is het toverwoord tegen kernenergie ieder heeft zijn eigen waarheid 23 spectrum Zaterdag 4 juli 2009 Tjeu van Mierlo, coördinator van de Zeeuwse Milieu Federa tie. foto Willem Mieras kernenergie danig uiteen. Aan de hand van vijf vragen leggen Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie en Peter Boerma van Delta nog eens uit waarom een kerncentrale goed of juist fout is. Is kernafVal over 100 jaar nog een probleem? Kernafval blijft meer dan 200.000 jaar levensge vaarlijke, radioactieve straling uitzenden. Over 100 jaar is kernafval dus nog een groot probleem. En dat probleem zal de komende jaren alleen maar groter worden. Al decennia lang wordt ons be loofd dat het kernafval minder lang behoeft te worden opgeslagen. Het blijft tot nu toe bij mooie beloftes. Jaarlijks komen er tonnen radioactief afval bij. In landen waar veel kerncentrales staan is de opslag van dat afval nu al een probleem. In Frankrijk bij voorbeeld ligt één miljoen kubieke meter radioac tief afval opgeslagen. Dat moet tienduizenden ja ren van alles en iedereen geïsoleerd worden. Voorstanders willen het graag onder de grond stoppen. Een veilige eindberging is er echter nog steeds niet. In de VS heeft Obama onlangs de stek ker uit het Yucca Mountain-project getrokken. Be doeling was om in Yucca Mountain al het Ameri kaanse radioactieve afval op te slaan. Maar het risi co op lekkage vond hij te groot. In Duitsland lekt het grondwater de oude zoutmijnen in. Het tast het kernafval aan en het vervuilde water dreigt buiten de mijnen te komen. Is kernenergie noodzakelijk om de overstap naar duurzame energie te maken? Nee, kernenergie is zelfs een groot obstakel in de overgang naar een duurzame energievoorziening. Een kerncentrale is niet flexibel. Deze draait altijd op vol vermogen. En dat is slecht te combineren met duurzame wind- en zonenergieproductie, om dat de opbrengsten ervan sterk wisselen. Die moet je dus aanvullen met energieopwekking die ge makkelijk op- en af te regelen is. En dat kan wel bij gasgestookte centrales. Een nieuwe kerncentrale frustreert dus de vergro ting van het aandeel duurzame energie in de elek triciteitsvoorziening. Kerncentrales zijn verschrikkelijk duur. We kun nen onze euro maar één keer uitgeven. Het bou wen van kerncentrales gaat dus ten koste van in vesteringen in duurzame bronnen. Bovendien kan kernenergie nooit de nodige C02-reductie geven. Stel dat we vóór 2030 het aan tal kerncentrales in de wereld willen verdubbelen tot 800. Dan stijgt het aandeel kernenergie in de wereldwijde elektriciteitsproductie van 6,4% naar 8,4%. De totale C02-uitstoot neemt dan slechts met 3 procent af Daar hebben we toch het on voorstelbare bedrag van 1500 tot 2000 miljard eu ro aan investeringskosten niet voor over? Boven dien: kernenergie is niet C02-vrij. Als we de win ning van uranium voor de kerncentrale meereke nen bedraagt de uitstoot van een kerncentrale on geveer 30 procent van die van een gasgestookte centrale. Als er een nieuwe kerncentrale komt kan die dan het best in Zee land staan? Ik ga er van uit dat we de komende jaren echt werk maken van duurzame energieopwekking. In 2020 hebben we dan, zoals het kabinet ook wil, zo veel opgesteld windvermogen, vooral op zee, dat kernenergie overbodig is. De tweede kerncentrale komt er gewoon niet. Welke argumenten van de voor standers van kernenergie zijn vol gens u niet valide? Kernenergie vergroot de energieonafhankelijk heid Dat klopt niet. Uranium komt uit Australië, Cana da en Kazachstan. Ook de technologie om een kerncentrale te bouwen komt niet uit Nederland. Kernenergie is schoon Zolang kerncentrales tonnen afval blijven produce ren waar de kleinkinderen van onze kleinkinde ren mee worden opgezadeld, is kernenergie niet schoon. Kernenergie is goedkoop De investeringskosten voor kernenergie zijn gigan tisch. De staat dekt nu de kosten van de verzeke ring tegen de risico's van een kernramp en betaalt deels de kosten voor afValopslag en het opruimen van een oude centrale. Als al deze kosten eerlijk worden meegenomen in de elektriciteitsprijs, zal niemand meer kernstroom uit zijn stopcontact willen. Moderne centrales zijn veilig Er kunnen nog steeds geen inherent veilige kern centrales worden gebouwd. Ook in de moderne centrales is een ongeluk namelijk nooit helemaal uit te sluiten. Waar ligt de grens bii buitenparle mentaire acties tegen Kernenergie? Buitenparlementaire acties mogen onze democra tie nooit ondermijnen. Het betekent dat ze altijd moeten passen binnen de grenzen die onze recht staat stelt. Geweldloze, ludieke, én openlijke activi teiten zijn gerechtvaardigd. ceerder. Althans, de website threemileisland.org er kent dat mensen in de buurt een verhoog de kans op kanker hadden, 'maar mogelijk zal maximaal één persoon een fatale vorm van kanker krijgen'. Wat dichter bij huis dan: de kerncentrale Borssele. Exploitant EPZ promoot de nu cleaire stroomfabriek met de vaststelling dat 'kernenergie bijzonder schoon' is. Het ligt voor de hand dat Greenpeace daar an ders over denkt, en jawel: 'vuil, onveilig en duur', waarschuwt de milieuorganisatie. Die ook de schadelijke gevolgen voor de Atlantische Oceaan aankaart. Want de ge bruikte splijtstofstaven van Borssele gaan naar de opwerkingsfabriek Cogéma in La Hague, Normandië. De Franse en Britse op werkingsfabrieken samen lozen miljoenen liters radioactief afValwater in zee, luidt de beschuldiging van Greenpeace. Maar, zet Cogéma daar op de eigen site te genover: Frankrijk was wel het eerste land dat, in 1991, een wet vaststelde die onder zoek verplicht stelde naar het beheer van radioactief afval met het oog op verminde ring van de schadelijke gevolgen ervan voor toekomstige generaties. Radioactief afval uit Borssele wordt iets verderop in Nieuwdorp bij de Covra opge slagen in de oranje bunker, het Habog (Hoogradioactief Afval Behandelings- en Opslag Gebouw). Daar ligt het de komen de honderd jaar veilig, zegt exploitant Covra. 'Misschien zijn er tegen die tijd in ternationale oplossingen beschikbaar of zijn er nieuwe technieken ontwikkeld die nu nog niet bekend zijn'. Milieuorganisatie Wise blijkt op haar site veel sceptischer. 'Het afval blijft hier de ko mende 100 jaar in afwachting van een bete re oplossing. Die is er niet. Ondertussen gaan we wel door met de productie.' Feit? Fictie? Ieder zijn waarheid. Wie zelf op zoek wil naar 'de waarheid' moet zich voorbereiden op een moeizame en wel licht eindeloze maar ook boeiende speur tocht En kan beginnen op www.pzc.nl. Daar staan links naar enkele sites die de speurder op weg helpen. Kom naar het debat over kernenergie. Maandag 13 juli, 19.00 uur, bij de Covra in Vlissingen-Oost. Aanmelden: debat@pzc.nl foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 131