Droge tuin wenets VRAAG ANTWOORD Hoe kun je snijbloemen langer mooi houden? Onze eik laat na elke regenbui 'zwart spul' vallen op de bloemen die eronder groeien. O LU it V i t i.-'iBtu ae Na het afzagen van mijn fluweelboom is mijn tuin overwoekerd met scheuten. Water besparen is goed voor het milieu. Maar we willen wel graag een tuin die er de hele zomer fris en gezond uit ziet. Het kan best: de kraan dichtlaten en toch een tuin hebben die er niet dor uitziet. Planten die van droogte houden en een paar simpele verzorgingstrucs zijn het halve werk. Zaterdag 4 juli 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Vinger achter populair- wetenschappelijke kwesties op het gebied van wonen. Er zijn best mogelijkhe den om snijbloemen lan ger mooi te houden. Maar er komen wel hulpmid delen aan te pas en de verzor ger van de bloemen moet be reid zijn er iets voor te doen. Het begint al meteen thuis. Snijd de stelen schuin af met een scherp schilmesje. Snij den is beter dan knippen. Het is niet verstandig ze met een schaar af te knippen, want dan knijp je de stengels dicht en kunnen die niet genoeg water opzuigen. Verwijder al le bladeren van de stengel op het gedeelte dat in het water staat. Anders gaan die rotten. Zet de bloemen zo snel moge lijk in de vaas, het liefst een schone vaas of emmer. Geen metaalachtige vazen of em mers, want in combinatie met snijbloemenvoedsel geeft dit roestvorming. Zet de bloemen bij voorkeur in een vaas met handwarm water (niet ijskoud of warm) en ververs het regelmatig. Ge bruik ook snijbloemenvoedsel dat voor alle bloemen bruik baar is. De eerste dagen ge bruiken bloemen veel water. Ververs het water om de dag. Een plek in de volle zon of op de tocht hebben de bloemen liever niet. Ook staan ze lie ver niet als haringen in een ton. Bloemen en stelen moe ten ruimte hebben. Verder is een plek in de direc te nabijheid van rijp fruit, ver warming of (brandende) open haard niet aan te bevelen, want dat kan de veroudering van bloemen versnellen. Ge lukkig is het zomer en blijven die verwarming en open haard (hopelijk) uit. Last but not least: chloor! Tests hebben uitgewezen dat toevoeging van een beetje chloor of bleekwater aan het vaaswater een prima middel is om bacteriën weg te hou den. Een theelepeltje chloor is al voldoende, dat doodt al le bacteriën. Een klontje sui ker helpt ook. Samenstelling en redactie: Frank Clevers en Charles Lennartz Als je een boom kapt, mag je veronderstellen er voorgoed van verlost te zijn. Toch? Hoeft niet. Nadat lezeres M. Konings een maand gele den de fluweelboom in haar tuin liet afzagen, nam de boom wraak: 'Mijn tuin is nu overwoekerd met scheuten!' „Tja, dat gebeurt er als je een fluweelboom afzaagt", weet deskundige Romke van de Kaa. „Iedere wortel maakt een nieuwe boom. Alle scheu ten uitgraven en een jaar of vijf volhouden, is het devies. Alternatief is het insmeren van alle opslag met een on kruidverdelger. Die handeling moet een aantal malen wor den herhaald." Volgens Van de Kaa had Konings de boom beter kunnen laten staan, of 'm met wortel en tak kunnen oprooien. „De natuur slaat an ders genadeloos terug." Terwijl de een besluit tot kap pen, wil de ander niets liever dan behouden. Zelfs een eik die het bloemenperk aan zijn voeten ruïneert door bij elke bui luis van zijn bladeren te la ten vallen, wordt gespaard. Al denkt mevrouw De Bie, eige naresse van de eik, er nu toch sterk aan de boom te reduce ren tot brandhout. 'Mijn bloe men onder de eik gaan an ders naar de filistijnen.' Volgens Romke van de Kaa is de enige oplossing de eik in puike gezondheid te houden. „Eiken die aan droogtestress lijden, krijgen vaak luis. En luis leidt tot zwarte aanslag. De enige maatregel die ik kan adviseren, is om vooral vol doende water te geven. Hope lijk blijft de luis dan weg." iw Ook een klusvraag? wonen@wegener.nl Shera van den Wittenboer in haar droogteminnende tuin. foto Wouter Borre door Frederike Krommendijk Het is droog in de voor tuin van Shera van den Wittenboer. Toch weerstaat ze de verlei ding, ook al is het wé ken achtereen heet, om de kraan open te draaien. Want de planten liefhebster, tuinboekauteur en sa mensteller van de website Tuindag- boek.nl is milieubewust en niet vies van een experiment. Daarom richtte ze haar voortuin zo in, dat water geven (bijna) niet hoeft. „Tuinieren met zo min mogelijk water betekent niet dat je planten in van die sneue bouwgrond kunt zetten en ze dan maar aan hun lot kunt overlaten. Je moet ze de best mogelijke start geven en goed kij ken naar wat je plant, dat is het he le idee", legt Van den Wittenboer uit. Milieubewust tuinieren betekent sowieso niet tegen de natuur in werken, maar bedenken wat voor een plant een optimale plek is. „Dan heb je niet zoveel kunstgre pen nodig om planten lekker ge- zond en weelderig te krijgen. Als je weinig water wilt geven, moet je dus planten kiezen die van oor sprong in droge gebieden groeien. Veel grassen komen van de steppe en staan daar ook de hele dag in de zon op droge grond. Die kunnen dus vaak prima tegen droogte." Wie edn beetje oplet, kan aan een plant al zien hoe droogtebestendig ze is. Planten met klein blad ver dampen maar weinig vocht en kun nen dus beter tegen een periode zonder regen. Goede voorbeelden zijn de priegelblaadjes van tijm, Gypsophila en Calamintha, maar ook de smalle sprieten van veel grassen. Ook bladen met varenach tig, fijn geveerd blad kunnen goed tegen droogte (zoals Artemisia). Sommige planten hebben heel in genieuze oplossingen tegen gebrek aan vocht. Zo is grijs blad een pri ma weerkaatser van de zon, waar door minder vocht verdampt. Ook haartjes op het blad (bijvoorbeeld bij Stachys) of een waslaagje op de bladeren Sedumbeschermen te gen onnodig vochtverlies. Ook al kunnen planten lange perio des van droogte hebben, dat bete kent niet dat je ze zo in de grond kunt zetten en er geen omkijken meer naar hebt. „Je moet ze voor een goede start wel goede grond ge ven. Ik maak voor elke plant een plantgat van zeker dertig centime ter diep goed los en daar doe ik goede tuingrond in of ik meng het zand met veel compost. Door de humusdeeltjes in de compost kan de grond beter vocht vasthouden, het loopt er niet zo snel door." Als de planten eenmaal in die nieu we mix staan, wordt de omliggen de grond afgedekt met een mulch- laag, een afdeklaag die verdamping van vocht vertraagt. Vaak worden hier houtsnippers voor gébruikt, maar veel mediterrane planten zijn niet dol op verzuring van de grond als die eenmaal gaan verteren. Grind is een beter idee. Van den Wittenboer heeft als plantengek een oplossing waar ze heel blij van wordt: zij zet de tuin zo tjokvol, dat de bodem helemaal met plan ten bedekt is. Onder zo'n aaneenge sloten plantendek blijft het langer koel en vochtig. In het begin krijgen de nieuwelin gen nog wel wat water, dan veel in eens en dan weer een tijd niks. „Als je steeds een beetje water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 114