Reizen we het virus tegemoet? Ongeken( Er zijn inmiddels dui zenden griepgevallen in Europa. Moeten we op vakantie met een mondkapje op? 10 Zaterdag 4 juli 2009 Wat te doen tegen griep? Kom niet te dicht in de buurt van mensen met griep of ver schijnselen die daar op lijken. Houd hand of zakdoek voor de mond als u niest of hoest. Was regelmatig uw handen en raak zo min mogelijk uw mond, neus of ogen aan. Gebruik papieren zakdoeken bij hoesten, niezen of snuiten en gooi ze daarna meteen weg. Maak deurklinken regelmatig schoon en ventileer woon- en slaapkamers. Er is geen bewijs dat mondkap jes werken tegen besmetting. Wel kan het een epidemie ver tragen als veel mensen ze dra gen. De symptomen van 'gewone' en Mexicaanse griep zijn gelijk: koorts, koude rillingen, hoofd pijn, spierpijn, moeheid en een droge hoest. Alleen laborato riumonderzoek kan aantonen om welk virus het gaat. bron: RIVM Wie aan een buitenlandse arts duidelijk moet maken dat hij het over de Mexicaanse griep heeft, komt een heel eind met een briefje met daarop 'influen za A/H1N1geschreven, de offi ciële naam van de griep. Officieuze varianten zijn: Frans: grippe porcine, Duits: Schwei- negrippe, Italiaans: influenza suina, Spaans: nueva gripe Por tugees: gripe A(H1 N1Turks: domuz gribi, Engels: (Mexican) swine flu www.postbus51.nl www.rivm.nl www.minbuza.nl/nl/reizenlanden door Joost de Poel en Harry Havekes "W" e ligt lekker op een strandbed I onder een parasol aan de I Spaanse Costa; goed inge- I smeerd tegen de zon, de kin- I deren zijn rustig aan het spe- len, (eindelijk rust, mag ook wel met deze temperatuur, ze zijn toch wel goed ingesmeerd?), als de kleinste hoest. Hij zal met dit weer toch niet verkouden worden, schiet het door je heen en tegelijk herinner je je de niezende ober in het hotel gisteren. En dat Spaanse jongetje met wie hij de eerste dagen speelde, zag die er niet grieperig uit? Waar zit hier trouwens een dokter? En hoe zeg je griep in het Spaans? Het zou zomaar kunnen dat de Mexicaanse griep, die met een grote re kans op longontsteking gevaarlij ker blijkt dan vaak wordt gedacht, straks de vakantiepret van menig toerist bederft. Dagelijks tweedui zend besmettingen in Groot-Brittan- nië, in Spanje bijna 200 gévallen per dag. Vooralsnog maakt Nederland zich aan de vooravond van de grote uittocht nauwelijks zorgen. Bij de ANWB en reisbrancheorganisatie ANVR komen 'geep bezorgde tele foontjes' van reizigers, binnen. De ANVR verwacht, door 'hele korte lij nen met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en Buitenlandse Zaken' dat de griep pas echt toeslaat in oktober, novem ber. „En dan zijn vakantiegangers al lang weer aan het werk", aldus een woordvoerder. En mocht de nood aan de man komen, dan heeft de ANVR een commissie klaarstaan die bijeen wordt geroepen om reisor ganisaties bij te staan. „Maar we gaan er niet vanuit dat die nodig is." Ondanks de besmettingshaarden wordt niet afgeraden Spanje of Groot-Brittannië te bezoeken. „Een negatief reisadvies heeft ook geen nut. Het virus zal zich toch verder verspreiden", legt Jim van Steenber gen van het RIVM uit. Een land ver mijden, raadt hij niemand aan. „Het heeft geen zin je te verstoppen, het virus is straks hier in dezelfde ma te." Volgens Van Steenbergen is het aan tal besmettingen eind van de zomer overal in Europa hetzelfde. Over wat het griepvirus deze zomer gaat doen, lopen de verwachtingen uiteen. Waar de griep normaal ge sproken tijdens de warme zomer maanden uitdooft, lijkt dit virus dit niet te doen. „We weten niet hoe het komt dat het aantal besmettin gen in Engeland juist toeneemt", al dus de RlVM-arts. Viroloog Ab Osterhaus denkt juist dat het aantal besmettingen de ko mende weken af zal vlakken: „Scho len zijn dicht, en juist dat zijn plek ken waar een snelle verspreiding plaatsvindt." Voor het geval je op vakantie denkt dat de jongste de Mexicaanse griep heeft, raadt Van Steenbergen aan te doen wat je altijd doet. „Een parace- tamolletje om de koorts te drukken, zal in veel gevallen voldoende zijn. Met kinderen in risicogroepen, die jaarlijks voor een griepprik in aan merking komen, kun je naar de dok ter gaan." Om zeker te weten of het om het nieuwe influenzavirus gaat, is labora toriumonderzoek nodig. Met virus remmers als Tamiflu moet binnen 48 uur begonnen worden, maar of die overal even gemakkelijk verkrijg baar zijn, weet hij niet. „Alle landen hebben flink ingekocht maar nie mand wil zeggen hoeveel." Over het zelf op internet kopen van Tamiflu staat de RlVM-arts niet te juichen. Er is geen garantie dat je met een bonafide apotheek te maken hebt of met een oplichter. Maar wat moet je doen als je straks op je vakantieadres wel wordt getrof fen door de ziekte en Tamiflu nodig hebt? „Dan moet je contact opnemen met een arts ter plekke", aldus Chris- toph Prommersberger, woordvoer der bij het ministerie van Buiten landse Zaken. „Ook als je alleen maar dénkt dat je de ziekte hebt. Bel de arts eerst op. Als je direct naar De farma-reuzen Novartis en GlaxoSmithKline (CSK) gaan voor ons land 34 miljoen griepvaccins produceren. Betalen we niet veel te veel? PRODUCTIETIJD: 1 maand Bevruchte eieren worden negen dagen bebroed en vervolgens met gfiepvirus geïnjecteerd. En krijgen we de spuiten wel op tijd? door Ap van den Berg Goed nieuws vanuit de farmaceutische labora toria: het beoogde vac cin tegen de Mexicaan se griep is klaar. In de stijlvolle directiekamer van Glaxo SmithKline (GSK) in Zeist meldt di recteur RolfRemorie het metgepas- Productiemethoden griepvaccins Griepvaccins worden traditioneel geproduceerd in kippeneieren. Bij een pandemie zijn er te weinig eieren om vaccin te maken en biedt celkweek in vaccinfabrieken een efficiënte en snellere oplossing. VOORDELEN: infographic- CRW bron: afp met In centrifuge wordt virus geïsoleerd en vervolgens gedood. Gedode virus wordt gezuiverd waarna vaccin in flesjes wordt gedaan. Productie tijd: ca. 5 maanden Cellen makkelijker te kweken dan eieren Kortere productietijd (basiscellen opgeslagen incelbank) Proces goed beheersbaar H Minder risico van besmetting met bacteriën 2 maanden 3 maanden 4 maanden 5 maanden 6 maanden Bij 33°C vermeerdert virus zich massaal. Na een paar dagen wordt vocht uit eieren weggezogen. Per dosis vaccin zijn 1 a 2 eieren nodig. Virus wordt in centrifuge geïsoleerd en vervolgens gedood. Vaccin wordt in flesjes gedaan, samen met stof die immuun systeem stimuleert. Productie- tijd: ca. 6 maanden O In stalen vat met van duizenden liters worden in een speciale voedings vloeistof niercellen van aap of hond gekweekt. inhoud. Cellen worden overgepompt naar viruskweekvat waar ze worden geïnfecteerd met griepvirus dat zich in paar dagen tijd vermeerdert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10