Oude en jonge kerken SGP/CU en CDA Goes: Luzac elders huisvesten Tot en met Open Monumentendag volop moois langs kerkenpad EXECUTIEVERKOOP 2 2 Zaterdag 4 juli 2009 Strandwacht alert na vondst van brandend fosfor bij Zoutelande Voor de grote dag Oververhitte airco in zorgcentrum Op VRIJDAG 10 JULI 2009, OM 9.30 UUR, zullen op het adres LIVINGSTONEWEG 46 GOES ten laste van JACOBSE GOES B.V., worden verkocht: (SHOWROOMMODELLEN) KEUKENS, MEUBELEN EN ANDERE ROERENDE ZAKEN. De verkoop geschiedt bij opbod. Groenewegen en Partners Gerechtsdeurwaarders PZC www.bezorgers.nl B door Carla van de Merbel ZOUTELANDE - De strandwacht is extra alert na de vondst van stuk jes fosfor op het strand bij Zoute lande. Donderdagmiddag vond een badgast een stukje brandend fosfor. De man doofde het vuur door er zand overheen te gooien. De gealarmeerde brandweer heeft vervolgens een deel van het strand afgezocht en nog zo'n vijf brokjes fosfor gevonden. Het spul is afge voerd naar een gemeenteloods. Vervolgens is het zand van het be treffende stuk strand met een zeef doorzocht. Daarbij zijn geen nieu we stukjes fosfor gevonden. De brokjes zijn afkomstig van fosfor- granaten die na de Tweede Wereld oorlog in zee zijn achtergebleven. Waarschijnlijk zijn ze door zand- suppletie op het strand bij Zoute lande beland. Het is al vaker gebeurd dat er op Zeeuwse stranden stukjes fosfor zijn gevonden. Het wordt gevaar lijk als ze boven het zand komen, zegt Rinus Corbijn van de Veerse brandweer. „Fosfor gaat branden als er zuurstof bij komt. Het vuur gaat alleen uit door onderdompe len, onder water of zand." COLIJNSPLAAT - De brandweer is gisterochtend rond 11.30 uur uitge rukt na een automatische brand melding vanuit zorgcentrum Cle- ijenborch in Colijnsplaat. Vaak is dat loos alarm, maar in dit geval was er sprake van rookontwikke ling. „Daarom zijn we er toch naar toe gegaan", aldus officier van dienst Rinus Corbijn. Het bleek te gaan om twee over verhitte koelmotoren van de air conditioning in de ruimte achter de keuken. door Frank Balkenende GOES - Het Goese college van B en W is op de verkeerde weg als het de particuliere school voor middel baar onderwijs Luzac Opleidingen vlakbij een coffeeshop huisvest. Dat blijkt uit vragen die SGP/ChristenUnie en CDA het col lege stellen. B en W willen Luzac Opleidingen onderbrengen in het Oude Manhuis aan de Zuster straat. Die plek is nog geen 130 me ter verwijderd van coffeeshop High Life en zo'n 250 meter van coffeeshop Aarden aan de Grote Markt. Landelijk hebben gemeenten en Rijk afgesproken dat scholen voor voortgezet onderwijs en coffee shops niet vlak bij elkaar moeten fc-V i. 'M'. SCHORE - Cora van Wijngaarden, Henk van de Guchte en Simone Janse (v.l.n.r.) zijn in stal De Kleine Hoek in Schore bezig met de voorbereidingen voor de jubileumwedstrijd van de Wemeldingse Ringrijderijvereniging Ons Genoegen. Vandaag viert de vereniging 'Mee 't korte stokje' het 90-jarig be staan. De activiteiten beginnen om 9.00 uur. De prijsuitreiking door com missaris van de koningin Karla Peijs is om 17.00 uur. foto Willem Mieras Veertien Zuid-Bevelandse kerken zetten deze zomer de deuren open voor het publiek. Vrijwilligers gidsen het bezoek door de monumentale gebouwen. door Mieke van der Jagt De term kerkepad, toen nog zonder -n-, kreeg in de jaren tachtig van de vorige eeuw een veel bredere betekenis door het te levisieprogramma met die naam. De NCRV stuurde filmploegen langs grote en kleine kerken in Ne derland, waarmee het religieuze cultuurhistorisch erfgoed aanzien lijk aan populariteit won. Dat uitgerekend in de Geerteskerk in Kloetinge het initiatief ont stond voor een Bevelands kerken pad, hoeft niet te verbazen. De gro te middeleeuwse kerk heeft maar liefst vier kerkenpaden in de enge re zin van het woord. De paden lo pen vanaf de ring naar de verschil lende ingangen van de kerk en zijn zogenaamde berceau's(Frans voor wieg), aan weerszijden be plant met linden waarvan de krui nen elkaar raken. De linden bie den de geborgenheid van een om gekeerde wieg. Wel vaker is er sprake van omge keerde vormen in de kerkgebou wen. In Baarland bijvoorbeeld, waar de kap van het schip zelf ook een omgekeerd schip is. Het is he lemaal met scheepsbouwtechniek in elkaar gezet. In Baarland zijn ze trots op het dak, waarin de boktor met grote financiële inspanningen is verdreven. Dat beest en zijn al even vraatzuchtige collega, de bon te knaagkever, bedreigt wel meer zolderingen van kerken. De kleine re kerken zijn dikwijls uitgerust met een houten tongewelf en waar de gewelven gemetseld zijn, dragen kwetsbare houten construc ties het dak uit het zicht. Alle kerken langs het Bevelandse kerkenpad hebben wel iets bijzon ders. Als het de ligging niet is, is het wel de bouwgeschiedenis of een bijzonder stuk in het interi eur. De geschiedenis van enkele kerken langs het kerkenpad gaat te rug tot de dertiende en veertiende eeuw, toen wol en zout voorspoed brachten in 's-Heer Abtskerke, Ka- pelle, 's-Heer Arendskerke, Kloetin ge, Nisse en Goes. In de meeste ge vallen is er in de eeuwen daarna flink gesfoopt en verbouwd, zodat veel torens die aanvankelijk los van de kerk of een koor stonden, er uiteindelijk aan vast zijn ge bouwd, of, zoals in Goes, helemaal verdwenen zijn. In Hoedekenskerke is zelfs de hele zestiende-eeuwse kerk met toren en al verdwenen, zodat er alleen nog het koor staat: bijna geen kerk meer, maar een kapel. De jongste kerk in het rijtje, is de rooms-katholieke kerk in Goes, die aan het begin van de vorige eeuw gebouwd werd. Aan de rijke versieringen door de hele kerk heen is te zien hoe de oude kerken er voor de reformatie moeten heb ben uitgezien. Heiligenbeelden, kruiswegstaties, altaren en ander uitbundig geornamenteerd meubi lair, moest eraan geloven toen de frustratie over het zestiende-eeuw se politieke klimaat, explodeerde in de beeldenstorm. De andere ka tholieke kerk, die in Kwadendam- me, is de enige waar een bijna ver dwenen traditie in stand wordt ge houden: een echt kerkhof waar nog altijd begraven wordt. Het is niet altijd de ouderdom, die bij de kerken imponeert. De Ni- colauskerk in Wolphaartsdijk bij voorbeeld, werd gebouw in de ne gentiende eeuw volgens neo-By- zantijnse principes. De kerk is pre cies even hoog als hij lang en breed is. De kerken in Borssele en Hein- kenszand zijn ongeveer van dezelf de leeftijd. In Borssele past het ge bouwtje perfect in de schaal van het plein, dat in de zeventiende eeuw werd aangelegd volgens de principes van de Gulden Snede door Simon Stevin. In Heinkens- zand herinneren grafmonumen ten van adellijke families aan een afgebroken, veel oudere kerk. Uniek, niet alleen op Zuid-Beve land, maar ook in Nederland, is de toren van Kapelle: helemaal tot bo ven toe gemetseld met vier jonkies op de hoeken. Die hoektorentjes had Nisse vroeger ook, maar drie ervan zijn lang geleden gesloopt. Tussen de veertien kerken zijn tal van mooie fiets-, wandel- en auto routes te bedenken. Tot en met 12 september, Open Monumentendag, zijn de kerken ook op andere tijden dan tijdens mis sen of diensten voor bezichtiging geopend. In veel ge vallen zullen vrijwilligers klaar staan om bezoekers rond te leiden. Informatie van de gidsen maakt de kerkgebouwen dikwijls aanmerkelijk interessanter dan ze op het eerste gezicht lijken. Details vertellen dikwijls meer over de geschiedenis dan cijfers en data die in foldertjes staan. Grafmonumenten, preekstoe len, kerkbanken en lezenaars met een verhaal vind je bijna in elke kerk. Ook over de bouwgeschiedenis - in sommige kerken beslaat die meerdere eeuwen - kun nen de gidsen veel vertellen. In enkele kerken langs het kerkenpad zijn de beeldenstormers tijdens de re formatie enkele ornamenten, met name apostelbeeld jes, vergeten te vernietigen. Of dat was omdat ze te hoog zaten of omdat een afbeelding van een apostel, geen kwaad kon, is niet bekend. De kerken zijn op de volgende tijden open: Kloetinge, Geerteskerk, dinsdag en vrijdag 13.30 tot 16.00 uur. Nisse, Mariakerk, zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Kapelle, hervormde kerk, woensdag en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. Oudelande, hervormde kerk, zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. Kwadendamme, rooms-katholieke Bonifatiuskerk, dinsdag en vrijdag 9.00 tot 12.00 uur. Wolphaartsdijk, Nicolauskerk, zaterdag 14.00 tot 16.00 uur. 's-Heer Abtskerke, woensdag en zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. 's-Heer Arendskerke, protestantse kerk, zaterdag 13.00 tot 16.00 uur. Baarland, Maartenskerk, zondag 13.30 tot 17.00 uur. Borssele, Catharinakerk, vrijdag 9.00 tot 11.00 uur. Goes, rooms-katholieke Heilige Maria Magdalena- kerk, maandag tot en met vrijdag 12.30 tot 16.30 uur. Goes, Grote of Maria Magdalenakerk, dinsdag tot en met zaterdag 13.00 tot 16.00 uur. Heinkenszand, dorpskerk, woensdag en zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Hoedekenskerke, dorpskerk De Ark, woensdag 11.30 tot 16.30 uur. staan. Minstens 250 meter moet er tussen zitten. Zo worden leerlin gen niet of minder geconfronteerd met softdrugs. De richtlijn wordt in 2011 van kracht. Het Goese college heeft over het hoofd gezien dat het Oude Man huis dichtbij twee coffeeshops staat. Burgemeester Dick van der Zaag is niet van plan er voorlopig consequenties aan te verbinden. Raadslid Paul Colijn (SGP/CU) vindt de gang van zaken 'slordig'. „Er zijn landelijk afspraken over ge maakt. Je gaat toch als gemeente niet tegen de stroom inroeien? Als de coffeeshops openblijven, lijkt het ons verkeerd Luzac in het Oude Manhuis te huisvesten." Van der Zaag reageert volgende week. Postbus 165, 4460 AD GOES. Tel. 0113 273344 of bel 0800 - 022 27 10 weGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24