Schatten van de Schermer 49 reizen Op vakantie in het buitenland stappen we er graag voor in de auto: die ene bezienswaardigheid, het pittoreske stadje of dat bijzondere natuurgebied. In eigen land echter laten we alles wat bijzonder is, of mooi, maar al te graag aan de toeristen. Maar waarom? Zijn die toeristen dan allemaal gek, vraagt Mirjam van Twisk zich af. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 4 juli 2009 In deze rubriek staan we stil bij het souvenir dat veel voor u betekent of waar u een leuke herinnering aan heeft. Spreek over het 'Land van Bartje' en iedereen weet dat je het over Drenthe hebt. Zeg 'Alkmaar' en mensen denken aan de kaasmarkt. Maar als je het over de Schermer hebt, dan zie je maar weinig herkenning. Moeizaam zal wellicht nog 'molens' worden be dacht, maar dit poldergebied ten oosten van Alkmaar is meer dan molens. De Schermer moet op de kaart worden gezet, zo meent een groep ondernemers en bedacht de Leeghwaterdagen. Er werd een route uitgestippeld en sinds april zetten de ondernemers iedere eerste zondag van de maand de deuren van hun bedrijf wagen wijd open. Zo kan iedereen op zijn eigen manier en in zijn eigen tem po op ontdekkingsreis $aar de schatten van de Schermer. Want schatten herbergt dit stuk Noord-Holland, dat door Jan Adriaanszoon Leeghwater aan het water werd ontworsteld. Schatten op het gebied van historie, cultuur, natuur en recreatie. Smalle weggetjes over met uitbun dig bloeiende bloemen afgebiesde dijkjes, landelijke sloten met weel derig groene oevers waarin water vogels hun lusthof hebben gevon den en popperige dorpjes waar voor de tijd een bijrol lijkt te zijn weggelegd. De einder wordt hier slechts getekend door een enkele molen of een eenzame torenspits. Kortom, zo'n gebied waarin je je al fietsend of wandelend zo heerlijk kunt verliezen. En al trappend en wandelend of - bij minder goed weer - toerend per auto laat je je als gast onthalen bij de Leeghwater- ondernemers die met veel liefde voor al het goede dat de polder te bieden heeft hun bedrijfjes run nen, of hun ambacht uitoefenen. Het idee voor de Leeghwaterroute ontstond op de geitenboerderij van Ton Schouten in Zuidscher mer. „Wij hadden regelmatig be zoekers. Na een rondleiding van een half uur had ik alles wel ver teld. Dan dacht ik: 'en wat nou'. Mijn schoonzoon kwam met het idee van de Leeghwaterdagen." Dat idee dropte Schouten in januari in een toeristisch overleg met de ge meente. 'Goed idee, werk maar uit', werd er gezegd. Dat is gebeurd en in april was de eerste Leeghwa- terdag een feit. Het principe is simpel, maar reuze flexibel. Je zorgt dat je in het bezit komt van een Leeghwaterdagfol- der, bijvoorbeeld bij de VW in Alkmaar. In die folder zijn de route en alle deelnemers vermeld. Je be slist waar je wilt beginnen, wat je wilt zien en karren maar. Zo kom je over de vloer bij de man denmakers van De Mythe in Zuid- schermer. Met geroutineerde vin gers vlechten José Schilder en Jan de Vos daar van wilgentenen de meest ingewikkelde creaties. Graf- en gebruiksmanden en unica's in opdracht komen er uit het idyl lisch gelegen'atelier. Het is zo'n plek waar je niet zomaar naar bin nen zou lopen. De Leeghwaterda gen stellen je in de gelegenheid dat wél te doen en aldus kennis op te steken die misschien niet direct nuttig, maar wel interessant is. Of, zoals Ton Schouten het ver woordt: „Na zo'n bedrijfsbezoekje ga je verrijkt verder". Wat Schouten betreft gaat het zelfs nog verder. Want die bedrijfsbe- zoekjes genereren ook nieuwe klan ten en die maken het weer lonend voor de ondernemers. „Daarmee houd je het oude ambacht in stand." Dus leer je op zijn boerde rij in Zuidschermer de ins- en outs kennen van het op biologische wij ze fokken van geiten en koop je voor een schijntje vlees en kaas van de mekkeraars. Aan de over kant wip je binnen bij het mi ni-boerderijwinkeltje van Wil en Cor Tromp. Je pakt verse eitjes uit de koeling en stopt geld in het pot je om af te rekenen. Of je laat je er in een kar achter een antieke trek ker over de landerijen rondleiden. Bij galerie Le Pignon in Grootscher mer krijg je toelichting bij de kunstwerken. Je bezoekt Het Klein ste Huisje en de Grote Kerk in Schermerhorn. Je kijkt je ogen uit in het Museum van Westfriesche Groot- en Overgrootmoedertijd in stolpboerderij De Vriendschap in Stompetoren. Wandelt binnen bij het Museumgemaal Wilhelmina of het Zwarte Kerkje in Zuidscher mer. Neust rond bij Minicamping De Witte Brug en je plukt armen vol bloemen in de bloemenpluk- tuin 't Molenwoidje. Om vervol gens bij te komen van al die in drukken in een van de vier etablis sementen op de route. Die route' is ruim 50 km lang en met 19 bedrijven is het maken van keuze onvermijdelijk. Goed excuus om nog eens terug te gaan en. een volgend stukje van de route te doen. SM www.leeghwaterdag.webs.com Het idee voor de Leeghwater route ontstond op de geiten boerderij van Ton Schouten in Zuidscher mer. HET SOUVENIR Een zilveren armband. EIGENAAR Mevrouw J.P.H. van Geffen-Donkers WAARVANDAAN De stad Siem Reap in Cambodja. WANNEER GEKOCHT „Tijdens onze reis door Cambodja in november 2003." PRIJS 50 dollar. WAAROM SPECIAAL „Telkens wanneer ik deze arm band omdoe, ben ik even met mijn gedachten in dat verre land, ooit verscheurd door oorlog en terreur. Het geeft elke keer weer een speciaal gevoel iets te heb ben met een herinnering van ongekende waarde. Het is middag, warm, vochtig en stoffig in Siem Reap. We slenteren wat rond. In de gammele stalletjes zitten vrouwen, kinderen en baby's en af en toe een man. Met een vriendelijke lach, alsof ze een beetje verlegen zijn, prijzen zij hun waar aan. Mijn oog valt op een arm band en ik vraag naar de prijs. Ik hoor de stem van de Cambodjaanse gids: 'Ding af tot de helft van de vraagprijs'. Mijn gevoel zegt anders, maar toch begin ik te onderhandelen. „Als uiteindelijk de koop is gesloten, ko men opeens overal mensen vandaan die zich ermee gaan be moeien. De gammele vitrine, waarin de arm band ligt, moet wor den opengemaakt en het sieraad moet wor den ingepakt. Er wordt gezocht en overlegd en tenslotte krijg ik mijn sieraad overhan digd in een mooi doos je van bananenblade ren. „Daarna volgt een mo ment dat onzichtbaar in mijn armband staat gegrift. Ik betaal vijftig dollar, de oorspronkelij ke vraagprijs, en niet de afgedongen prijs. Groot zijn de ogen, vol verbazing de gelaatsuit drukkingen van de Cambodjanen die zich met de koop hebben beziggehouden. Hoezo emotieloze Cambodja nen, flitst het door mijn hoofd. „Dankzij het geld van mijn armband zijn hun zorgen van morgen even van de baan." Ook een leuk souvenir of vakantie-aandenken? souvenir@wegener.nl Mevrouw Van Geffen-Donkers met haar Cambodjaanse armband. foto Gerard van Geffen 3 OF 4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK Fietsen in de Achterhoek Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2 avonden met een 3-gangen dinerbuffet Fietsroute langs landgoederen Prijs op basis van een 2-persoonskamer excl Boekingskosten en Milieu en verblijfstoeslag €119,00 P.P. Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl foto's Jan de Jong/GPD Wilhelminagemaal in de Schermer, nu museum en woonhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107