spectrum 24 f Zaterdag 4 juli 2009 In de Koeientuin, een nieuw type melkstal, staat de behoefte van de koe voorop. De lome herkauwer wil veel groen, licht en ruimte. De open Koeientuin is een aanwinst voor het landschap en brengt de burger dichter bij de boer. door Peter de Jaeger illustratie CPD Bomen in de stal, dat zie je niet vaak. Wel in de stal van pionier Jacob Noord in het Drentse Zeijen. Hij breidde onlangs zijn ligboxenstal uit met een vrijloopstal, waarbij buiten naar binnen wordt gehaald en omge keerd. Onder een hoog, doorzichtig af dak op palen staan bomen, struiken en graswallen als afscheiding. De koeien voelen zich er wel bij. Ontwerper Jan Pape: „Bewijzen kan ik het niet, maar een koe kiest voor groen. Bestaande stallen zijn van beton en staal, relatief klein en erg kaal. Runde ren willen van nature foerageren op een open vlakte voor vers gras, vooral 's och tends en 's avonds. Daarna trekken ze zich terug op een koele, beschutte plek tussen de bomen. Op basis van die in zichten ben ik gaan nadenken over de nieuwe stalinrichting." Samen met Stichting Courage en Inno vatienetwerk kwam de oud-hovenier op de Koeientuin. In het voergedeelte hebben de koeien tweemaal zoveel plek als in een gewone stal. In een achterlig gende ruimte, gescheiden door een gras- wand en onder het koele bladerdek van bomen, vinden ze beschutting om hun voedsel te herkauwen en te verteren. „In de zomer zorgen die bomen voor extra verkoeling via verdamping van de bladeren. Daarom moet je daar bomen met extra grote bladeren planten." Naast de open stal staan ook rijen bo men, zodat koele, frisse wind de stal in kan stromen. Achter deze bomen is een uitloopweide gepland, begroeid met kruidachtige planten. „De koeien heb ben zo de mogelijkheid tot het halen van een frisse neus en het nuttigen van kruiden. Als gevolg van bemesting zie je nog maar weinig kruiden in de wei. Toch hebben koeien daar behoefte aan, vanwege de smaak en als medicijn." De gedachte van meer melk met min der dieren is voorbij. De moderne melk veehouder mikt nu vooral op verlen ging van de levensduur van de koe. Een veestapel die twee jaar langer melk geeft (zes jaar in plaats van vier) bete kent lagere kosten en .een hoger saldo, zelfs bij een lagere melkprijs. Ook de melkveehouder heeft behoefte aan leuk, afwisselend werk dat bij hem geen voortijdige slijtage oplevert. De Koeientuin levert die prettige werkom geving. Niet alleen voor hemzelf en zijn eventuele medewerkers, maar ook voor bezoekers, aldus Maarten Frankenhuis, oud-directeur van Artis. „De toeganke lijkheid van de Koeientuin zal een be langrijke rol spelen bij de maatschappe lijke aanvaarding van de grootschalige melkveehouderij. Het is een open struc tuur, die bijna opgaat in de omgeving. De Koeientuin is een fantastisch kijk spel, dat de relatie tussen melkveehou derij en burger versterkt." De kerkuil. foto Vincent Jannink/ANP Er zijn loopbruggen voorzien, die de be zoekers van bovenaf een kijkje geven in de keuken van de melkveehouderij. Frankenhuis: „Je zou ook kokers kun nen maken, waardoor bezoekers de melkstal in kunnen kijken en de melkro- bot aan het werk kunnen zien." De samenleving wil dat de dierenhoude- rij minder milieubelastend is. Ook daar is aan gedacht. Er is een vloer bedacht, die de vaste mest en urine scheidt, zo dat er geen ammoniak ontstaat. De stik stof in de opgevangen urine is waarde volle mest. De koeienflatsen kunnen worden verzameld en omgezet in bio gas. De vloer is gemaakt van zacht mate riaal, zodat de koe haar knieën niet schaaft wanneer zij gaat liggen. Verder is de 'weidevloer' stroef en indrukbaar, zodat de koe niet uitglijdt bij het op staan en lopen. De Koeientuin is ook een aanwinst voor het landschap. „Stallen moet je niet verbergen achter een paar conife ren, maar moet je juist accentueren door er iets moois van te maken. De Koeientuin leent zich daar prima voor", zegt Jaap Dirkmaat, voorzitter van de Vereniging Nederlands Cultuurland schap. Hij voorziet dat andere diersoor ten zich gaan vestigen in de open stal annex tuin. „Het zou mooi zijn als boe renzwaluwen zich weer nestelen in de stal, ook omdat ze als insecteneter nut tig zijn. Een andere kandidaat voor een plekje in de Koeientuin is de kerkuil, een geduchte muizenvanger. Ook de vliegenvanger en de heggenmus mogen in mijn ogen niet ontbreken." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 132