33 spectrum Zaterdag 4 juli 2009 Een flessenverzamelaar bij het Plein van de Hemelse Vrede moet proberen te leven van de plastic flesjes die toeristen achterlaten. ten, werd de groep constant opgejaagd. „Stads wachten stalen onze warme kleding, dekens en eetkommen. Een keer hebben ze ook ons geld ge stolen. Van mij 70 yuan, maar van een vriend van me tien keer zoveel. Toen we aangifte deden bij de politie, kregen we te horen dat het hun zaak niet was. Ons lot kan de overheid niets schelen." In flat 33 van een woonwijk pal naast het olym pisch stadion in Peking, zoemt de laptop van Zhang Shihe dag en nacht. De 55-jarige oud-recla meman bemoeit zich wél met het lot van de daklo zen van Tiananmen (Plein van de Hemelse Vre de), juist omdat de overheid dat niet doet. Via zijn populaire weblog, dat hij runt vanaf de laptop op het campingtafeltje naast zijn bed, zamelt hij door heel China geld in. „Eind 2007 vond ik, puur toe vallig, de daklozen onder hun dozen, achter het muurtje bij Tiananmen", vertelt Zhang. „Ik kreeg sympathie voor ze en ben ze blijven volgen." De daklozen komen uit een groep waar Zhangs in teresse al langer naar uit gaat: Chinezen die een probleem hebben en bij de lokale overheid geen gehoor vinden. Veel van de daklozen in Peking zijn niet in de problemen geraakt door gokschul den of verslavingen. De meesten kwamen naar de hoofdstad om, in een laatste wanhoopspoging, de centrale overheid om hulp.te vragen bij hun con flict met een lagere overheid, waar corruptie een ongrijpbaar gemeengoed is. Vaak zijn het boeren, die land zijn kwijtgeraakt aan prestigeprojecten van de overheid. Een bezwaarschrift indienen bij de centrale autoriteiten in Peking is de laatste for mele vorm van protest die hen rest. Zelden succes vol, lukt het hen meestal niet om thuis te komen. Uit geldgebrek. Vaak is het leven daar ook zo arm, dat ze het zelfs als dakloze in Peking beter hebben. Vanuit zijn tweekamerappartement beheert Zhang - halflang, zwartgeverfd haar en vandaag in korte beige broek, wit shirt en plastic sportslip- pers - zijn populaire internetsite '24 Hours Onli ne'. Hij reist al twee jaar heel China door om te praten met mensen die aanlopen tegen proble men met de autoriteiten. Het vliegticket van zijn laatste reis ligt nog tussen de peuken in de asbak op de koffietafel. „Het was altijd al mijn hobby dit soort problemen van mensen te volgen en aan de kaak te stellen. Nu doe ik het fulltime. Mijn eigen kracht is klein, maar zodra ik informatie op mijn site zet, wordt die groot. Het is een manier om je stem te laten horen, iets wat Chinezen maar op weinig andere manieren kunnen." Afgelopen december schreef hij voor het eerst over de situatie van de daklozen van Tiananmen. „Aan de ene kant heb je dat spectaculaire plein, maar een straat verder wonen mensen onder een kartonnen doos. Dat kan ik niet accepteren. Ik vond dat meer mensen erover moesten weten." Met overweldigend effect. „Ik hoefde niemand te overtuigen dat deze groep de hulp nodig heeft die de overheid niet geeft. Vanuit het hele land liep het binnen", vertelt Zhang. „Geld, dekens, kle ding. In januari was er al genoeg geld om zes huis jes in Daxing te huren, waar nu twintig daklozen wonen. De huur is 140 yuan (15 euro) per maand en er is al genoeg om die tot eind 2010 te betalen." Zhang krijgt een sms. „Van een student", zegt hij, terwijl hij een antwoord tikt. „Hij heeft het blog gelezen en zegt toe elke maand 10 yuan (ruim 1 eu ro) over te maken. Het geld komt van allerlei Chi nezen." Zhang is blij dat hij nu twintig daklozen een scha mel, maar stabiel dak boven het hoofd kan geven. Fel: „Goed dat dit lukt, maar laat één ding duide lijk zijn. Mijn blog is pure kritiek op de autoritei ten. Die horen de opvang van daklozen te regelen, maar onze overheid doet dat niet." In 2003 stelde China voor het eerst een wet op over de zorg voor daklozen. Dat gebeurde nadat de politie in het zuiden een zwerver doodsloeg, die weigerde terug te gaan naar zijn thuisregio. Zhang: „Niemand houdt zich aan die wet. Het eni ge resultaat is dat er weer een nieuwe baantjesma chine en nieuwe kantoorgebouwen zijn voor amb tenaren die de opvang zouden moeten regelen. In Peking worden daklozen alleen in zo'n opvangcen trum gezet als de stad goede sier wil maken, bij voorbeeld tijdens de jaarlijkse zitting van het parle ment. Ze mogen niet weg en het eten dat ze er krijgen... het is te smerig. De overheid moedigt burgers in de wet ook aan daklozen te helpen. Dat doen we nu. Sterker: we laten zien dat we beter zijn dan zij." Wang loopt over het zandpad in Daxing door de steeg achter zijn betonnen schuur. Hier wonen, dankzij Zhang, nog twintig andere daklozen van Tiananmen. De oudste is 78, de jongste 27. Ze ver blijven in vijf eenkamerwoningen, bakstenen hok ken, bedekt met een golfplaten dak. Op de droog lijn hangt een jas van de 'vijand': een stadswacht uniform met op de mouw het embleem van 'Pe king Security'. „Gevonden", grinnikt Wang met een knipoog. Om half vijf morgenochtend pakt hij de bus naar het Plein weer, om flesjes te rapen en vlaggetjes te verkopen. Alleen zo kan hij 200 yuan, ruim 20 eu ro, per maand naar zijn dochters in Hebei blijven zenden. Wang: „Ik krijg een warm gevoel als ik bedenk dat alles wat je hier ziet, geschonken is door vreem den. Ik hoop echter dat de Chinese overheid ooit inziet dat er voor invaliden en daklozen moet wor den gezorgd en dat ik terug naar huis kan. „Zeg nou zelf', wijst hij om zich heen „zo wil ei genlijk niemand leven." reageren? spectrum@wegener.n! Wang Yun Hai verhuisde van een kartonnen doos naar een betonnen schuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 141