Erik Breukink wacht al twintig 'Vino' wil terug in peloton René en Frits lopen al warm voor de Tour Het Zeeuwse wielerwebblog op www.pzc.nl/blog 28 I Vrijdag 3 juli 2009 Kazach (35) stapt na afloop van schorsing weer op de fiets. MONACO - Alexandr Vinokoerov is ervan overtuigd dat hij terugkeert in het wielerpeloton. Dat heeft de 35-jarige Kazachstaanse wielren ner gisteren gezegd op een persbij eenkomst in Monaco. Vinokoerov hoopt weer bij Astana in dienst te komen, zijn voormalige werkge ver. Vinokoerov werd voor twee jaar geschorst, nadat hij in juli 2007 tij dens de Tour was betrapt op het gebruik van verboden middelen. Hij beëindigde daarna zijn loop baan, maar kwam daarop terug. Hij sprak onlangs de hoop uit in de Ronde van Frankrijk zijn ren tree te kunnen maken, omdat hij dacht dat zijn straf begin juli zou 0 aflopen. Maar sporttribunaal CAS dwarsboomde zijn plannen, door te bepalen dat zijn schorsing pas op 24 juli afloopt. De Ronde van Frankrijk begint zaterdag al. Die tegenslag heeft Vinokoerover niet van gedachten doen verande ren. „Vanaf 24 juli ga ik weer mee doen aan wielerwedstrijden. Ik zie mijzelf voor geen andere ploeg dan Astana rijden. Dat team is in 2006 opgericht door de Ka zachstaanse wielerfederatie. Dat is ons kindje." ons niet te veel inspannen, omdat we 's middags nog een ploegen tijdrit hadden." Breukink raakte het tricot direct kwijt aan Acacio Da Silva en besef te toen de impact nog niet. „Ik stond aan het begin van mijn loop baan en dacht dat er nog meer mo menten zouden volgen", zegt hij over het dragen van het geel. „Nu weet ik dat het bij die ene dag is ge bleven." Hij was niet de enige Nederlander die nooit meer aan de leiding kwam in het belangrijkste wielere- venement van het jaar. Dat dit nie mand meer lukte, kan De Rooij Theo de Rooij: binnen vijf jaar zien we weer een Nederlander in het geel. wel uitleggen. Hij stond in de afge lopen decennia als directeur aan het hoofd van de enige grote Ne derlandse wielerploeg, die van Ra bobank. „In 1989 hadden we met de ploe gen van Post, Raas, Gisbers en Priem vier grote teams. Het was een hoogconjunctuur voor de wie lersport in Nederland. In dat jaar verschenen dertig Nederlanders aan de start. Ik heb daarna jaren meegemaakt dat het er nog vijf wa ren. De mediabelangstelling is al leen maar toegenomen en daar mee de druk op de ploegen. Rabo bank is jarenlang de enige Neder landse ploeg in de Tour geweest." In de komende editie is dat an ders, gezien het debuut van Skil-Shimano. Maar dat is niet de enige reden voor meer optimisme bij De Rooij. „Je ziet Nederlandse renners weer succes boeken. Niki Terpstra wint een etappe in de Dauphiné en ver volgens denkt Stef Clement: Dat doe ik ook. De sport is ook eerlij ker geworden", zegt De Rooij, die Ploegleider wint met Rabo liever etappe dan de leiderstrui. door Alexander van Eenennaam RIJSWIJK - Al twintig jaar wacht Erik Breukink op een opvolger. Ne derlandse wielrenners en de gele trui van de Ronde van Frankrijk zijn sinds 1989 een onmogelijke combinatie gebleken. De ene dag dat Breukink in dat jaar in de leiderstrui reed, blijkt historische waarde te hebben. Maar er is ook hoop, denkt oud-renner Theo de Rooij: „Het gaat geen twintig jaar meer duren. Ik denk dat we binnen vijf jaar wel weer een Nederlander in het geel zien." De Rooij was in 1989 ploeggenoot van Breukink, die aan het begin van de Tour toesloeg. Hij won de proloog en mocht daardoor de trui aantrekken. Die werd de vol gende dag niet verdedigd in een korte ochtendrit. „Het was een beetje blufpoker", herinnert Breukink zich. „We gokten erop dat een sprintersploeg de boel bij elkaar zou brengen. Wij wilden Theo de Rooij bedoelt dat de strijd tegen doping gevorderd is. „Ik denk niet dat een Nederlander dit jaar al de trui pakt, maar wel binnen vijfjaar. We hebben tijdrij- ders als Terpstra en Clement en ook Thomas Dekker moet je niet afschrijven. En we hebben klimta- lent met Robert Gesink. Zij vervul len op hun beurt weer een voor trekkersrol, want andere Neder landse renners willen niet achter blijven." Breukink, in de komende Tour ploegleider bij de Rabo's, kent in elk geval het gevoel. „Er wordt veel Bergetappes Ronde van Frankrijk 2009 NB: alleen etappes met minstens één col van 1 e categorie of hoger zijn in het overzicht opgenomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82