Symbool van schaarste Duet zonder harmonie Kwetsbaar, niet weerloos Zoeken naar kruimeltjes vlees in de stamppot de burger de gemeente Piet Voskamp Dorpsraad Meliskerke presenteert hartdefibrillator ZATERDAG 4 JULI A.S. GESLOTEN JUWELIER MINDERHOUD 1 8 I Vrijdag 3 juli 2009 Al wat waarde heeft, is kwetsbaar. Kwetsbaarheid neem ik voor lief. Ik ben een betrokken burger, zet mij in voor 't stadsbelang. Daarom ben ik eens zo kwetsbaar; vizier open, tóch niet bang. Hij die luistert en begrijpt, oprecht respect betoont, zal met wijsheid en succes terecht worden beloond. Hij die kwetsbaar is, heeft waarde, oogst waardering overal. Hij die vraagt in plaats van dwingt, weet zich met respons omringd, en draagvlak bovenal. Nog steeds heeft hij mij niet gehoord Al wat kwetsbaar is, is zwak. Zwakheid is niet productief. Ik ben soeverein bestuurder, aanzien is mijn objectief. Onaantastbaar in mijn harnas, slecht ik weerstand effectief. Luisteren naar alleman, is puur verspilde tijd. De wijsheid heb slechts ik in pacht: de kern van mijn beleid. Kwetsbaarheid is zwakte, mijn waarde onbetwist. Overleg geeft ergernissen, brengt aftandse compromissen; ik ben de macht, die beslist. En heb zodanig het laatste woord. door Annemarie Zevenbergen De grote brokken puin la ten de grond letterlijk tril len. Stofwolken ver waaien langzaam, waardoor de brandende zon gefilterd de trieste resten van het voormalige speelkas teel beschijnt. Het gebouwtje, waar tot vorig jaar kinderen lustig speelden, is nu voor eeuwig ver dwenen. Van het oude Miniatuur Walcheren aan het Middelburgse Molenwater resten slechts herinne ringen. Er was eens.... De grijper van de kraan neemt gro te happen uit het gebouw. Tegen die achtergrond van destructie dra gen Lonne van Liere en Robbert Jan Swiers Duet zonder harmonie voor. Het gedicht dat Lonne schreef naar aanleiding van de sloop van de gebouwtjes op het terrein van het voormalige Minia tuur en de ophanden zijnde be bouwing van het nu nog zo fraaie park. De lavendel kleurt en geurt er volop, kinderen zitten op het gras en vogels laten schijnbaar on gestoord van zich horen. Maar het (SM!) Stationsstraat 52, Middelburg - [t] 0118-6i 31 [e] info@pietvoskamp.nl - www.pietvoskamp. Ook voor E-bikes in alle soorten, maten én prijzen! Fietsspecialist lawaai van de sloopwerkzaamhe den is onmiskenbaar aanwezig. Doffe dreunen als er weer een stuk puin valt. De generator en de motor van de kraan daveren door. De werktuigen van de ondergang doen onverstoorbaar hun werk. De Middelburgse Lonne beziet het met lede ogen. „Ik sympathiseer met de Vereniging Stadspark Mo lenwater. Ik begrijp niet hoe een gemeente waardevol groen kan vervangen door steen. En daarmee voorbijgaat aan de wens van bur gers. Burgers met hersens, die zon der persoonlijk belang het beste voor de stad willen. Vandaar dit Duet zonder harmonie. Een ge meente die niet luistert en niet wil luisteren. Ik ben een kwetsbare burger. Alles van waarde is hier kwetsbaar, dat zie je. Maar kwets baar is niet weerloos. Bij kwets baarheid houdt het niet op, dan kun je verder. Weerloos zijn is het einde." De weemoed wordt niet gedeeld door de jeugd op de skate- baan, die elke puindreun met ge juich begroet. Het voormalige speelpaleis van Miniatuur Walcheren gaat tegen de vlakte. Middelburgers stonden er in de oorlog in de rij voor een portie stamppot. door Theo Giele De sloop van de gebou wen van het voormali ge Miniatuur Walche ren was door de jeugd al veel eerder begonnen, maar de ze week verschijnen de officiële slopers op het terrein. In de marge van de discussie over het al dan niet behouden van de panden, kwam de ontstaansgeschiedenis van het grijze gebouw op de hoek Zuidsingel-Koepoortlaantje boven water. „Weet uw wel dat dat de gaarkeuken van Middelburg is ge weest? Heel wat mensen hebben in de oorlog daar hun eten ge haald." Ooit begonnen als symbool van schaarste, eindigde het gebouw zijn werkzame leven als symbool van overvloed: een speelpaleis. De ze week gaat het tegen de vlakte. Historisch gezien niet waard om behouden te blijven, luidde het oordeel van deskundigen. Daar mee was het lot van het pandje be zegeld en is het nu in de vertrouw de handen van sloper Sturm en Dekker. In het Zeeuws Archief is de admi nistratie van vijfjaar Centrale Keu ken Middelburg, zoals de gaarkeu ken officieel heette, bewaard. Alles is er nog. Van het schriftje met verlofdagen van de medewer kers, weekoverzichten met gebruik te ingrediënten en menu's, aanvra gen voor maaltijden en registratie van distributiebonnen tot de reke ning van de elektricien die een re paratie kwam uitvoeren. In het eerste grootboek staan slage rij S. van Os en groentehandel B. Leijnsen bovenaan. Zij waren be gin 1941 de eerste leveranciers aan de Centrale Keuken. Met onder meer 87 kilo vlees, 5 kilo vet, 55 ki lo kluiven, 500 kilo aardappelen, uien, spruiten, selderij en worte len gingen kok W. de Rijcke en hulpkok A. Steutel aan de slag om maaltijden te bereiden. Met grote regelmaat kreeg de Mid delburgse 'gaarkeuken' directieven van het R.B.V.V.O., het Rijksbu reau Voedselvoorziening in Oor logstijd. Zo was er de aanwijzing over het op juiste (zuinige) wijze klaarmaken van verschillende le vensmiddelen onder het motto, vooral niet schillen! „Meestal schilt of schrapt men de wortelen. Beter en voordeliger is het om ze met een hard borsteltje af te boe nen." Ook aardappelen dienden in de schil gekookt te worden. Moch ten er dan toch onderdelen van de groenten niet direct eetbaar zijn, dan kon het altijd nog in de groen tesoep. En ook het groentenat kon ingedikt nog benut worden. Meer dan tienduizend porties - van maaltijden werd niet gespro ken - vulden, na inlevering van een distributiebon, de hongerige magen. Bijvoorbeeld: van 18 mei tot 13 juni 1942 werden 11.940 por ties van een dubbeltje verstrekt en 1442 porties van dertig centen. De Centrale Keuken leverde niet alleen aan individuen. Ook bedrij ven bestelden er bakken vol eten voor hun personeelsleden. Op 1 april 1946 doofden de fornui zen van de Centrale Keuken voor goed, nadat het ministerie van So ciale Zaken de rijkssubsidie voor deze vorm van voedselvoorziening had geschrapt. Jo den Hollander was een tiener in de oorlogsjaren. Hij hoefde niet ver te lopen voor zijn maal tje. De gaarkeuken was letterlijk bij hem om de hoek, want het ge zin Den Hollander woonde in de Nieuwe Oostersestraat. „Ik heb er in de rij gestaan voor eten, net als vele Middelburgers. Voor een bon kreeg je een kwak eten. Ie moest je eigen pannetje meenemen." Over het algemeen was het eten door Annemarie Zevenbergen meliskerke - De dorpsraad van Meliskerke heeft deze week offici eel de hartdefibrillator aan de be woners gepresenteerd. Deze zogenaamde AED (Automati sche Externe Defibrillator) hangt in de Torenstraat, in het centrum van het dorp. Onder toeziend oog van Veeres wethouder Jaap Melse konden de bewoners kennisma ken met de mogelijkheden van het apparaat. Met medewerking van de EHBO, een ambulance, de vrij- 'vrij goed', herinnert Den Hollan der zich uit die magere oorlogsja ren. „Veel stamppot, natuurlijk. Er- repel mee peejen en juun. En af en toe een kruimeltje vlees." Den Hollander vindt het zonde dat het gebouw van de Centrale Keuken nu tegen de vlakte gaat. „Waar staat nog in Nederland een gebouw dat als gaarkeuken is neer gezet. Al zouden ze maar een muur overeind houden als her- denkplaats..." 'T v-„ De voormalige gaarkeuken en speelplek. willigers die bevoegd zijn om te re animeren en een 'slachtoffer' van de Lotusgroep werd een hartstil stand nagebootst en kon men zien hoe er gehandeld moet worden in zo'n situatie. De dorpsraad streeft ernaar om via een centraal sms-waarschuwingssysteem hulp te kunnen verlenen, maar de alarmcentrale is daar nog niet op ingesteld. De dorpsraad heeft daar om 'meterkaarten' verspreid met daarop richtlijnen en telefoonnum mers van hulpverleners. zijn onze juwelierszaken te Westkapelle en Arnemuiden de gehele dag EIGEN REPARATIE-ATELIER Zuidstraat 66 WESTKAPELLE Westdijkstraat 27 ARNEMUIDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72