar zouden moeten zitten in afwachting van een plek in de reguliere jeugdzorg. Ook vindt de inspectie de zorg niet pro fessioneel genoeg. De stichting Kind hoort niet tot de officieel er kende crisisopvang, maar is wel ge regeld door de officiële bureaus jeugdzorg ingeschakeld. Van de in spectie mag dat niet langer. Veel subsidie krijgt de stichting niet. Ze moet het hebben van gif ten, erfenissen, opbrengsten en sponsorwerving en maakt gebruik amsterdam - Willem Holleeder gaat in cassatie na zijn veroorde ling, gisteren, door het gerechtshof in Amsterdam. Hij kreeg in hoger beroep negen jaar cel voor het afpersen van za kenlieden, -onder wie de in 2004 geliquideerde vastgoedhandelaar Willem Endstra- witwassen van crimineel verkregen geld en deel name aan een criminele organisa tie. Ook enkele ondergeschikte feiten, zoals bedreiging en mishandeling, werden meegeteld. Bij goed gedrag kan Holleeder over enkele jaren vrij komen. delijk voor een hele groep kinde ren, personeel was niet geschoold en sommige kinderen waren rond uit agressief" Daarop heeft volgens de inspectie de leiding heel verkeerd gerea geerd met 'slaag of opsluiting'. Hoe kon dit gebeuren? En wie con troleert deze opvanghuizen, die soms niet meer zijn dan uit de hand gelopen pleeggezinnen? Normaal krijgen kinderen van Bu reau Jeugdzorg een indicatie voor hulp. Daarmee kan Bureau Jeugd zorg ze doorverwijzen naar een jeugdzorginstelling of pleeggezin. Maar omdat er bij jeugdzorginstel lingen vaak lange wachtlijsten zijn, richten families soms eigen op vangplaatsen op. Dat mag als zij zich maar aan bepaalde regels hou den, zoals geschoold personeel, be handelplannen en een goedgekeur de ruimte voor de kinderen. Bij de twee opvangcentra die nu gesloten zijn, was dat bij lange na niet het geval en toch hebben de ouders de meeste van deze kinde ren daar gebracht en was de rest doorverwezen. „Het zijn geen kinderen die alleen met twee woorden moeten leren spreken. In die gezinnen is vaak sprake van ernstige problemen. Dat vraagt gekwalificeerde hulp", verduidelijkt directeur Du Prie: „Ik heb vijftig gedragswetenschappers in dienst en dat is niet voor niks." Dat deze kinderen bij families zijn geplaatst die niet goed voor hen zorgden, betreurt programmalei der jeugdzorg Paul Bonke van het Interprovinciaal Overleg (IPO). Dat verdeelt namens de rijksover heid het geld voor de jeugdzorg. Volgens hem wordt deze opvang vaak gebruikt wanneer een kind met spoed onderdak nodig heeft omdat het thuis gevaar loopt. Toch verbleven sommige kinderen al bijna drie jaar in de inmiddels gesloten huizen. „Dat kan niet", vindt Bonke. De Bureaus Jeugd zorg mogen van het IPO daarom niet langer naar dergelijke opvang huizen doorverwijzen tenzij ze aan alle eisen voldoen. „We zullen daar nog strenger op controleren." Hij kan niet zeggen hoeveel instel lingen kinderen opvangen en om hoeveel kinderen het gaat. Het mi nisterie voor Jeugd en Gezin, de brancheorganisatie MO-groep en de Inspectie voor de Jeugdzorg we ten dat evenmin. Dat vindt Du Prie vreemd. Zijn medewerkers hebben nooit kinde ren naar dergelijke huizen doorver wezen. Hij vindt het terecht dat het IPO er nu paal en perk aan stelt. Wel zou hij graag zien dat het IPO flexibeler omging met de te verdelen gelden. „Wij krijgen geld voor honderd opvangplaat sen, maar soms hebben we ineens 104 plaatsten nodig. Huur maar tij delijk een vakantiehuisje met per soneel, denk ik dan. Maar daar voor is dan geen geld." Crisisopvang Crisisopvang is er voor jongeren tot en met 18 jaar die tijdelijk en/of acuut het huis uit moeten en geen verblijfplaats hebben. Crisisopvang vindt plaats in pleeggezinnen en in instellingen voor crisisop vang. De duur van die opvang is minimaal één dag en maximaal drie weken. Daarna gaat de jongere naar een pleeggezin, een andere instelling voor jeugdzorg of terug naar huis. Hoeveel jongeren er op enig moment exact in crisisopvang zitten is onbe kend. Jaarlijks maken ongeveer 20.000 kinderen kortere of langere tijd ge bruik van pleegzorg. Er worden jaarlijks zo'n 7.500 kinderen nieuw ge plaatst. Ruim een derde van hen verblijft korter dan drie maanden in een pleeggezin. van gratis goededoelenwebsites. De stichting kwam eenmaal eer der in opspraak. Een kinderarts, die in in de Raad van Toezicht zat, werd in 2006 door het medisch tuchtcollege berispt. Hij zou zich in zijn rol als kinderarts niet pro fessioneel genoeg hebben opge steld in een zaak, waarbij twee kin deren tijdelijk bij Kind van de Re kening ondergebracht zouden wor den. celdrop - De politie heeft in Geldrop twee personen aangehou den die verdacht worden van be trokkenheid bij een aantal inciden ten in april 2007 waarbij auto's werden bekogeld met stenen. Een 72-jarige vrouw kwam destijds om het leven. Dat meldde de politie gisteren. De verdachten zijn een 17-jarig meisje en een 21-jarige man uit Son. Hun mogelijke betrokken heid kwam aan het licht nadat het onderzoek naar de zaak onlangs werd heropend. Dat leidde tot her nieuwde aandacht in de media en tot nieuwe tips. Op de avond van 29 april 2007 werd in Best een steen door de voorruit van een bejaard echtpaar gegooid. De 75-jarige bestuurder verloor de macht over het stuur en botste tegen een boom. Zijn 72-ja- rige echtgenote overleefde het on geluk niet. Hijzelf raakte zwaarge wond en liep blijvend letsel op. Eind 2007 werd een beloning van 15.000 euro uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot aanhou ding. Politie extra alert op brugspringers groningen - De politie is extra alert op jongeren die vanaf brug gen in het water springen. Vooral in dorpjes in Groningen proberen veel jongeren op deze verboden manier een beetje verkoeling te zoeken. Degenen die het verbod negeren, krijgen eerst een waar schuwing. Worden ze nogmaals betrapt, krijgen ze een boete van 90 of 45 euro(kinderen tot 16 jaar.) Niesbui veroorzaakt auto-ongeluk lunteren - Een 46-jarige automo bilist uit Lunteren is gisterochtend van de weg geraakt na een niesbui. De man verloor de macht over het stuur en botste tegen een boom. Dat meldde de politie gisteren. Op wat schaafwonden na raakte hij niet gewond. Uit een alcoholcon trole bleek dat de man niet gedron ken had en het niezen de oorzaak van het ongeval was. Bredase student steelt tentamens breda - De Avans School of Inter national Studies in Breda heeft een tweedejaars student van school gestuurd omdat hij twee tentamens plus antwoorden van de computer van zijn leraar had ge stolen. De tentamens van twee an dere studenten, die de antwoor den van de stelende student kre gen, zijn ongeldig verklaard. Meer belangstelling voor lerarenopleiding den haag - De belangstelling voor lerarenopleidingen is flink toege nomen. Dat blijkt volgens het Sec: torbestuur Onderwijsmarkt (SBO) uit de stijging van het aantal voor aanmeldingen ten opzichte van vo rig jaar. Tot eh met mei hebben 4.876 studenten de lerarenoplei ding aangemerkt als eerste studie keuze. Vorig jaar rond die tijd wa ren dat er 4.057. Amsterdam begint met opschonen Damrak amsterdam - Amsterdam wil de komende jaren een deel van het centrum opschonen. Ook de 'rode loper', het Damrak, moet op de schop. Gisteren ondertekende Am sterdam een convenant met Park Plaza Hotels, eigenaar van elf be drijven rond het Damrak, voor het aanpakken van de frietkramen, bel winkels en vervallen hotels die het straatbeeld domineren. www.lekkerpuzzelen.nl Gy App. Akdas*** 8 dagen, logies Vertrek' in aügustus App. Merates*** .8 dagen, logies Vertrek in juli App. Tuna*** 8 dagen, logies/ontbijt o.b.v. 4 personen, vertrek in juli App. Paloma Bitez*** 3 dagen, logies Vertrek in juli Htl. Eftalia Aytur*** 8 dagen, half pension Vertrek in juli Htl. Litera l^meler**** 8 dagen. All Inclusive -Vertrek in juli Vanafprijs per persoon o.b.v, 2 personen tenzij anders vermeld, ind. vlucht Economy Class (U-klasse). Ga voor de voorwaarden naar Arke.nl of informeer bij één yan de 140 winkels van Arke. Op=op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden, Boek snél bij uw winkel van Arke of ga naa V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5