is geen dorre b^0' SALIE Buitenkeukens m wonen@wegener.nl 57 wonen |gg§| 024-3650509 I*2"I Zaterdag 4 juli 2009 Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en tuinboekschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Twee jaar geleden doken ze op: bui tenkeukens. Had den we ons prima gered met een weg- werpgrill van een tientje, nu moest ook het bar becuen geloven aan het 'ultie me buitenlevengevoel'. In bladen zagen we vrolijke fa milies in zware eiken bouw sels, op meubels van steiger planken. Zo'n Vive-la-France- gevoel wilden wij ook. In de opruiming was zo'n fornuis niet duur. Het water liep ons in de mond. Lamskotele tjes aan de meter, een heel paard half, het ultie me buiten eten. L |Jpi^ Het ding V 1' ,7- moest natuur lijk stijlvol on der dak. Dus timmerde man lief een overkapping, met een landelijk pannendakje. Die meubels van steigerhout verga ten we, het terras raakte al vol. Op een snikhete dag ging de gaskraan open. Omdat we maar met z'n drieën zijn, was het aanpoten het gare aanbod uit de helse machine weg te eten. Je had het ene nog niet op, of het volgende was klaar. De wokpit die zo'n aanwinst leek, bleek nét niet stevig ge noeg bevestigd om een pan te dragen. Bovendien, en dat was beroerder, liepen de temperatu ren rondom het plaatstaal nog al op. Het rustieke dakje bleek vanaf 25 graden de warmte le lijk vast te houden. Het werd een beetje corvee, dat grillen. Stiekem tosten we wie Hoofd Grill moest spelen. We vonden een eerlijke verdeling: wie het vlees had gewenteld en zelf half gaar was gestoofd, hoefde niet af te wassen. Want dat bleek ook een klusje van be lang, met zo'n grillplaat van één bij een halve meter. Toen we overschakelden op meer ve getarische menu's, stond onze buitenkeuken stof te vergaren. Af en toe toverden we er nog gegrilde groenten uit, maar voor een garnalenspiesje of to nijnmootje schakelden we over op de campinggaspit met grillpan. Lekker onoverdekt op de tuintafel en zó schoon. Het afdak werd afgebroken, het fornuis staat onder een hoes. Aan de keuteltjes te zien vin den muizen het heerlijk onder die zwarte lap, waar het de he le dag ruikt naar overjarige sau cijs. Landlevensfeer in de stads tuin, maar dan anders. geeft, dwing je de plant niet wor tels de diepte in te sturen. En als je straks niet veel wilt sproeien, zul len ze hun water toch echt dieper uit de grond moeten halen." Om het watergebruik te minimaliseren, is het raadzaam in de herfst te plan ten. Dan krijgen ze gratis én milieu vriendelijk een goede start. Veel mensen vinden het sneu als planten op een zonnige dag slap hangen en grijpen meteen naar de gieter. Nergens voor nodig, vindt Shera van den Wittenboer. „Slap hangen is een natuurlijke methode van de plant om de verdamping zo minimaal mogelijk te maken. Mid den op een zonnige dag is dat dus helemaal geen wonder. Pas als planten 's ochtends, voordat de zon echt begint te schijnen, al slap hangen, wordt het tijd om water te geven. Vroeg in het seizoen is een lange periode van droogte al helemaal geen reden voor paniek: de plan ten zijn nog klein en verdampen dus nog weinig. Ze stoppen dan simpelweg met bovengronds groeien en steken alle energie in wortels maken. Na een regenbui zie je ze dan ineens de grond uit bulderen. Langdurige droogte is pas echt vervelend als het midzo mer is en alles al veel bladmassa heeft. Dan kan die weelderige groe ne 'pruik' het best flink worden ge kortwiekt om verdamping te ver minderen. „Het afgesnoeide loof kun je eventueel als mulch rond om de voet van de plant leggen. In een volle border valt dat helemaal niet op", tipt Van den Wittenboer. Gaan planten echt lijden onder langdurige droogte, dan kan de sproeier aan, maar zachtjes. „Als je Deze hebben weinig water nodig Grijsbladigen als Artemisia, Stachys en Perovskia. Planten met zeer fijn blad als Gypsophila, Calamintha, Bidens, Dianthus, Achillea en Verbena bonariensis, alsmede veel schermbloemen. Planten met wasachtig blad als Sedum, Engels gras Armeria en Eryngium. Planten met een lange penwortel zoals venkel, slaapmutsjes Eschscholzia californicaen papavers. Veel mediterrane kruiden: rozemarijn, tijm, oregano, salie en lavendel. >- Grassen als Stipa, Panicum, Miscanthus, Sporobolus, Festuca, Molinia, Deschampsia en Eragrostis. er ineens water op plenst, slaat dro ge grond dicht en loopt het water zo van die korst af. Dat dringt niet lekker diep door."' Om dezelfde reden zet de planten liefhebster, als er een plensbui wordt verwacht, wel eens zachtjes de sproeier aan om de grond vast een beetje los en toegankelijk te maken, voor de hemelsluizen open gaan. Ook de grond een beetje los- krabben rond de planten voor er felle regenbuien komen, is een goed idee. Dat alles het, ondanks het spaarza me water geven, in haar tuin zo goed doet, heeft volgens Van den Wittenboer niets met groene vin gers te maken. „Gewoon veel lezen en een beetje logisch nadenken. Een bosplant als Hosta wil scha duw en vocht, die moet ik hier he lemaal niet proberen. )e moet ge woon niet het onmogelijke willen. Maar in een droge, hete tuin zijn nog mogelijkheden zat, gelukkig, ook zonder steeds te hoeven sproeien." Reageren? redactie.wonen@wegerrer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 115