Jeugd wil graag experimenteren Kinderbijslag groeit niet Lonink: prima aanpak Kamer eist D66 wil eigen meer geld WW teelt zieken Vrijdag 3 juli 2009 5 Vanaf 16 jaar I Behalen brommerrijbewijs kan I Tractor rijden is toegestaan I Seks mag, alleen niet met mensen die jonger zijn of tegen betaling. I Trouwen mag, met toestemming ouders mits het meisje zwanger is of een kind heeft. I Nog leerplichtig voor twee dagen in de week I Het is toegestaan in de bioscoop films voor 16+ te bezoeken I Het is mogelijk licht alcoholische drankjes en tabak te kopen Vanaf 17 jaar I Mogelijkheid om bij het leger en de politie te solliciteren Vanaf 18 jaar l Recht om geld uit te geven zonder toestemming ouders l Valt onder volwassenenstrafrecht I Trouwen mag zonder toestemming ouders I 's Nachts werken is toegestaan I Stemrecht I Het is mogelijk sterke drank te kopen I Het is mogelijk een rijbewijs te halen (eerste vijf jaar als puntenrijbewijs) voor een auto of een lichte motor. I Toegang tot het casino I Reent om organen bij leven te doneren Vanaf 19 jaar l "Mogelijkheid om als taxichauffeur te Vanaf21 jaar I Einde financiële onderhoudsplicht van ouders I Nu kan ook op een zware motor wor den gereden Vanaf 23 jaar I Rechtop minimumloon voor volwas- Vanaf25 jaar I Mogelijkheid burgemeester te worden Vanaf27 jaar I Recht op een bijstandsuitkering zonder een daaraan gekoppelde leer/werk plicht. (Dit gaat in op 1 oktober 2009) door Mayke Calis en Jacqueline Steenwijk Chantal Kok en Renuka Chedi, alle bei 17, hebben zojuist hun cafeta ria-lunch op. Ze steken een sigaret je op. Chantal is niet vies van een drankje, zegt ze lachend. Als ze uit gaat drinkt ze een 'shotje' sambuca, drie bier tjes en twee of drie mixdrankjes. Voor haar moeder is dat geen geheim. „Als ze het me ver biedt, is ze bang dat ik het stiekem doe." Renuka kan minder goed tegen drank. „Ik blow liever." Beiden halen hun schouders op over het giste ren gepresenteerde plan om de leeftijdsgrens voor de verkoop van alcohol net als bij drugs te verhogen naar 18 jaar. „Dat wordt toch niet ge controleerd." Niet in café's, disco's en niet bij de slijter. „Die willen gewoon omzet draaien", valt Renuka haar bij. Zij kocht een keer een fles Bacar- di-breezer voor een 14-jarig meisje bij een slij ter die toevallig bezoek van de inspectie had ge had en daardoor eventjes streng was. „Geef haar de fles alsjeblieft niet hier voor de deur", vroeg de winkelier toen Renuka afrekende. „Het klinkt weer goed, die maatregel. Maar het helpt niets als die niet wordt gehandhaafd", zegt Myriam Loonen van de stichting Vroeg op Stap, een organisatie die het alcoholgebruik on der kinderen wil beperken door de uitgaanstij- den te vervroegen. „Kinderen kunnen overal al cohol krijgen. Kunnen ze het zelf niet kopen, dan haalt een ander het wel." Op feestjes, in het weekeinde, op een terrasje; overal wordt alcohol gedronken. Alsof het nor maal is, zegt Loonen. „Maar dat is het niet. Het is gif voor je als je het in grote hoeveelheden naar binnen werkt." Schokkend vindt ze soms de reacties van ouders. „Die bagatelliseren het, zij drinken er zelf ook lustig op los." Leeftijdsgrenzen als wapen tegen drank- en 'Maar met het verhogen van de leeftijdsgrens alleen kom je er niet' drugsgebruik door jongeren. Chantal en Renu ka zijn niet onder de indruk. Zij vinden het bij hun leeftijd horen om te experimenteren met drank en drugs. Dat het slecht is voor hersenen in de groei weten ze nu onderhand wel. Chan tal zucht een keer. Of je erin doorslaat, heeft met je opvoeding te maken, stellen ze. Dege nen die kotsend naar het ziekenhuis worden af gevoerd zijn vaak veel te streng opgevoed. „Die kennen hun eigen grenzen niet." Dat kinderen experimenteren, hoort er volgens Bas Levering, lector Algemene Pedagogiek van de Fontys Hogescholen in Tilburg, inderdaad bij. „Je zou je zorgen moeten maken als ze dat niet doen." Maar de mate waarin Nederlanders tegenwoordig alcohol gebruiken heeft niets meer met experimenteren te maken, vindt hij. Volgens Levering is er een complete generatie volwassenen die zelf het foute voorbeeld geeft. „Ouders die iedere dag een fles wijn leeg drin ken. Dat is het grootste probleem. Hoe kun je nu een kind verbieden alcohol te drinken als je zelf elke dag met een glas wijn in je handen staat?" Dat de overheid de leeftijdsgrens nu wil verho gen, noemt hij dan ook 'terechte betutteling'. „Ik heb normaal gesproken niets met al die be tutteling van de overheid, maar in dit geval is het nodig. Drinken op jonge leeftijd is echt heel schadelijk voor de ontwikkeling van de hersenen. Dat moet je op alle mogelijke manie ren proberen uit te stellen." Een hogere leeftijdsgrens is volgens campagne leider Lex Lemmers van het Trimbos Instituut één manier. „Het heeft een psychologisch ef fect. Nu ligt de grens op 16 jaar waardoor jonge ren vanaf 14 jaar oud al beginnen te experimen teren. Als je de grens op 18 zet, zal ook dat ex perimenteergedrag pas later ontstaan." jongeren die voor hun veertiende jaar al begin nen met drinken, hebben een vier keer grotere kans om verslaafd te raken. „Dit probeer je te gen te gaan. Maar met het verhogen van de leef tijdsgrens alleen kom je er niet. Ook de ouders moeten bewuster worden." Opheffen van verschil hard- en softdrugs is wel bezwaarlijk. door Conny van Gremberghe en Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Kleinere coffeeshops, puur voor de regio, een pasjessys teem en een hardere aanpak. Bur gemeester Jan Lonink van Terneu- zen vindt het prima maatregelen. Lonink kan goed leven met de aan bevelingen van de commissie Van der Donk en de visie van de Raad van Hoofdcommissarissen op het huidige softdrugsbeleid. De com missie presenteerde gisteren in Den Haag het advies aan het kabi net voor een nieuwe drugsbeleid. Lonink: „Alle adviezen aan het ka binet gaan de richting uit van een hardere aanpak, kleinere coffee shops voor alleen de lokale markt en een grote mate van regulering van de achterdeur, de aanvoer dus. Ik kan me daar prima in vinden. Ook al, omdat Terneuzen veel van dit soort zaken al heeft ingevoerd." Lonink zou er wel moeite mee hebben als het kabinet dit najaar besluit om het verschil tussen hard- en softdrugs op te heffen. „Uit gezondheidsoverwegingen wil ik de huidige scheiding in stand houden. Ik weet dat in lan den waar slechts één lijst met ver boden stoffen is, de maatschappe lijke problemen groter zijn dan in landen met een liberalere regelge ving." Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg vindt het 'goed dat de regering komt met een dui delijker drugsbeleid'. „Nu is het on duidelijk wat er wel en niet mag." den haag - De kinderbijslag wordt tot 2012 niet verhoogd. Minister Rouvoet voor Jeugd en Gezin heeft gisteren bekendgemaakt dat hij de kinderbijslag in die periode niet met de inflatie mee zal laten groeien. Normaal vindt zo'n aanpassing twee keer per jaar plaats. Eerder had de minister al aange kondigd om de verhoging per 1 juli niet door te laten gaan. Dat scheelt een gezin op grond van der huidige inflatiecijfers 1,80 euro per kwartaal per kind. De Tweede Ka mer is gisteravond in grote meer derheid akkoord gegaan met dit laatste voorstel. Alleen de Socialistische Partij en GroenLinks spraken zich er tegen uit. Zij pleiten voor een inkomens afhankelijke kinderbijslag waarbij de lagere inkomens ontzien wor den. Het kabinet heeft ook besloten het zogeheten kindgebonden budget voor ouders met lage inkomens de komende twee jaar te bevriezen. Een extra verhoging voor het tweede en derde kind die het kabi net had aangekondigd, gaat daar door niet door. Ook wordt de inkomensgrens waaronder het maximale budget wordt uitge keerd met 1.500 euro verlaagd tot 28.413 euro. Mensen met een inkomen daarbo ven, die recht houden op een deel van het budget, krijgen minder dan nu. Rouvoet wijst erop dat sommige ouders er ook op vooruit gaan doordat de tegemoetkoming in de schoolkosten wordt onderge bracht in het kindgebonden bud- get. Nu vraagt een derde van de ouders die daar recht op hebben, de tegemoetkoming niet aan, straks krijgen ze hem automatisch. SP-Kamerlid Marianne Langkamp noemt de bezuinigingen 'schanda lig en rampzalig voor de mensen met de laagste inkomens. „Het gaat bij de kinderbijslag niet om grote bedragen, maar voor arme mensen telt iedere eurocent, zeker in tijden van crisis." WD-Kamerlid Stef Blok noemt het bevriezen van de kinderbijslag 'onvermijdelijk, gezien de oplopen de staatsschuld als gevolg van de crisis'. Of de regeringspartijen be halve met de bevriezing per 1 juli ook akkoord gaat met verlenging van die maatregel tot 2012 en be vriezing van het kindgebonden budget, is nog niet duidelijk. den haag - Minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) moet van de Tweede Kamer extra geld zoe ken om de regeling voor deel- tijd-WW voort te zetten. Tegelij kertijd zijn strengere maatregelen nodig tegen misbruik van de rege ling, waarmee bedrijven hun per soneel met behulp van WW-uitke- ringen minder kunnen laten wer ken tijdens de economische crisis. CDA, PvdA, Christenunie, SP, WD, GroenLinks en D66 eisten gisteren dat de minister met iets beters komt om de deeltijd-WW voort te zetten. Vorige week bleek dat de beschikbare 375 miljoen eu ro binnen drie maanden was opge soupeerd. De minister zegt voorlo pig niet meer dan 175 miljoen euro ruimte te hebben om het budget aan te vullen. den haag - Mensen die aids of MS hebben, moeten zelf cannabis kun nen telen. D66 komt nog dit jaar met een initiatiefwetsvoorstel in de hoop om dit mogelijk te ma ken. Dat kondigde Tweede Kamer lid Boris van der Ham van die frac tie aan in een gisteren gepubliceer de drugsnota. Chronisch zieken kunnen nu al leen bij de apotheek terecht om mediwiet (medicinale cannabis) te kopen. Maar volgens Van der Ham is die cannabis erg duur en be perkt aan varianten, waardoor pa tiënten vaak uitwijken naar cof feeshops. Thuisteelt is verboden in Nederland. D66 wil de Opiumwet zodanig veranderen dat thuisteelt mogelijk wordt voor patiënten die aantoonbaar medisch baat kunnen hebben bij zelfgeteelde cannabis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5