met de Zeeuwse natuur 3i spectrum Zaterdag 4 juli 2009 slecht pen dat overal prikkeldraad staat scoort snel, maar meestal is het nodig om vee bin nen te houden. Recreatief medegebruik is een onlosmake lijk deel van een natuurplan, betoogt Beijersbergen. „We houden wel rekening met de kwetsbaarheid van de natuur." Hij geeft aan dat op zich geen natuur wordt ge maakt. „We scheppen condities. Waterhuis houding, bodemligging, cultuurhistorische elementen. We zijn meer restaurateurs dan ontwikkelaars van iets nieuws. Dat we al leen maar prikkeldraad zetten en modder poelen maken is onzin. Stemmingmakerij. We zitten hier niet voor bossen en beken zoals in Drenthe. Zeeuwse natuur is open, zout en nat. Het is authentiek wat we doen; we zetten de tijd terug. Niet alleen voor de natuur, ook voor het landschap." Hij begrijpt de kritiek op de inrichting van nieuwe gebieden wel. „Mensen verwarren natuur met landschap. Ze willen soms het cultuurlandschap uit hun jeugd terug. Het sentiment van wat je kent - dat is toch het mooiste? Dan heb je niet zo'n boodschap aan het uitgangspunt terug naar de natuur. Maar kennen de mensen het verschil tus sen een eik en een beuk, tussen een meeuw en een grote stern?" Beijersbergen onderstreept dat de echte Zeeuwse natuur onder meer de redding betekent voor kustvo- gels. „Het is ook dankbare natuur. Het gaat dikwijls sneller en beter dan we verwach ten. Kijk naar een plan Tureluur op Schou wen. Niet dat er nooit eens wat fout gaat hoor. Maar met hoogveen of een mooi bos ben je veel langer bezig." Chiel Jacobusse is ervan overtuigd dat de juiste keuzes gemaakt worden. „Maar we moeten niet te ver voor de muziek uitlo pen. Tot op zekere hoogte moet je tege moetkomen aan het beeld dat mensen van het landschap hebben. Het gevoel voor streekeigenheid en voor nostalgie kan zeer goed samengaan met natuurbehoud. Je moet je achterban niet van je vervreem den. Ik ben de natuurbescherming inge gaan toen de heggen in de Poel met grof ge weld gesloopt werden. De boeren kon het niks schelen en ze verloren daardoor het hart van de mensen. Wij moeten oppassen niet dezelfde fout te maken. Je kunt ook moerasnatuur aanleggen op basis van de verkaveling uit het begin van de vorige eeuw." Bouwman gelooft dat onder de meeste Zeeuwen de natuur leeft. Zeker als er ont wikkelingen in de eigen achtertuin aan de orde zijn, zoals bomen kappen of vestiging van varkenshouderijen. Maar regels roepen altijd weerstand op. Het karakter van de Zeeuw speelt hier mee. „Hij hecht aan vrij heid. Het is een provincie van boeren en vissers. Dat zijn allemaal op een bepaalde manier vrije lieden. Die willen zelf bepa len wat ze wel en niet mogen." Dat heeft de neiging gauw uit de hand te lopen. Zeegroenten snijden voor eigen gebruik kan best; voor commerciële afzet niet. Zie ook het boerenland. Het is een misver stand dat op de huidige akkers veel natuur waarden te vinden zijn. Akkoord, een ak ker met golvend graan kan prachtig zijn, maar dan hebben we het over landschap en niet over natuur. Bij de nieuwe natuur gaat het om vier typen ge bieden op de grens .van zee en land, zouten zoet, zand en klei: duinen, déltawateren, poelgronden en kreekresteix" Voorbeelden zijn de-vroongrondén Schouwen en Walcheren (herstel vochtige binnenduinrand), plan Tureluur zuidkust Schouwen en Tholen (inla gen, karrevetden^brakvvatermoeras). Yerseke Moer, Sint Lsurense Weihaek, poe'igebied Nisse (weldevagelgabiede:Teggêngebied), Zakkse Weef, Braakman en ahdereddcken Zeeuws-Vlaan- Deneerdoor de eigena Buited"de EHS en Blaut recreatienatuur (boss* re a|r* aangelegd. Da?r gecompenseerd en.her (tweede verdieping,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139