'Ach, nu ik hier eenmaal zit, vind ik Sluis verlaagt prijs kavels De Vlasschaard Pas op mm pzc viTwm.bezorgers.nl 2 2 Zaterdag 4 juli 2009 Z 'Een tien kreeg ik niet, want een tien betekende dat je volmaakt 'Dat wilde mijn vader niet. Want daarmee was volgens hem geen was en niemand was, volgens Spoor, volmaakt...' droog brood te verdienen. 'Dan blijf je je hele leven arm', zei hij.' Begonnen in een barakje met een gekregen schilders kistje. „Ik zei: Heer, geef me wat ik nodig heb: eten, een dak boven m'n hoofd, een kachel en een vrouw." door Wout Bareman De luxaflex van de kunst handel is half gesloten. De oude handelaar is verhuisd naar het woonzorgcentrum. De schilde rijen zijn achtergebleven. Ze zijn nog net te zien achter de halfgeslo ten zonnewering. Het is allemaal nog wat onwennig voor de 91-jarige ('en vier maan den') André Nicolai. Decennialang woonde en werkte hij achter en boven de kunsthandel in Bres- kens, een paar huizen verwijderd van zijn zoon Peter. „Maar het ging echt niet meer. Ik loop met stokken en die trap werd steeds meer een hindernis. Daarom heb ik de knoop doorgehakt en woon nu hier, in de Hooge Platen. Niet van harte hoor; de vlag is halfstok gegaan, toen ik daar vertrok, maar het kon niet anders. Ach, nu ik hier eenmaal zit, vind ik het alle maal prima." Hij zit achter het raam aan een ta fel die kan worden uitgeklapt. Dat is belangrijk als hij een 'pastelletje' maakt; dan heeft hij licht nodig. Olieverf en aquarel gebruikt hij even niet meer. Daar heeft hij meer ruimte voor nodig. Tijdens het gesprek houdt hij per manent z'n hand achter z'n oor. Hij is stokdoof Maar eerlijk ge zegd hoeft hij helemaal niet te ho ren wat z'n gesprekspartner te ber de brengt. Hij is immers zelf con stant aan het woord... „Ik heb pas sinds kort een bankre kening. Die heb ik nooit gehad. Ik heb ooit gezegd: Heer, geef me wat ik nodig heb, genoeg te eten, een dak boven m'n hoofd, een kachel en een lieve vrouw. Meer heb ik niet nodig. Zo is het m'n hele le ven gebleven." Geboren op de Kijkuit ('dat was toen eigenlijk nog Groede') is hij altijd in Breskens blijven wonen. Drie jaar Ambachtschool, opgeleid tot timmerman en dat vak ook nog even beoefend. Maar eerlijk ge zegd wilde hij altijd al de kunst richting in. „Dat wilde m'n vader natuurlijk niet, want daarmee was, volgens hem, geen droog brood te verdie nen. 'Dan blijf je je hele leven arm', zei hij. Maar op de lagere school kreeg ik van meester Spoor altijd al een negen. Een tien kreeg ik niet, want een tien betekende dat je volmaakt was en niemand was, volgens Spoor, volmaakt. Dus kreeg ik een negen." Omdat z'n vader dat wilde, werd hij eerst even timmerman bij Piet je 'Harley' van de Sande op de Kaaie en ging in militaire dienst. Daarna betrok hij in Breskens een houten barakje met een etalage. Van een schipper, een kennis van z'n vader, kreeg hij een schilders kistje. De kunstschilder/handelaar was geboren. Eén van z'n eerste klanten was 'meneer Van Melle' van de snoepfabriek. „Hij wilde een schilderstuk voor op kantoor. Maar het moest wel rust uitstralen. Ik maak dus een strand, heel rustig, maar dat was niet naar wens. Dus maakte ik een ander stuk en vroeg daar 195 gul den voor. Hij had kennelijk ge dacht dat hij het voor niks kreeg, dus hij haalde het niet af Toen ben ik in het dorp aan iedereen gaan vertellen dat hij het niet wil de hebben. Natuurlijk hoorde Van Melle dat verhaal en toen heeft hij snel z'n adjunct gestuurd om het alsnog te kopen." André Nicolai was kunstenaar, lijs tenmaker en restaurateur. Vooral na de oorlog, na het zware bom bardement op Breskens, had hij veel restauratiewerk. Maar er was ook de handel. „Op een dag kwam er een vrouw van een Amerikaan met een riviertje, een scheepje en een molentje. Als er maar een mo lentje op staat, lopen Amerikanen ermee weg. Het moest wat wor den opgeknapt. Ze hadden het schilderijtje voor vijf gulden ge kocht bij Ab Verhage op de Groe. Ik kijk goed en zie dat het een Louis Apol is, uit de Haagse Grijze School van Israels en Breitner. Ik dacht slim te zijn en bood er 100 gulden voor. Toen ze weigerde bood ik 1000 gulden. Dom natuur lijk, want ze rook onraad. Dat werkje zou nu misschien wel een miljoen waard zijn..." Ach, hij maakte zovéél mee. Zoals die keer dat hij van een boeren knecht, die emigreerde, opdracht kreeg vijf dezelfde schilderijen van diens geboortehuisje te maken, voor al z'n vijf kinderen één. Hij werd er knettergek van. Hij vertelt het lachend en kijkt om zich heen. Aan de muren van zijn apparte ment hangen eigen kunstwerken, net als in de slaapkamer. Op tafel ligt een vers 'pastelletje'. Hifverleert het nooit. 'Ik heb pas sinds kort een bankrekening. Die heb ik nooit gehad' EEDE - Om bedrijventerrein De- Vlaschaard in Eede aantrekkelijker te maken voor Belgische bedrijven is de vierkante meterprijs van nog uit te geven grond met tien euro verlaagd. Het college van burgemeester en wethouders geeft hiermee gehoor aan het verzoek van Economische Impuls Zeeland om het voor Bel gische ondernemers extra aantrek kelijk te maken zich te vestigen op dit bedrijventerrein over de grens. De huidige uitgifteprijs vormt een voor Belgische kopers niet te ne men obstakel. De nieuwe prijzen zijn gesteld op zestig euro per vier kante meter (exlusief btw) voor normale ligging en 75 euro per vierkante meter (exclusief btw) voor de zicht-locaties. Gevolg van de prijsverlaging is wel dat de ra ming van het exploitatie-overschot met circa 208.000 euro afneemt. Het college ziet echter dat de uitgif te van de grond nu stroef verloopt. Olieverf. Schip in ruige zee. Werk van André Nicolai. Olieverf. Werk van André Nicolai: Zeeuwse paarden in De Braakman. ZEEUWSE De vrouw van middelbare leeftijd uit Breskens is de hulpvaardigheid zelve. Waar nodig steekt ze een hel pende hand toe. Wie op doorreis is en honger heeft, wordt door haar een smakelijke kaaskroket voorgezet en ook de dorstigen worden gelaafd. Laatst meerde een rondvaartboot af in de haven van Breskens. Die nam een grote groep gasten van een zorgorganisatie mee voor een aantrekkelijk vaartochtje. Tip? redactie@pzc.nl De vrouw stapte aan boord om de passagiers te helpen veilig aan wal te komen. Door de deining ontston den bij het ontschepen namelijk wat problemen. Braaf waarschuw de de inwoonster van Breskens ie dereen die van boord ging met de steeds herhaalde woorden: 'Pas op uw hoofd'. De passagiers pasten allen op, waarna ze tevreden zelfvan boord stapte. En keihard haar hoofd stootte. pISsI \-y of bel 0800 - 022 27 10 W weGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58