Waterdunen zet coalitie op scherp Indianen in de Vlissingse jachthaven UITVERKOOP DELSCHER. :0)DE ZUIDSCHOR PALAZZO Militairen bezoeken Ostrea Lyceum Tunnelbuis dag gestremd door blikseminslag Zeeland Amerika Zaterdag 4 juli 2009 29 CDA en SGP delen kritiek op te groot aandeel natuur in plan. door Marcel Modde middelburg - De coalitiepartijen CDA en SGP in Provinciale Staten hebben stevige kritiek op het in richtingsconcept van het plan Wa terdunen bij Breskens. Net als WD en PvZ vinden de fracties dat het huidige vooront werp te weinig ruimte laat voor re creatief medegebruik en de na druk, duidelijk veel meer dan was afgesproken, ligt op natuurontwik keling. Zij dwongen gedeputeerde Marten Wiersma (GroenLinks) gis teren in de statencommissie Ruim te tot aanpassing van het ontwerp. Gebeurt dat ook, dan zien de par tijen geen reden dwars te gaan lig gen tegen de uiteindelijke uitvoe ring van het plan. Wiersma was voorbereid op de 'coup'. TWee weken geleden over leefde hij immers persoonlijk nog een statendebat over de 'koerswij ziging', die volgens hem die naam niet mag hebben. Het verschil van inzicht zit in de inpassing van 52 hectare binnen het kader van het natuur herstelplan Westerschclde, aldus Wiersma. Hij trok wat dat betreft ruimhartig het boetekleed aan waar het ging om een tijdige uitleg. De criticasters pruimden het excuus, maar zij eisten tegelij kertijd dat desondanks het uit gangspunt om het gebied te kun nen doorkruisen, terugkeert in het ontwerp. Ook willen zij aanvullen de maatregelen om te voorkomen dat zoute kwel na realisatie van de verbinding met zee straks de om liggende akkers aantast. Wiersma heeft tot na de zomerva kantie om met een aangepaste ver sie te komen. In september staat de vaststelling van het inpassings plan op de agenda van Provinciale Staten. Voorafgaand aan de beraad slaging overhandigde een delegatie van de actiegroep Waterdunen Nee! een twintig meter lange rol met zo'n driehonderd handteke ningen. Volgens woordvoerder Ad- ri Rosendaal neemt de maatschap pelijk draagvlak 'voor vernietiging van een eeuwenoud polderland schap' alsmaar toe. Voorstanders uit de streek betwisten die lezing en zien in het plan juist een kans tot economische impuls. juni/juli op maandag geopend vanaf 13.00 uur Grote Markt 11-13 4461 AG Goes NAUTIC LIFESTYLE WATERSPORT Mooiste sloep van Zeeuwse bodem! Bij aankoop sloep 1 jaar gratis ligplaats! 800 m2, watersport mode, 7 dgn, p.w. open, Zandkreekweg 5, Wolphaartsdijk. DOMBURG Markt Ia 4357 BG Domburg door René Hoonhorst TERNEUZEN - Eén rijbaan van de oostbuis van de Westerscheldetun- nel was gisteren van de vroege och tend tot in de avond buiten ge bruik. De NV Westerscheldetunnel sloot de buis af vanwege blikseminslag in een regelkast aan de Terneuzen- se kant van de tunnel. Het ver keersregelsysteem en de matrixbor- den raakten van slag. De tunnelex ploitant kon er zodoende niet op vertrouwen dat de informatie die ze door wilde geven, de tunnelge bruikers bereikte. Daarom werd de linker rijbaan afgesloten en werd op de rechter rijstrook een maxi mumsnelheid van zeventig kilome ter per uur ingesteld. De westbuis ondervond geen over last, zodat het eerste vakantiever keer vanuit het noorden onge stoord richting zuiden door kon rij den. Mocht het in de oostbuis (te) druk dreigen te worden, dan hiel den verkeersregelaars voor de in gang alle verkeer even op. „De ver keersveiligheid gaat altijd voor. Als er maar één baan open is, laten we niet teveel auto's achter elkaar de tunnel inrijden", legde woordvoer der Ingo de Moor van de NV Wes terscheldetunnel uit. Het mecha nisme voor het verkeersregelsys teem was pas in het begin van de avond weer betrouwbaar. GOES - Acht militairen van een geneeskundige eenheid die van eind november vorig jaar tot april in Afghanistan hebben gewerkt, hebben gis teren een bezoek gebracht aan het Ostrea Ly ceum locatie Bergweg. Zij deden dat als blijk van waardering voor de post die zij kregen van leerlin gen van de eerste en tweede klassen. De school correspondeert sinds 2002 met Nederlandse mili tairen in oorlogsgebieden, zoals Irak en nu Afgha nistan. Twee keer per jaar gaat een heleboel post naar het hospitaal in Kamp Holland, in de Af ghaanse provincie Uruzgan. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus VLISSINGEN - Menig Brabander heeft zijn hart aan Zeeland ver pand. Zo ook jeugdboekenschrij ver Rob Ruggenberg, die zelfs zijn het door de Griffeljury met vlag en wimpel bekroonde boek Het Verraad van Waterdunen in Zee land aflaat spelen. „Ik heb een prachtig plekje in Westkapelle, waar ik schrijf', mij mert hij. De lezing voor kinderen (en zich jong voelende volwasse nen) over zijn jongste historische roman Manhatan, volgende week in Vlissingen tijdens The Ameri can Day is voor Ruggenberg dus een echte thuiswedstrijd. De link in zijn laatste boek moge in de verhaallijn minder duidelijk zijn, de verwijzingen naar Zeeland zitten er wel degelijk. „Het perso nage Cornelius is gebaseerd op een bestaande man, die op Gravesand op Long Island woonde en oor spronkelijk uit Veere kwam", zegt Ruggenberg. En het ontwerp van de omslag komt van Martijn van der Linden uit Heinkenszand. -herontdekt 1609 - 2009 Dit is een korte serie in de aanloop naar The American Day die zaterdag 11 juli in Vlissingen wordt gehouden. Manhatan gaat over de avonturen van drie kinderen, de blanke Ne derlandse jongen Peye, de zwarte Manuel Congo en het indianen meisje Waupatukway, in het Nieuw-Amsterdam van 1643. De wrede gouverneur Willem Kieft wil de indianen uitroeien en ver oordeelt Waupatukway ter dood. Ruggenberg: „Kieft was een rot zak, een dictator die lastige tegen standers zonder wroeging over de kling joeg. De huidige viering over 400 jaar Nederlands-Amerikaanse betrekkingen is- een erg blan- ke-mannen-cocktailparty aan het worden. Er is een volkomen desin teresse ten opzichte van de india nen. We hobbelen wel heel makke lijk over het feit heen dat het de Nederlanders waren die begonnen zijn met de indianenoorlogen." Omdat Ruggenbergs doelgroep door de bank genomen over wei nig zitvlees beschikt, is gekozen voor een speelse aanpak. Deelne mende kinderen moeten in het centrum op zoek naar een boeken kist, die ze vervolgens naar het Mu- zeeum slepen. „Ik wil daar hele bij zondere dingen laten zien", ver klapt Ruggenberg alvast. Maar wat voor 'dingen' dat zijn, wil hij nog niet vertellen. Daarvoor moet je naar de lezing! Q Manhatan, lezing door Rob Ruggen berg in maritiem Muzeeum in Vlissin gen. De zeeverkenners komen zater dag 11 juli om 14.00 uur in Ameri kaanse outfits aan in de jachthaven van Vlissingen. Daar worden ook alle andere kinderen die willen meedoen verwacht. Er zijn prijzen voor de mooist verklede indiaan. Deelname is gratis. De lezing duurt tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31