voor en Het wemelt van de feiten, maar spectrum 22 Zaterdag 4 juli 2009 a*" jf Ék Duurzaam Directeur Peter Boerma van Delta. foto Delta fotodienst Is kernafVal over 100 jaar nog een probleem? De vraag is natuurlijk of het nu al een probleem is. In Nederland hebben we de zorg voor het nucle air afval, dat niet alleen van kerncentrales komt maar ook uit de medische sector en de industrie, goed geregeld bij de Covra. Voor de eindberging op lange termijn zijn gelden gereserveerd. De tech nologische mogelijkheden voor deze eindberging zijn bekend en zullen worden toegepast, bijvoor beeld in Finland/Zweden/Frankrijk. Het vraagt al leen politieke moed om dit op te pakken. Zelf denk ik dat we dit samen moeten doen met ons omringende landen als bijvoorbeeld België. Dan kunnen we de eindberging op een effectieve en vooral betaalbare manier realiseren. Is kernenergie noodzakelijk om de overstap naar duurzame energie te maken? Ja, daar ben ik van overtuigd. Delta wil in 2050 Co2-neutraal zijn met een betaalbare en betrouw bare elektriciteitsvoorziening. Delta ziet daarom toekomst in zonne-energie en is in Nederland een van de grootste investeerders in zonne-energie. In 2100 zal tweederde van onze energievoorziening bestaan uit zonne-energie. Gelet op het klimaatprobleem is nu actie vereist om een verdere temperatuurstijging te voorko men met onomkeerbare effecten voor de leefbaar heid hier op onze aarde. Vermindering van de CO2 uitstoot speelt hierbij een grote rol. Dit komt ook terug in het overheidsprogramma 'Schoon en Zuinig'. Tot zover de toekomst. Nu echter een paar feiten op een rij: De vraag naar elektriciteit blijft toenemen (in Europa 44%, in Nederland tussen de 1 a 1,5% per jaar). Tegelijkertijd raken de voorraden olie en gas op. In Europa zal in 2020 meer dan 300.000 MW aan opwekcapaciteit vervangen moeten worden. Het tempo en de toepassingsmogelijkheden van duurzame energietechnologie zijn niet toereikend om op korte termijn het doel van een C02-neutra- le elektriciteitsvoorziening te bereiken; Dat zou ook onbetaalbaar worden voor de bedrijven en de consumenten. Het afvangen en opslaan van CO2 (CCS) is vooralsnog niet haalbaar, zowel finan cieel als gezien het gebrek aan maatschappelijk draagvlak. Dan kun je dus beter niet investeren in een kolencentrale. Als er een nieuwe kerncentrale komt kan die het best in Zeeland staan? Ja. Eén van de redenen is dat in het Derde Struc tuurschema Elektriciteitsvoorziening (SEV III) 3 zogenaamde waarborglocaties zijn waar toepas sing van kernenergie in de toekomst mogelijk moet blijven. Van die drie komt Borssele in onze ogen het meest in aanmerking. In Borssele hebben we een hoop ervaring met kernenergie. Niet alleen met de huidige kerncen trale, maar ook met de opslag van afval in de Covra. Door die expertise onderscheidt Zeeland zich van andere locaties. Een nieuwe kerncentrale is ook goed voor Zeeland. Niet alleen vanwege de omvangrijke investering, waar Zeeland en bijvoor beeld Zeeuwse bouwbedrijven en toeleveranciers van mee kunnen profiteren. Maar ook omdat de uitbreiding van het nucleaire cluster zorgt voor hoogwaardige werkgelegenheid, zowel voor onze Zeeuwse inwoners alsook voor mensen van bui ten Zeeland. Met het oog op de sociaal-demografi sche ontwikkelingen (ontgroening, ontvolking) is dat heel positief. Welke argumenten van de tegen standers van kernenergie zijn in uw ogen niet valide? Dat zijn er een aantal; ik noem hier de meest ge bruikelijke: Er is geen oplossing voor het hoog radioactief af val Kernenergie is onbetaalbaar en wordt gesubsidi eerd De C02-emissie van kernenergie over de gehele keten (van uraniumwinning tot en met eindber ging en amovering) is groter dan dat van wind- en zonne-energie Kerncentrales zijn niet regelbaar en belemme ren daarmee de ontwikkeling van windenergie Nederland heeft vanaf 2012 al voldoende pro ductievermogen en een kerncentrale is daarom niet nodig Waar ligt de grens bii buitenparle mentaire acties tegen kernenergie? Het mooie van een democratie is dat iedereen het recht heeft om voor zijn mening uit te komen. Dat is een groot goed! Je moet alleen wel duidelij ke grenzen stellen: je moet te allen tijde voorko men dat mensen in gevaar worden gebracht of dat schade wordt aangericht. De bestaande wetgeving is daarin wat mij betreft leidend. Ook binnen die wetgeving is voldoende ruimte om (al dan niet op ludieke wijze) uiting te geven aan je gevoelens. Een tweede kerncentrale in Zeeland zou goed zijn voor de werkgelegenheid, daar is eigenlijk iedereen het over eens. Maar is hij ook goed voor het milieu? Daarover lopen de meningen van voor- en tegenstanders van Kernenergie, kolenenergie en windenergie vallen in Borssele in één blikveld. Feit? Fictie? Zodra het over kerne nergie gaat, lijkt bijna niets meer zwart-wit. Elk cijfer wordt in twijfel getrokken door dan weer de voorstanders, dan weer de te genstanders. Geen bewering lijkt de volle dige waarheid te zijn. Zelfs niet na jaren lange onderzoeken. Het is maar net wie het onderzoekt, wie de conclusie trekt, wie aan het woord is. Wil je als geïnteresseerde leek wat meer weten over kernenergie, dan is internet een handig hulpmiddel. Begin eens bij de online encyclopedie Wikipedia. Die biedt niet alleen heldere in formatie, maar ook links naar deskundige sites en instanties. Neem het grootste ongeluk met een kern centrale, die in Tsjernobyl in Oekraïne op 26 april 1986. Wikipedia meldt daarover: 31 doden door brand en explosie, 135.000 mensen geëvacueerd, 600.000 mensen heb ben de hoogste doses straling opgeiopen. Feiten? Of fictie? Wikipedia zelf verwijst naar een rapport van de Groene fracties in het Europees par lement: TORCH, The Other Report on Chernobyl. Die komen op 30.000 tot 60.000 bijkomende doden, alleen al door kanker die is veroorzaakt door de radioac tieve straling die vrijkwam. Wikipedia verwijst ook naar het Internatio naal Atoom Agentschap. En dat komt dan weer uit op 50 omgekomen hulpverleners, 4000 kinderen en volwassenen die ziek zijn geworden door kanker (van wie er 9 zijn overleden) en, uiteindelijk, 350.000 evacuees. En Greenpeace? Dat meldt 56 doden, 600.000 mensen die bloot stonden aan ra dioactieve straling, 116.000 mensen die zijn geëvacueerd en later nog eens 220.000 (dat komt dus in de buurt van het Internatio naal Atoom Agentschap), 270.000 mensen met kanker van wie er 93.000 aan die ziek te zijn overleden. Uiteenlopende cijfers over hetzelfde onge val, zelfs 23 jaar na dato. Over dat andere bekende ongeluk met een kerncentrale - Three Mile Island in Harris- burg, Verenigde Staten, op 28 maart 1979 - zijn de conclusies iets gelijkluidender. Maar dat komt doordat daar geen dodelij ke slachtoffers waren te betreuren. Maar over de schadelijke gevolgen voor de ge zondheid van omwonenden lopen de me ningen wel uiteen. Volgens Wikipedia is na 18 jaar onderzoek gebleken dat er géén nadelige gevolgen wa ren. Géén gezondheidsrisico's, meldt ook de website world-nuclear.org. Even verder zoeken op internet en je wordt opnieuw aan het twijfelen gebracht. Want misschien ligt het toch iets genuan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 130