9 Inktvis Oosterschelde Eis voor steekpartij in azc blijft nieuw op menukaart onveranderd op vier jaar cel 'HET MIDDELBURGS Achttien jaar Lekker op d'n diek Nog even niet zwemmen Salto Verbod op drijfvoor- werpen Kind vermist of gevonden Blauwe vlag, Europees kenmerk voor schone en veilige stranden Vrijdag 3 juli 2009 3 Veere, Dinsdag 7 juli. Kunst- en antiekveiling in de Grote Kerk Aanvang: 14.00 uur. - Kijkdagen: Ma. 6 juli van 15.00-20.00 uur. Dinsd. 7 juli van 10.00-11.30 uur. 450 kavels. Veilingmeester A. I. Verhage I 0118-627639 06-23360501 I I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl I COMMENTAAR De Nederlandse jeugd blowt en drinkt er lustig op los. Zeker in vergelijking met de omringende landen kunnen onze jongeren er wat van. Dus stelt de commissie Van de Donk voor om hard in te grijpen. Om te beginnen met een verhoging van de leeftijdsgrens voor het kopen van alcohol naar achttien jaar. En verder met een drastische aanscherping van het gedogen. Dit alles is nodig omdat Nederland zowel de misstanden rond de handel in drugs als het overmatig alcoholgebruik door jongeren veel te lang op zijn beloop heeft gelaten. Met de verhoging van de verkoopleeftijd zal alles niet meteen onder controle zijn. Maar achttien jaar als brede grens is wel een goede zet. Voor de handhaving is het gemakkelijk. Zeker als meteen ook tabak wordt meegenomen. Verder draagt die hogere grens hopelijk bij aan het besef dat elk eerder gebruik van alcohol of wiet een experiment is met spannende, maar vooral ook heel gevaarlijke kantjes. Zowel voor je lijf als juridisch. Dat jongeren grenzen verkennen, is onvermijdelijk. Maar nu is het gebruik van drank of drugs voor veel jongeren - en voor hun ouders - niets bijzonders. Dat vraagt om een stevige correctie. In stijl het water in. Studenten van het Cios uit Goes maken een salto ach terover vanaf de kade bij Campveerse Toren in Veere. foto Lex de Meester Zwembad Stellepias in Heinkenszand zat gisteren bomvol. De groepen vijf en zes van de Borselse basisscholen doen mee aan de Zwemspelendagen, die Borsele Beweegt op touw zet. Vierhonderd leerlingen vermaakten zich met waterspelletjes zoals schatduiken, kledingestafette en een luchtbedden- race. Donderdag 9 juli volgt een tweede sparteldag. foto Willem Mieras De familie Ketels uit Den Bosch geniet van een vakantie in Zeeland. Het ge zin verblijft in Resort Land en Zee in Scharendijke en gaat naar het strand bij de Brouwersdam. Een makkelijk bereikbaar strand en je kunt er gratis parkeren. De Noordzee is nog fris, dus zwemmen was er nog niet bij. Maar de kinderen vermaken zich tóch wel. foto Ronald den Dekker Het gezegde dat water altijd trekt, bewijst zich deze dagen nadrukkelijk langs en met name óp de Westerscheldedijk. Dijkrecreatie tussen Cadzand en Emmadorp, op de foto in Perkpolder, is weliswaar van alle tijden, maar verveelt nooit. Met de koelbox bij de hand op het gemakje en onder het genot van een koel briesje staren naar de bootjes, foto Camile Schelstraete door Ton van den Nouweland RENESSE - Inktvis moet de nieuwe 'Zilte Zaligheid' uit Zeeland wor den. Vier Zeeuwse restaurants zet ten de calamaris, gevangen in de Oosterschelde en het Grevelingen- meer, vanaf eind volgende week op de menukaart. Het gaat om pijlinktvis die bij de vismijn van Colijnsplaat, voorna melijk als bijvangst, aan land wordt gebracht. Alleen de Stellen dam 9 vist gericht op dit vleese tend zeedier. Dat gebeurt 'snachts met behulp van felle lichten. Het nieuwe streekproduct, dat past in het rijtje mosselen, oesters, kreeft, lamsoor en zeekraal, wordt donderdagmiddag 9 juli gepresen teerd in restaurant Smaek op cam ping De Brem in Renesse. Com missaris van de koningin Karla Pe- ijs mag daar als eerste proeven. Ca lamaris komt op het menu van drie Schouwse en één Thools res taurant. De pijlinktvis komt uit de buurt van Portugal en plant zich voort in de Noordzee. Na de voortplan ting sterft het dier. De inktvis wordt niet ouder dan één jaar. Het dier wordt met vistuig (jigging) ge vangen. Dat is een selectieve me thode zonder bijvangst. Doordat de inktvis maar kort leeft, is ook overbevissing vrijwel uitgesloten. Het productschap betitelt de inkt vis dan ook als 'verantwoord'. Raadsman van Iraakse verdachte vermoedt dat ander heeft gestoken. MIDDELBURG - Grote cultuurver schillen zijn de reden dat een 36-ja- rige voormalige inwoner van het Middelburgse asielzoekerscentrum (azc) is aangewezen als diegene die een bewoner van dat azc op 23 december vorig jaar zou hebben gestoken. Raadsman E. Smit benoemde giste ren voor de Middelburgse recht bank tal van die verschillen die een rol zouden hebben gespeeld waarom de Irakees door zijn land genoot was aangewezen als dader. „Om te beginnen 's mans homo seksualiteit, daarnaast het verschil in geloof (soennieten versus sjiie ten) en herkomst (stad versus plat teland) plus het feit dat de man veelvuldig dronken was." Hij wees er ook nog eens op dat er geen enkel daadwerkelijk bewijs was gevonden tegen zijn cliënt en dat alleen het slachtoffer hem had aangewezen als dader. Het slachtof fer had echter ook verklaard dat de dader, na de steken in hoofd en arm, was weggerend als een haze wind, terwijl anderen juist had den gezien dat hij die avond zo dronken was dat hij nauwelijks op zijn benen kon staan. De raads man vermoedt dat iemand anders heeft gestoken, maar dat zijn cliënt moet opdraaien voor dat feit. Officier van justitie W. Smeenk stelde echter dat het slachtoffer hem duidelijk had herkend en dat de dader, na de steekpartij, zijn da den had verteld tegen een andere bewoner van het asielzoekerscen trum. Zij bleef dan ook bij de eis die ook al in maart was gesteld: vier jaar cel. Op verzoek van de rechtbank zijn in de tussentijd nog extra getuigen gehoord. Die hebben volgens Smeenk er niet voor gezorgd dat zij anders tegen de zaak is gaan kij ken. Uitspraak 15 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3