25 spectrum zomerstop RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zomerstop Marjan Berk Zaterdag 4 juli 2009 vetrollen van het lijf te laten martelen om 's avonds weer zorgeloos het bordje leeg te kunnen eten! Voor tien dagen laten wij alle zorgen achter in het vaderland in de hoop dat het weer blijft meewer ken. Want het Bretonse weer is grillig, maar net als in Zeeland staat er altijd een flinke bries, die re genwolken wegblaast. Bovendien hebben we ge noeg te lezen bij ons. Wat kan ons gebeuren. Nederland is even heel ver weg. We maken ons niet druk om Geert Wilders en Rita Verdonk, we volgen alleen de avonturen van Sarkozy in de Figa ro, die iedere ochtend onder de hoteldeur wordt geschoven, goed voor ons in een jaar weer flink weggezakte kennis van de Franse taal. En we lezen 'Alleen maar nette mensen', het debuut van Ro bert Vuijsje, want we willen goed voorbereid aan treden bij de uitzending van Café Standpunt NL op 14 augustus, waar ik met Vuijsje ga praten over verschillen en overeenkomsten tussen onze gene raties. „Uiterst vermakelijk", roept de kaft en ik mag het hopen. En: „Alleen maar nette mensen is codetaal. Iedereen weet dat je bedoelt geen mensen die ze allochtonen noemen en vooral geen Marokka nen!" Om in balans te blijven gaat de nieuwe bundel van dichter Leo Vroman ook mee. De oude bard zingt, dik in de negentig, gewoon door in zijn toegankelijke verzen. En om U, lieve lezer, deze zomerstop door te laten komen, schrijf ik uit zijn verse bundel 'Soms is alles eeuwig' een van zijn gedichten over: 'Ode aan de oudste dag'. „O nooit meer jong te hoeven wezen, heet met een koude wereld stoeiend, bereid om ieder boek te lezen - hoe zweterig, en hoe vermoeiend! Nee ik geniet van de gerekte nachten, het zacht verla gen van mijn idealen, het zoet vertragen van al mijn gedachten die hun conclusies nauwelijks meer halen, zelfs met mijn verbeelding van het einde op de lange tocht van bed naar vloer dro mend van een soort verfijnde vorm van uiteinde lijk vervoer, dat ik gereden op een soort van fiets naar het zwartste van het grootste avontuur van slaap ontwaak want ik verlies het stuur en beland in het omhelzend niets." Ik wens U allen een rustgevende en vrolijke zo merstop! De bessen zitten als gelei in de pot, de vo gels vallen stil want er valt niets meer te jubelen nu de jongen zijn uitgevlo gen, de hangmat wacht tussen de bo men... Nu ja, het leven zelf valt niet stil met een nieuwe kleindochter die zojuist is begonnen het stralend glimlachen onder de knie te krijgen. Ik hang boven de wieg om haar te verleiden mij een blik op haar tevreden binnenwereld te schenken, ik stel mij aan en maak rare geluiden in de hoop dat het iets oplevert. Het is ongelofelijk hoe een grootmoeder zich gedraagt om de gunsten van haar kleinkind binnen boord te halen! Het lachen naar elkaar is een volmaakte manier om te com municeren, wanneer het lukt verander ik in een spinnende kat! Dan zijn daar de verse kaartjes voor de trein, waar mee ik volgende week naar het oude familiehotel in Bretagne afreis om te controleren welke trouwe stamgasten zich ook deze zomer weer melden om het jaarlijks gesprek voort te zetten. Jacqueline met haar dochter en kleinkinderen, Lau rence en Francis die zich melden bij het naast het hotel gelegen sportcentrum om zich overdag de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 133