Groot offensief van VS Rampvliegtuig ging verticaal te water Saddam vreesde Iran meer dan de VS iJXgewettlgd Pessimistisch L'Aquila vraagt zich af of 6 Vrijdag 3 juli 2009 Onderzoek: toestel was nog intact en had hoge snelheid. PARIJS - Het vliegtuig van Air Fran ce dat begin juni in de Atlantische Oceaan stortte, is niet in de lucht uiteengereten. Dat blijkt uit giste ren naar buiten gebrachte onder zoeksresultaten van het Franse on derzoeksbureau voor veiligheid in de luchtvaart (BEA). „Het toestel werd niet in de lucht vernietigd", aldus Alain Bouillard van BEA. Het nog intacte vliegtuig ging volgens de onderzoekers met grote snelheid bijna verticaal te wa ter, met de buik eerst. Het neerstorten van vlucht 447 van het Braziliaanse Rio de Janeiro naar Parijs was de ergste ramp in de geschiedenis van luchtvaart maatschappij Air France. Alle 228 inzittenden kwamen om het le ven. Er zijn 51 lichamen geborgen. CS Het toestel van Air France dat be gin juni verongelukte is intact neergestort. Het stortte volgens onderzoek met de buik eerst in de Atlantische Oceaan. Defecte snelheidssensoren speel den een rol bij de crash, maar vor men niet de enige oorzaak, aldus de onderzoekers. De Airbus A330 kon niet op de automatische piloot vliegen tijdens de crash, omdat die geen informatie ontving over wind, snelheid of richting. „Het vliegtuig moet dus bestuurd zijn door de piloten zelf', aldus Bouil lard. De exacte oorzaak van de crash is nog onbekend. Bouillard zei verder dat het toe zicht op de vlucht zou overgaan van luchtverkeersleiders in Brazilië naar Senegal, maar dat is nooit ge beurd. De piloten van vlucht AF 447 probeerden driemaal contact te krijgen met de luchtverkeersto- ren in de Senegalese hoofdstad Da kar, maar dat mislukte. Blijkbaar doordat Dakar het vluchtplan niet had ontvangen. „Dit is niet nor maal", zei Bouillard. Brazilië besloot op 27 juni de ber gingsoperatie te staken. Frankrijk zoekt met onder meer een kernon derzeeër door naar de zwarte do zen. Deze zoektocht gaat door tot 10 juli, liet Bouillard weten. „De do zen geven normaal gesproken der tig dagen lang een signaal af." WASHINGTON - Wijlen de Iraakse leider Saddam Hussein liet de we reld opzettelijk geloven dat zijn land massavernietigingswapens be zat, om niet zwak te lijken in de ogen van Iran. Dat land vreesde hij namelijk meer dan de Verenig de Staten. Dat blijkt uit de verslagen van ver horen door de FBI, die door het Amerikaanse National Security Ar chive op internet zijn gezet. Het onderzoeksinstituut, dat los van de overheid staat, kreeg de stuk ken in handen met een beroep op de wet op de vrijheid van informa tie. Volgens de verslagen gaf Saddam na zijn arrestatie in december 2003 toe dat hij zich in de bedoelingen van de Amerikaanse president George Bush had vergist. Hij dacht dat de Verenigde Staten maar een beperkte aanval op zijn land wilde uitvoeren. Een beperkte aanval nam hij op de koop toe, om niet aan Iran te hoeven onthullen dat hij helemaal geen massavernieti gingswapens bezat, aldus het on derzoeksverslag van 11 juni 2004. Saddam ontkende voor de Ameri kaanse inval dat hij onconventione le wapens bezat, maar weigerde van 1998 tot 2002 wapeninspec teurs van de Verenigde Naties tot Irak toe te laten. De wapeninspec teurs mochten uiteindelijk in no vember 2002 terugkeren, maar ook toen bleef Irak hen tegenwerken. Saddam werd na.zijn aanhouding door door een Iraaks gerechtshof ter dood veroordeeld. Eind decem ber 2006 werd het doodvonnis door ophanging voltrokken. De VS trok maandag alle troepen terug uit de Iraakse steden. In 2012 moeten de laatste Amerikaanse troepen Irak hebben verlaten. Operatie Khanjar moet macht Taliban breken voor verkiezingen. KABUL - Het Amerikaanse leger is in de nacht van woensdag op don derdag begonnen met een groot of fensief tegen de Taliban in de pro vincie Helmand in het zuiden van Afghanistan. Het is de eerste grote operatie van de onlangs in Hel mand aan de Isaf- macht toegevoeg de mariniers, aldus een woordvoer der. Bijna vierduizend Amerikaanse militairen en 650 Afghaanse agen ten en militairen doen mee aan operatie Khanjar (Slag met het Zwaard). Vanuit de lucht werden de militai ren gedropt ten zuiden van de pro vinciehoofdstad Lashkar Gah. „Wat operatie Khanjar anders maakt dan andere aanvallen is de grootte, snelheid en wat het te weegbrengt", aldus een leger- woordvoerder. In Zuid-Helmand bevinden zich diverse Talibanbolwerken ondanks de aanwezigheid van vooral Britse troepen. In het gebied wordt veel papaver verbouwd, waarvan opia ten worden gemaakt. Met de ope ratie willen de Verenigde Staten het vertrouwen van de lokale be volking winnen en ervoor zorgen dat de Afghaanse presidentsverkie zingen op 20 augustus onder veili ge omstandigheden kunnen plaats vinden. Op de eerste dag van het offensief boekten de Amerikanen met de verovering van het afgelegen dis trict Khanishin een van de eerste successen. Er was geen verzet. „De vijanden zijn gevlucht", aldus een Afghaanse generaal. De verove raars hesen er luttele uren na het begin van het offensief de Afghaan se vlag. Op andere plaatsen waar de Ameri kanen in het offensief zijn gegaan, kwam het gisteren slechts tot klei nere schermutselingen. De Taliban hadden aangekondigd dat zij zich met duizenden strijders tegen het offensief zouden verzetten. Vol gens de opstandelingen zijn één Talib en elf buitenlandse militai ren gedood. Maar de Amerikanen zeggen dat zij slechts één dode hebben te be treuren. Volgens de Afghaanse au toriteiten zijn negen Taliban ge dood. Amerikaanse mariniers trekken over een akker in de Afghaanse provincie Helmand nadat ze zijn afgezet door helikopters, foto David Guttenfelder/AP Bij de operatie zijn geen Neder landse grondtroepen betrokken, meldde een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag gisteren. Wel kunnen Nederlandse F-16-ge- vechtsvliegtuigen ingezet worden voor luchtsteun, omdat die heel het land bestrijken. Daarnaast voert de Nederlandse comman dant Mart de Kruif alle ISAF-troe- pen in het zuiden van Afghanistan aan. De operatie moet leiden tot een permanente aanwezigheid van de troepen in Helmand. De pijn bij de tegenstander zal volgens Defen sie groot zijn en de verwachting is dat dit invloed heeft op heel Zuid-Afghanistan. Het is nog niet duidelijk of de Tali ban nu naar elders trekken, bij voorbeeld Uruzgan, waar de Ne derlanders de leiding hebben. De fensie had al eerder aangegeven meer geweld in het zuiden te ver wachten, nu daar vele duizenden Amerikanen bij zijn gekomen. Het Pakistaanse leger heeft extra militairen naar de grens met Af ghanistan gestuurd. Met die maat regel wil Pakistan voorkomen dat strijders van de Taliban die weg vluchten voor het Amerikaans of fensief, de Pakistaans-Afghaanse grens oversteken. Een woordvoerder van het Paki staanse leger wilde niet zeggen WWj De Amerikanen zijn begonnen met een groot offensief in de Af ghaanse provincie Helmand. Op de eerste dag kwam er weinig verzet van de Taliban. NEW DELHI - Seksueel contact tus sen homoseksuelen is niet in strijd met de wet in India. Dat oordeel de een rechtbank in de Indiase hoofdstad New Delhi gisteren. Met de uitspraak is een bijna hon derdvijftig jaar oude wet uit het ko loniale tijdperk nietig verklaard. Volgens die wet is homoseksuali teit verboden in het Aziatische land. Er staat tot tien jaar celstraf op. De rechtbank in New Delhi noemde die wet in strijd met het recht op gelijkheid. Mensenrech tengroepen en de Indiase over heidsorganisatie die zich bezig houdt met het bestrijden van aids hadden op legaliseren van homo seksualiteit aangedrongen. De rege ring heeft de mogelijkheid beroep aan te tekenen tegen het besluit. Silvio Berlusconi wil spookstad oppeppen met G8-bijeenkomst. door onze correspondent Eelco van der Linden L'AQUILA - De 'salon van L'Aquila' is teruggegeven aan de inwoners, maar vrolijk is het niet op het mo numentale Domplein. Verpleger Dino Mazzotti (35) zit geleund te gen een lantaarnpaal, staart voor zich uit en rookt. „Het is surrealistisch, erger dan ik dacht, wanneer komt dit weer goed?", mompelt hij. Zijn vrien din slikt, wendt zich af en maakt een foto met haar telefoon. Het heeft iets van een processie, een pelgrimstocht. Sinds enkele da gen is een klein deel van het oude centrum van L'Aquila toegankelijk gemaakt, van de Napolitaanse- Poort tot het Domplein. Een wan deling van tien minuten door een kunstmatige corridor die de slacht offers van de aardbeving begin april aarzelend en met lood in de schoenen maken. De leiders van de G8 - de meest geïndustrialiseerde landen - verga deren volgende week in het ver woeste L'Aquila. De Italiaanse gast heer president Silvio Berlusconi wil de spookstad zo een impuls ge ven. De bewoners zijn sceptisch. Nog niets is er gerestaureerd. Gro te marmerblokken liggen voor het Mussoliniaanse gebouw van het nationale pensioenfonds. De afge zette zijstraten zijn puinvrij maar desolaat en herinneren aan de gro te klap die in april driehonderd mensen het leven kostte en 75.000 anderen dakloos maakte. 'Wan neer mag ik weer open' staat er met uitroeptekens op de groezeli ge ruit van een koffiebar. 'Wanneer', het woord spookt door ieders hoofd. Verpleger Dino vreest vooral de beloftes van Ber lusconi. „Iedereen voor 1 oktober uit de tenten? Alleen een sufferd noemt data. Straks moet het snel snel en dan zijn de rapen gaar." Het optimisme dat de premier pre dikt, slaat niet naar iedereen over. Linno Parize (54) die voor een Franse multinational werkt en van dat bedrijf eerst een tent kreeg en straks een houten huis ontvangt, ziet veel te veel profiteurs en ver keerde prioriteiten. Hij wijst naar de zwaar beschadigde Dom en alle kranen er omheen. „Je ziet waar de aandacht naar uit gaat. En dit is de stad van 99 kerken..." L'Aquila is na de aardbeving, waar bij zo'n 300 doden vielen, een spookstad met een handvol geo pende winkels en volle tentenkam pen. Er zijn nog 142 kampen, die 23.000 van de 54.000 slachtoffers herbergen die nog direct hulp ont vangen. De rest zit in hotels aan de kust. De sfeer is er naargeestig en velen willen niet meer praten. Maar niet iedereen is pessimis tisch. Umberto Sansone (69) heeft zijn ijzerwinkel weer geopend. „Ik was de eerste die weer open ging. We moeten minder zeuren en niet luisteren naar onheilsprofeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6