Lcht van de oorlog 'Ik kon niet snappen dat mensen zulke duivels kunnen zijn.' Fotografe Mariëlie van Uitert Vrijdag 3 juli 2009 9 Tijdens het zoeken naar bermbommen onderweg naar Khyber en Worsley worden de bewoners gerustgesteld door water uit te delen. Ondervraging van een vrouw door een Afghaanse militair tijdens een huiszoeking. Zij zegt niets te verbergen maar er wordt 20 kilo papaver op haar erf gevonden. gen dat ze een hekel hebben aan de Amerikanen en Isaf, terwijl dat waarschijnlijk wél zo is. Je krijg een eenzijdig verhaal, dat weet je. Aan de ander kant: wat je ziet, is een deel van de werkelijkheid. Die kogelgaten in de muren zijn echt, net als de bomkraters in de weg. Ik heb daar ge woon mijn werk kunnen doen." Bang is Van Uitert niet. „Ook al reed ik daar in een open Mercedes Benz alles te fotograferen en moesten we af en toen stoppen omdat er weieens een bermbom kon liggen. Maar ik heb het gevoel dat ik beschermd word. Als mijn tijd komt, dan komt -ie. En de soldaten zorgden hartstik ke goed voor me. Midden in de nacht werden er nog pan nenkoekjes voor me gebakken." Drie keer ging ze mee op voetpatrouille door de bergen, waar het soms 45 graden was. En een keer toog ze mee naar een waterkrachtcentrale. Toen ze na die opdracht van Defensie weer in Nederland kwam, werd ze gebeld door hulporganisatie HealthNet/TPO. Of ze weer naar Af- ghanistan wilde, naar een aantal projecten van de organi satie. „Ze belden me op de dag dat bekend werd dat er drie Fran- se hulpverleners waren vermoord. Tsja, dan gaat er wel wat door je heen, maar ik heb toch ja gezegd." „Ik volg mijn gevoel altijd en deze keer voelde het niet he lemaal veilig maar ook niet zo dat het ditmaal mijn dood zou worden. Je kunt zo'n besluit ook niet met te veel emo ties nemen, ik wil gewoon mijn werk doen. Gelukkig steunt mijn vriendin me. Als je dat niet hebt, ben je in dit werk heel eenzaam." In scherfvest en burka - een fotograaf in twee werelden. Zestig foto's van Mariëlie van Uitert, Legermuseum, Korte Geer 1, Delft. Tot en met 8 november. Afghaanse handelaren passeren de tweede beveiligde ring van Kamp Holland (Tarin Kowt). Op de in het kamp gehouden bazaar verkopen zij hun waren aan de Isaf-militairen. irlogsgebieden om er achter te komen wat n opende in het Legermuseum in Delft haar iverslag van twee bezoeken aan Afghanistan: Jruzgan en een aan projecten van deed besluiten al haar kaarten op de fotografie te zetten. Daarvoor studeerde ze aan de hogeschool voor toerisme, was ze schrijvend journaliste, werkte ze bij Arboned en was ze zelfs duikinstructrice. Fotograferen 'deed ze erbij'. „Maar toen ik die foto van Kim Phuc zag, 4,5 jaar geleden, - werd het serieus. Toen ging ik lezen over de Vietnamoor- log en was ik verkocht. Ik vrat alle boeken, ook over de Ro de Khmer in Cambodja. Ik kon niet snappen dat mensen zulke duivels kunnen zijn. Dat wil ik kunnen vatten, ook al weet ik dat me dat niet gaat lukken. Ik wil er dicht op zitten om het te kunnen voelen." Dat mensen die eerst vreedzaam samenleven, elkaar de rug toekeren en vermoorden vindt ze 'onvoorstelbaar'. „Maar ik krijg in oorlogsgebieden geen antwoorden, al leen maar meer vragen." „Aan de andere kant: als ze mijn familie zouden uitmoor den, werd ik misschien ook wel terrorist. Iedereen heeft dat in zich, denk ik. Een enge maar ook eerlijke gedachte." Defensie nodigde Van Uitert zelf uit om 'embedded' mee te gaan met Nederlandse Isaf-troepen. „Ik had een keer een mailtje gestuurd dat ik dat zou willen. Ze hebben op mijn website gekeken, me gescreend en toen mocht ik op gesprek komen. Ik mocht daar doen wat ik wilde. Van de duizenden foto's die ik maakte, zijn er slechts drie verwij derd vanwege veiligheidsredenen. Bijvoorbeeld een foto van zo'n scanapparaat waarmee ze door iemands kleren kunnen kijken bij een controle. Het leger wil niet dat ie dereen weet wat zo'n apparaat precies laat zien. Dat snap ik. Ik voelde me niet voor de voeten gelopen." Ze beseft de beperkingen van het 'embedded' zijn, het meelopen aan de hand van het leger. „Natuurlijk brengen militairen je naar de plekken die zij willen. De Afghanen die je tegenkomt, gaan ook niet tegen onze soldaten zeg moet via een keizersnede ter wereld gebracht worden. De armen van de vrouw zijn vastgebonden en zij wordt handmatig van zuurstof voorzien. Het vijf minuten oude, ingebakerde babymeisje wacht op haar moeder die nog uit de narcose moet ontwaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9