Speelgoed is dikwijls wat volwassenen Oma's speelgoed blijft in trek EXECUTIEVERKOOP www.bezorgers.nl Hospice krijgt herdenkplaats Op VRIJDAG 10 JULI 2009, OM 9.30 UUR, zullen op het adres LIVINGSTONEWEG 46 GOES ten laste van JACOBSE GOES B.V., worden verkocht: (SHOWROOMMODELLEN) KEUKENS, MEUBELEN EN ANDERE ROERENDE ZAKEN. De verkoop geschiedt bij opbod. Groenewegen en Partners Gerechtsdeurwaarders 22 I Zaterdag 4 juli 2009 S Het Historisch Museum De Bevelanden heeft uit de speelgoedschatkamer in het depot opnieuw een vaste tentoonstelling ingericht. Daar was al jaren vraag naar. door Mieke van der Jagt Een stoommachientje, ge kleurde stenen bouwblok ken, een keukentje met een grijsgewolkte pannen- uitzet: sommige kinderen uit het begin van de vorige eeuw zijn wel heel zuinig geweest op hun speel goed. Aan hen moet het te danken zijn dat we nu in de kloostergang van het Historisch Museum De Be velanden in Goes het speelgoed van onze voorouders kunnen be kijken. Aan de zuinige kinderen én aan conservator Koen van Rooi- jen, die op vraag van het publiek twee grote vitrines inrichtte met een selectie uit het grote bezit aan speelgoed van het museum. Veel mensen die zich het museum voor de grote herinrichting herinner den, misten het speelgoed, dat vroeger in een rommelige, maar in teressante verzameling tentoonge steld was. Het heeft nu weer een vaste plaats gekregen in twee grote vitrines in de kloostergang tussen het museumcafé en het winkeltje. Je hoeft niet eens stokoud te zijn „Lego en Playmobil stimuleren de fantasie van kinaeren. Ze kunnen een eigen wereldje opbouwen" De zwembaden zijn niet aan te slepen met dit mooie weer, zegt eigenaar Miranda van der Klooster van de Intertoys in Zierikzee. Net als de waterpistolen, beachballsets, tennisrackets, jeu de boules en croquetspel- len. „Die dingen gaan al tijd hard als het warm is. We zijn dan blij als we weer een voorraad bin nen krijgen." Een echte ra ge van dit moment zijn volgens Van der Klooster grote stuiterballen. „Met een door snede van minstens tien centimeter en glitters erin." Speelgoed zoals Lego en Playmobil doen het al jaren goed. „Gelukkig", vindt Van der Klooster. „Dat stimuleert de fan tasie van kinderen. Ze kunnen een eigen wereldje opbou wen." Voor baby's en peuters is er bijvoorbeeld Duplo. „Of sleutelhuisjes met vormpjes, blokjes om te stapelen en din gen met geluid. Het is speelgoed waar je ook iets van leert." Sommige klassiekers van vroeger zijn gebleven. „Maar dan wel gemoderniseerd. Poppen worden steeds echter en ba- by-achtiger. Er zijn nog steeds porseleinen serviesjes, maar dan met moderne figuren erop. Ze zijn er ook van plastic. De ouderwetse bromtol is nog steeds van blik, maar dan met bijvoorbeeld Nijn- tje erop." Populair zijn de laatste jaren ook computerga mes ('zowel schietspel len als gezinsspellen') en pokémonkaartjes. „Dat is een rage die al vijf of zes jaar duurt, en vooral bij jongens is trek is." De laatste écht grote hype waren de Scoubidou-touwtjes, weet Van der Klooster. „Van die plastic touwtjes die je kan knopen en vlechten. Dat was vier jaar geleden ongeveer. Maar die zijn op een gegeven moment uit de handel geno men." Het gerucht ging dat de touwtjes schadelijk waren, door de weekmakers die erin zaten. Na onderzoek bleek dat de touwtjes niet giftig waren, maar toen was de rage al over. om stukjes van je jeugd in de vitri nes te herkennen: Een puzzeltje met een Rie Cramer-plaatje van twee Zeeuwse boerinnetjes, een robuuste, houten elevator, klep pers en rolschaatsen met stalen wieltjes. Ouderen zullen de bik kels herkennen, van metaal of schapenbot, het stoommachientje en de toverlantaarn met lichtbeel den van de wolf en de zeven gei tjes. Net als nu, was vroeger veel kinder speelgoed een mi niatuuruitgave van wat volwassenen in het dagelijks leven gebruikten: het theeserviesjes, een fornuisje met een schoorsteentje, een stoofje en natuur lijk de complete in richting van een poppenhuis. Alleen is het hedendaagse speelgoed niet zel den van plastic, waar vroeger de ori ginele materialen werden gebruikt. Speelgoed van alle tijden zit er ook tus sen: vingertollen, zweeptollen, haktol- Ien, leesboeken en bundels met versjes. En een pop natuurlijk, een echte Wildebras van celluloid. Het merk verdween toen de Neder landse fabrikant bij een brand alle Onverwoestbare Hudora's; ze konden aangepast worden aan de schoenmaat. mallen verloren zag gaan en er een verbod op de verwerking van celluloid in kinderspeelgoed kwam. De pop in het museum overleefde een grote opruiming. Koen van Rooijen viste hem uit de vuilnisbak nadat hij als model voor miniatuurklederdracht was af gedankt. Nu zit de pop in degelijk ondergoed achter glas in de vitri ne, een bewijs dat merken vroeger ook al een rol speelden. De stenen bouwdoos is van het merk Anker, toen evenzeer een begrip als Lego nu. En dan de rolschaatsen: echte Hudora's. Dan wisten ze in de ja ren vijftig genoeg. Tegenwoordig zitten aan rolschaatsen schoenen en een dop. of bel 0800 - 022 27 10 WGGeNeR NieuwsMedia ZIERIKZEE - Het hospice Schou- wen-Duiveland in Zierikzee legt binnenkort een herdenkingsplaats aan voor mensen die daar zijn ge storven. De plek komt in de tuin en krijgt de vorm van een stro mend waterloopje, met daarin en erlangs stenen met namen van de overledenen. De achterliggende ge dachte: 'stromend water als teken van leven'. Bij de plek komen bankjes waar nabestaanden hun geliefden kunnen gedenken. Het project kost 2500 euro. Met na me dankzij een markt van eetcafé 't Opstapje in Den Osse is een deel daarvan binnen, maar het bestuur van het hospice zoekt nog naar sponsors die het overgebleven gat willen helpen dichten. Het monu ment moet in het najaar klaar zijn. Postbus 165, 4460 AD GOES. Tel. 0113 273344

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42