Niets verschrikkelijks aan 'Banden, laadgewicht en kogeldruk' PREMIERE Skoda vernoemt midi-SUV Yeti naar mythische sneeuwman De Skoda Yeti gaat rond de twintig mille kosten. foto's CPD Voordat het IJzeren Gordijn werd opengeschoven rolden er veel verschrikkelijke din gen uit de Skoda-fabrieken, maar een sneeuwman was daar nooit bij. Nu noemt Skoda een nieuwe midi-SUV naar deze mythische figuur. De grote voetafdruk van de Verschrikkelijke Sneeuw man heeft de best leuk ge stileerde Skoda Yeti niet. Hij is behoorlijk compact op de bodem plaat van de Octavia gebouwd. De Yeti - wielbasis 2,58 meter - heeft een lengte van 4,22 meter maar het gaat er in het interieur toch be hoorlijk ruim aan toe. Met vier volwassenen kun je aan genaam reizen in de Yeti en de kof ferruimte heeft een volume van 405 liter. Erg praktisch is dat je wat extra flexibiliteit hebt met de achterstoe- len, zoals verschuiven, neerklap pen en zelfs geheel uitnemen. In dat laatste geval heb je maximaal 1.760 liter laadvolume. In de basisversies ontbeert de Yeti Harold den Boer uit Moerdijk mail de ons: ik ga dit jaar voor de eerste keer met de caravan op vakantie. Wat zijn de belangrijkste zaken waar ik op moet letten Siewert Gorter van Caravan- life Gorter uit Heinkenszand geeft tekst en uitleg. door Lucas Boot Siewert Gorter: „Ten eerste is er aantal verkeersveilige as pecten. Zo zijn goede banden van vitaal belang. Zijn ze ouder dan zes jaar, laat ze dan vervangen. Controleer ook het draagvermo gen van de band, de zogenoemde load-index. Die gegevens staan op de band. Let er verder op dat de banden goed op spanning zijn. Vaak is die spanning te laag, waar- vierwielaandrijving. Die basisver sies beschikken over een nieuwe 1,2 liter benzine-turbomotor met 105 pk of een tweeliter turbodiesel met 110 pk. Echt lekker rijdt de Yeti echter pas met de 160 pk sterke 1.8 TSI (direct ingespoten turbo) op benzine of de tweeliter turbodiesel met 140 of 170 pk. Dan kost de honderdsprint min der dan tien tellen en kan je 190 lcm/h snel zijn. door de band tijdens het rijden extra warm wordt met een ver hoogd risico op een klapband tot gevolg. Dan de belading. Als je de caravan inlaadt, leg de zware spullen dan boven de as en onderin de cara van. Leg je zware bagage bovenin, dan ligt het zwaartepunt hoger en wordt de caravan instabieler tij dens het rijden. Neem ook niet meer kilo's mee dan maximaal is toegestaan. Het maximale laadge- wicht verschilt per caravan, infor matie hierover staat op het kente kenbewijs. Het gewicht van de ca ravan bepaal je met een Reich-cara- vanweger. Houd daarnaast de ko geldruk in de gaten. Dit is het ge wicht wat de koppeling van de ca ravan uitoefent op de kogel van de trekhaak. Zorg ervoor dat de druk tussen de 60 en 75 kilogram ligt. Dit kun je eveneens meten met de Reich-weger. Vergeet voordat je Deze uitvoeringen hebben altijd permanente vierwielaandrijving. Om de Yeti enige terreinvaardig heid te verschaffen heeft Skoda een greep in de elektronische truk- endoos gedaan. Met ingeschakelde offroad-knop daalt de Yeti bijvoorbeeld volauto matisch met twee kilometer per uur af, zelfs als de versnellingsbak in vrij staat. Terreinrijden wordt zo bijna 'fool proof, dus een uitdaging is ook vertrekt niet de verlichting te con-" troleren en houd tijdens het rijden een snelheid aan van rond de 90 per uur. Zo kom je goed mee met het vrachtverkeer. Tenslotte: speel dat niet meer. Niet dat de beoogde Yeti-koper daarop zit te wachten, want Skoda bevestigt dat daar best wel eens veel 'strammere ouderen' onder zouden kunnen zitten, die hoog zitten en een stoe re verschijning op het verlanglijst je hebben staan. Dan heeft de Skoda Yeti wellicht goede papieren, omdat de prijzen als de levering in oktober start rond de twintig mille zullen begin nen. op safe en laat eens in de twee jaar een Bovag-onderhoudsbeurt voor caravan uitvoeren." Hebt u ook een vraag? Mail dan naar onze redactie. Vrijdag 3 juli 2009 j 7 KORT Omzet General Motors daalt met een derde General Motors heeft in de maand juni de verkopen met 34 procent zien dalen ten opzichte van een jaar eerder. Het leverde 176.571 auto's af, tegenover bijna 266.000 in juni van het vorige jaar. Toch zag het Amerikaanse auto concern, dat in grote moeilijkhe den verkeert, een lichtpunt. De de tailhandelverkopen lagen in juni 10 procent hoger dan in mei. „De klanten komen langzaam terug, hoewel de sector zwak blijft", al dus Mark LaNeve van GM Noord-Amerika. Een maand gele den vroeg GM uitstel van betaling aan. Het hoopt met miljarden- steun van de Amerikaanse over heid een doorstart te kunnen ma ken. Chrysler zag de verkopen in juni met 42 procent teruglopen en Toyota met 31,9 procent. Ford deed het het relatief goed. De ver lopen in de VS daalden in juni met 10 procent. Steeds meer auto's met versleten banden Automobilisten wachten veel te lang met het vervangen van hun banden en verzuimen de conditie van het rubber regelmatig te controleren. Steeds meer men sen komen bij autoservicebedrij ven met tot op de draad versleten, levensgevaarlijke banden. Oorza ken van het te lang doorrijden op afgeleefde banden zijn volgens de Kwik-Fit-keten de kredietcrisis en de verminderde frequentie van de APK-keuring. De wettelijke mini mum profieldiepte is 1,6 millime ter, maar de ANWB adviseert 2 millimeter aan te houden als veili ge ondergrens. Bovendien is door rijden met uitgedroogde banden - waarbij kleine scheurtjes in de zij vlakken zitten - riskant. Het gere geld controleren van de banden spanning kan helpen de levens duur van banden te verlengen. Peugeot maakt de 207 zuiniger Peugeot, dat druk doende is zijn complete programma te ver nieuwen, geeft volgende maand de 207 een opknapbeurt. Het uiterlijk wordt licht aangepast en uiteraard zijn er zuiniger moto ren op komst: de 75-pk benzine krijgt een C-label, die met 120 pk gaat naar de 20%-bijtelling. Eind dit jaar komt, er een speciale eco-vriendelijke uitvoering, die door verbetering van lucht- en rol- weerstand en een aantal andere aanpassingen een C02-uitstoot heeft van slechts 99 g/km. Ter gele genheid van de lancering van de vernieuwde 207 is een speciaal in troductiemodel samengesteld, de 207 Première, met zeer veel uitrus ting vanaf 18.400 euro. Pompstation voor motoren geopend Nederland krijgt speciale tankstations voor motoren. Als eerste bedrijf komt het Franse Total volgend jaar met tien van de ze zogeheten Moto Points. In to taal moeten er in Europa in 2010 ongeveer honderd operationeel zijn. Het eerste Nederlandse Moto Point is geopend in het Gelderse Oosterhout. Om de Yeti enige terreinvaardigheid te verschaffen heeft Skoda een greep Met vier volwassenen kun je aangenaam reizen in de Yeti* en de kofferruim- in de elektronische trukendoos gedaan. te heeft een volume van 405 liter. VRAAG VAN DE WEEK Waar let je op als je met de caravan op vakantie gaat? Siewert Gorter raadt aan vooral te letten op de banden, de belading en de kogeldruk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67