jaar op opvolger Riis gelooft niet in kansen van Armstrong Rabobank en Skil gaan als dikke vrienden naar de Tour de France 4- i ill Vrijdag 3 juli 2009 I 29 Erik Breukink trekt na de proloog van de Tour van 1989 de gele trui aan. een dag later was hij hem alweer kwijt. foto ANP aan mijn gele trui gerefereerd, ook nu nog. Meer dan aan de pro loogwinst. Het geel verandert in één keer alles. Je kunt zeggen dat je het centrum van de Tour wordt. Iedereen wil iets van je. Het geel is mooi, maar als ik voor de komende Tour mag kiezen tus sen een ritzege of de trui, dan ga ik toch voor de rit." Saxo Bank hoopt in proloog meteen eerste slag te slaan. MONACO - Het zelfvertrouwen is groot bij Bjarne Riis, baas van wie lerploeg Saxo Bank. „We zijn er klaar voor", zei de Deen gisteren. Het eerste doel is het geel, morgen in de openingstijdrit. De Zwitser Fabian Cancellara is de topfavoriet voor dat klusje over ruim 15 kilometer. „Als Fabian goed is, is hij amper te verslaan", weet Riis. „We verdedigen de tour zege van vorig jaar, ook al rijdt Car los (Sastre) niet meer bij ons. Met Andy en Frank Schleck hebben we twee renners in topvorm, die zich straks in de bergen zullen laten zien." Fikse tegenstand verwacht Riis van de Astana-ploeg, die met Con- tador, Armstrong en misschien ook Leipheimer potentiële tour winnaars in huis heeft. Riis is blij met de terugkeer van Armstrong. „Hij toont enorme moed en be zorgt de wielersport veel extra aan dacht. Maar dat hij die jonge gas ten nog kan kloppen geloof ik niet." De teambaas van Saxo Bank kan ook niet geloven dat er bin nen Astana een machtsstrijd woedt. „Als dat zo is heeft het ma nagement gefaald. Bij mij zou Con- tador de absolute kopman zijn." De Tour en de PZC Dit is de vierde en laatste voor beschouwing van de PZC op de Tour de France van 2009. De eerste drie voorbeschouwin gen verschenen in de PZC's van dinsdag 29 juni, woensdag 30 juni en donderdag 1 juli. Morgen, in de PZC van zater dag 3 juli, verschijnt een grap hic met alle ploegen, de ren ners en hun rugnummers. Tijdens de Tour besteedt de PZC dagelijks minstens twee pagina's aan de Tour, met het laatste nieuws, uitslagen en de column van Mart Smeets. Meer Tour-informatie op www.pzc.nl/tourdefrance. De Tour begint morgen in Mo naco en eindigt zondag 26 juli in Parijs. Samenwerking kan beide Nederlandse ploegen sterker maken. door Patrick Delait en Ad Pertijs LANDGRAAF - Voorbij is de tijd dat Nederlandse ploegen elkaar niks gunden in de Tour de France. Ra- bo-directeur Harold Knebel en zijn evenknie bij Skil-Shimano Iwan Spekenbrink zijn voor de Tourstart in Monaco twee handen op een buik. Over het speciale karakter van de Tour de France weet Harold Kne bel (46) intussen alles. De direc teur van de Rabo-wielerploeg werd vorig jaar bij Le Grand Dé- part in Brest letterlijk overvallen door de aandacht die het belang rijkste wielerevenement ter wereld genereert. „Toen ik aankwam bij ons hotel duurde het twee uur voordat ik van de receptie naar de lounge kon gaan. Ik werd aange klampt door journalisten die me dingen vroegen waarvan ik totaal niet wist dat ze speelden. In de Tour wordt alles enorm uitver groot", zegt Knebel, die de voor bije maanden geregeld werd gecon sulteerd door Iwan Spekenbrink, zijn evenknie bij Skil-Shimano. De ervaring van Rabobank in de Tour komt Skil goed van pas. Al leen al in praktische zin valt er veel te regelen voor de Nederland se Tourdebutant. Zover als Rabo bank wil het team van Speken brink (nog) niet gaan. Rabo neemt zijn eigen kok mee naar de Tour, eigen matrassen en aparte airco units. „Wij hebben speciaal voor de Tour een gloednieuwe teambus laten bouwen. Daar zijn we al heel blij mee. We proberen de Tour te benaderen als een gewone wed strijd, maar we beseffen nu al dat het geen gewone wedstrijd is. Bij de Tour komt er zoveel meer kij ken. Dan is het handig als je bij Ra bobank te rade kunt gaan", zegt Spekenbrink. De directeur van Skil-Shimano vindt het logisch dat Nederlandse ploegen elkaar helpen. „In de koers zijn we concurrenten, maar daarbuiten kunnen we veel van el kaar leren. Niet alleen Harold en ik, maar ook onze ploegleiders en de trainers wisselen informatie uit", zegt Spekenbrink. Knebel is dezelfde mening toege daan. Hij beschouwt de opmars van Skil-Shimano niet als bedrei gend voor zijn eigen team. Integen deel. De Rabo-directeur zou het al leen maar toejuichen als met Va- cansoleil volgend jaar een derde Nederlandse ploeg mag deelne men aan de Tour. „Hoe meer Ne derlandse ploegen in de Tour, hoe meer aandacht wielrennen krijgt in de media. Uiteindelijk profite ren we daar allemaal van." De tijd dat Nederlandse ploegen el kaar het licht in de ogen niet gun den, is voorbij meent Knebel. De vete tussen de ploegen van Jan Raas (Buckler) en Peter Post (Ti-Raleigh) werkte volgens hem alleen maar contraproductief 'Hoe meer Nederlandse teams in de Tour, hoe meer aandacht wielrennen krijgt' „Raas en Post vochten hun per soonlijke vete uit in de koers. Dat heeft veel spektakel opgeleverd, maar het heeft hun ook veel over winningen gekost." Volgens Spekenbrink is de samen werking tussen Rabobank en Skil-Shimano niet alleen maar han dig, ze dient tevens een hoger be lang. „De wielersport wordt de ko mende jaren gereorganiseerd. Het is daarom belangrijker dan ooit dat ploegen een front vormen. Ik ben ervan overtuigd dat de strijd tus sen de ASO en de UCI sneller was opgelost als alle teams op dezelfde lijn zouden zitten." Zowel Knebel als Spekenbrink wordt soms verweten dat ze het wielrennen te zakelijk benaderen. Ze zouden de emoties die onlos makelijk verbonden zijn met top sport, te makkelijk wegredeneren. Knebel kaatst de bal terug: „Iwan en ik weten hoe het klokje tikt. Dat bindt ons. Een wielerploeg als Rabobank is een bedrijf. Ik moet leiding geven aan 120 mensen die allemaal een totaal verschillende achtergrond hebben. Dan kun je je niet laten leiden door emoties. Dat wil niet zeggen dat ik geen gevoel heb voor de sport. Ik ben hele maal gek van wielrennen", zegt Knebel. Zowel bij Skil-Shimano als Rabo bank zijn de Nederlandse renners in de komende Tour in ondertal. Beide teams starten zaterdag in Monaco met slechts vier landgeno ten. Zowel Knebel en Spekenbrink spreken van 'een logische keuze'. Knebel: „Hoeveel Duitsers rijden er mee bij Team Columbia en hoe veel Denen stelt Saxo Bank op? In de Tour stel je de sterkst mogelijke ploeg op. Als dat toevallig buiten landers zijn, dan is dat zo. De naamsbekendheid van Rabobank is in Nederland enorm hoog, maar we moeten ook oog hebben voor onze internationale belangen. Met zes Nederlanders in de ploeg wer den we vorig jaar derde in het ploegenklassement. Desondanks kregen we kritiek. Wat telt dan?" Ook Spekenbrink ziet geen heil in chauvinisme. „Wij zijn een pan-Europese ploeg. Als we ren ners aantrekken, kijken we niet naar waar ze vandaan komen, maar of ze een meerwaarde kun nen hebben voor het team. Onze technische staf heeft alleen ren ners geselecteerd die passen bij profiel van de Tour de France. Dat is volledig terecht." In plaats van een generale repeti tie in de Dauphiné Libéré of de Ronde van Zwitserland bereidde Skil-Shimano zich in de Route du Sud en de Ster Elektrotoer voor op de Tour. Die onorthodoxe voorbe reiding en de onervarenheid van zijn ploeg doen Spekenbrink niet vrezen voor een afgang. „We willen in de Tour laten zien dat we thuishoren op dit podium. Dat zullen we doen door aan te vallen. Bergop zullen we Denis Mentsjov er niet af rijden en we zullen ook Mark Cavendish niet kloppen in de sprint. Ons doel is een ritzege. Dat is een reële ambi tie. Er zijn drie of vier ploegen die er in de Tour bovenuit steken en al de rest doet het zoals wij het ook doen", zegt Spekenbrink. Bij Rabobank draait de komende drie weken alles om het klasse ment van kopman Denis Mentsjov. De Rus, in mei winnaar van de Giro, is één van de uitda gers van topfavoriet Alberto Conta- dor. Knebel is ervan overtuigd dat Mentsjov kan rekenen op een ster ke Rabo-ploeg. „Onder mijn be wind zijn we bij Rabobank veel taakgerichter gaan werken. Over al les wordt tot in de puntjes nage dacht. Iedereen weet precies wat van hem wordt verlangd. Ik ver heug me nu al op het treintje Cle ment, Ten Dam, Garate en Gesink in de bergen." Iwan Spekenbrink van Skil-Shimano (links) en Harold Knebel van de Raboploeg (rechts) gaan elkaar in de Tour zeker niet tegenwerken. foto Marcel van Hoorn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83