Speelgoed is dikwijls wat volwassenen Oma's speelgoed blijft in trek mmmsj Piet de Visser bijt zich Gefatsoeneerd vast in groene buffer ZATERDAG 4 JULI A.S. GESLOTEN JUWELIER 1 8 Vrijdag 3 juli 2009 B Lang hoeft Marco Visser van Vissertoys in Goes niet na te denken over de vraag welk speelgoed momenteel het meest in trek is. „Grote stuiterballen met een dia meter van zeker twaalf centimeter. Ze zijn gevuld met wa ter en glitters. Als ik er ten e"ne doosje van 'Waar die speelgoedrages stuks vast te krijgen, ben dat ik het wist. Dan WÜS ik er bijna in een uur doorheen." Bepaalde soorten speelgoed komen eens in de zoveel jaar te rug, weet Visser, de derde generatie die in de Lange Kerk straat een speelgoedwinkel runt. „De uitvoering is telkens een beetje anders, maar het spelen komt op hetzelfde neer. De diabolo, ook weer heel erg in trek tegenwoordig, is van wat zachter kunststof dan vroeger en het hart is van metaal, maar verder moet je het nog steeds op een touwtje tussen twee stokjes draaiende houden." Hoe de rages ontstaan; Visser wou dat hij het wist. „Dan was ik steenrijk. Het komt heel plotseling, bedekt als een olievlek het hele land en even snel als het gekomen is, is het weer weg." Wat voor modern spul er ook op de markt komt, naar nieu we uitvoeringen van i i 'i het speelgoed dat in het vandaan komen; ik wou muSeum staat, is nog ik Steenrijk' steeds vraag. Visser ver koopt nog altijd Schild padpoppen, de Duitse kunststofversie van de Wildebras celluloidpop die in het museum staat. „Opa's en oma's kopen nog altijd de knuf fels van SteifF, met de knop in het oor. Die dingen zijn prij zig, maar onverwoestbaar." Er zijn gewoon dingen die altijd blijven,.al gaat er weieens een merk op de fles of wordt een fabriek overgenomen. Puz zels, bordspelletjes, sterke autootjes, poppen en bouwmate rialen, daar moet de speelgoedwinkel altijd in gesorteerd blijven. En tja, dat staat dus ook allemaal in het museum. Het Historisch Museum De Bevelanden heeft uit de speelgoedschatkamer in het depot opnieuw een vaste tentoonstelling ingericht. Daar was al jaren vraag naar. door Mieke van der Jagt Een stoommachientje, ge kleurde stenen bouwblok ken, een keukentje met een grijsgewolkte pannen- uitzet: sommige kinderen uit het begin van de vorige eeuw zijn wel heel zuinig geweest op hun speel goed. Aan hen moet het te danken zijn dat we nu in de kloostergang van het Historisch Museum De Be velanden in Goes het speelgoed van onze voorouders kunnen be kijken. Aan de zuinige kinderen én aan conservator Koen van Rooi- jen, die op vraag van het publiek twee grote vitrines inrichtte met een selectie uit het grote bezit aan speelgoed van het museum. Veel mensen die zich het museum voor de grote herinrichting herinner den, misten het speelgoed, dat vroeger in een rommelige, maar in teressante verzameling tentoonge steld was. Het heeft nu weer een vaste plaats gekregen in twee grote vitrines in de kloostergang tussen het museumcafé en het winkeltje. Je hoeft niet eens stokoud te zijn Onverwoestbare Hudora's; ze konden aangepast worden aan de schoenmaat. om stukjes van je jeugd in de vitri nes te herkennen: Een puzzeltje met een Rie Cramer-plaatje van twee Zeeuwse boerinnetjes, een robuuste, houten elevator, klep pers en rolschaatsen met stalen wieltjes. Ouderen zullen de bik kels herkennen, van metaal of schapenbot, het stoommachientje en de toverlantaarn met lichtbeel den van de wolf en de zeven gei tjes. Net als nu, was vroeger veel kinder speelgoed een mi niatuuruitgave van wat volwassenen in het dagelijks leven gebruikten: het theeserviesjes, een fornuisje met een schoorsteentje, een stoofje en natuur lijk de complete in richting van een poppenhuis. Alleen is het hedendaagse speelgoed niet zel den van plastic, waar vroeger de ori ginele materialen werden gebruikt. Speelgoed van alle tijden zit er ook tus sen: vingertollen, zweeptollen, haktol- len, leesboeken en bundels met versjes. En een pop natuurlijk, een echte Wildebras van celluloid. Het merk verdween toen de Neder landse fabrikant bij een brand alle mallen verloren zag gaan en er een verbod op de verwerking van celluloid in kinderspeelgoed kwam. De ppp in het museum overleefde een grote opruiming. Koen van Rooijen viste hem uit de vuilnisbak nadat hij als model voor miniatuurklederdracht was af gedankt. Nu zit de pop in degelijk ondergoed achter glas in de vitri ne, een bewijs dat merken vroeger ook al een rol speelden. De stenen bouwdoos is van het merk Anker, toen evenzeer een begrip als Lego nu. En dan de rolschaatsen: echte Hudora's. Dan wisten ze in de ja ren vijftig genoeg. Tegenwoordig zitten aan rolschaatsen schoenen en een dop. zijn onze juwelierszaken te Westkapelle en Arnemuiden de gehele dag EIGEN REPARATIE-ATELIER Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN door Frank Balkenende GOES - Piet de Visser, ontwikkelaar en bewoner van het Goese Meer, stapt opnieuw naar de rechter. Dit keer om de verplaatsing van de grondwal aan de noordrand van de Goese Schans en grondwerk zaamheden stop te zetten, bleek gisteren in de raadscommissie. De Visser verloor in maart een juri dische strijd tegen de massale kap van bomen aan de noordkant van het havenindustrieterrein, dat wordt omgevormd tot een wijk met tweeduizend woningen. De voorzieningenrechter stelde de ge meente Goes in het gelijk. De gemeente Goes begint volgen de week met het afgraven van de grondwal, die ooit is aangelegd als buffer tussen het Goese Meer en havenindustrieterrein, waar toen lawaaiige activiteiten waren. Plan is een veel lager groengebied te ma ken, waartegen een aantal bewo ners van het Goese Meer, onder wie De Visser, te hoop loopt. Zij willen dat de groene buffer blijft. De komende drie weken wordt een groot deel van de grond echter verplaatst naar het Geldeloozepad, waar aarde wordt gebruikt om een heuvelachtig mountainbikepar- cours aan te leggen. Goes krijgt van de voorzieningenrechter tot 22 juli de tijd om informatie over de zaak aan te leveren. Tegen die tijd is de grondwal grotendeels weg. HEINKENSZAND - Meer dan een geitenpaadje liep er niet van de Heinkens- zandseweg naar de Zuidzaksedijk bij Heinkenszand. Dat is verleden tijd. In opdracht van de gemeente Borsele is ter plekke een hellingbaan aangelegd. Het dijkpad is ook gefatsoeneerd. Heinkenszand heeft er een ommetje bij en Nisse een betere verbinding met Heinkenszand en zwembad Stelleplas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48