pijnpunt van de Zierikzeese markt knooppunt van goede smaken N Verdachte ontucht gaf zichzelf bij politie aan ZATERDAG 4 JULI A.S. GESLOTEN Zeelandbrug gaat nachtje dicht Nieuwe marktverordening met minder regeltjes maar wel beter JUWELIER MINDERHOUD s Vrijdag 3 juli 2009 1 9 'Ze hebben écht kwaliteit hier en een breed assortiment. Dat geldt voor elke kraam.' Hans Luijcx, marktkoopman en marktorganisator 'Opeens allemaal kramen om je heen die smijthandel verkopen. Maar die redden het niet.' Ruud Schutter, marktkoopman en lid marktcommissie Klein maar fijn. De Zierik zeese weekmarkt is welis waar uit de landelijke top 10 verdwenen, maar blijkt in de categorie kleintjes nog altijd een speler van formaat. door Esme Soesman wee jaar terug scoorde de Zierikzeese weekmarkt een zesde plaats in de ver kiezing beste markt van Nederland. Dit jaar bleef het stil, hoewel de Schouwen-Duivelandse stadsmarkt het niet slecht doet. „In de categorie markten met 7 tot 30 kooplieden scoren we op alle as pecten het beste", zegt Ruud Lak van de gemeente Schouwen-Dui- veland over de meest recente be oordeling van wed s tr i j do rgani sa - tor Hoofdbedrijfschap Detailhan del (HBD). Gekeken is onder meer naar inrichting van de markt en wisselwerking met consumenten. „Zierikzee is een hele goede markt", bevestigt Hans Luijcx. Hij staat sinds 1990 met nacht- en on dergoed in Zierikzee. Ook op an der gebied is Luijcx, met zijn orga nisatiebureau Zeeuwse markten, in het wereldje actief „Ze hebben écht kwaliteit hier en een breed as sortiment. Dat geldt voor elke kraam", licht hij zijn oordeel toe. Ruud Schutter van Corstanje Fruit uit 's-Heer Hendrikskinderen komt al 35 jaar op donderdag de Oosterschelde over gestoken. Hij heeft jaren geleden be wust gekozen voor kwaliteit. „Een jaar of 15 geleden zag ik het gebeuren. Opeens alle maal kramen om je heen die smijt handel verkopen. Maar die redden het niet." Zelf houdt hij het credo 'zo goed mogelijk' aan. „Mensen moeten hier voor een week hun boodschappen kunnen doen. An ders heeft deze kraam geen func tie." In Zierikzee vormen de ambu lante handelaren volgens hem 'een hechte club'. „Het is ook altijd aar dig bezet en je krijgt hier de kans iets te verdienen. Mensen die hier boodschappen komen doen, ko men doelgericht." iet dat er niets te verbete ren valt. De marktlui roe pen het bijna in koor. Dat er niet meer in de buurt kan wor den geparkeerd, is het grootste pijnpunt. Luijcx: „Het parkeerter rein is te ver weg voor iemand met een rollator en je moet voor parke ren betalen. Dat is de doodsteek, 'Het is heel belangrijk dat de markt nu en dan door andere, neutrale ogen wordt bekeken.' wimdesmit ook voor winkeliers." Schutter ziet het effect ervan heel duidelijk te rug in zijn omzet op vrijdag en za terdag in Vlissingen. Op de dag dat auto's wel dicht bij zijn kraam mo gen komen, wordt er 2,5 keer zo veel besteed. Wim de Smit uit Nisse, bestuurs lid van de CVAH West-Brabant en jarenlang als jurylid bij de week marktwedstrijd betrokken, heeft de Zierikzeese markt de laatste ja ren vooral ten goede zien verbete ren. Het is er veiliger, schoner en gezelliger op geworden, somt hij op. Dat is te danken aan onder meer de marktcommissie, maar ook aan de aanbevelingen die al tijd na afloop van de weekmarkt verkiezing worden gedaan. „Ik zie meedoen als een must. Het is heel belangrijk dat de markt nu en dan door andere, neutrale ogen wordt bekeken. Omdat er op den duur een soort bedrijfsbKndheid ont staat. En je raakt je bewust van je ei gen kwaliteiten. Ook dat trekt markten naar een hogere schaal." Dat is hard nodig om in de toe komst staande te blijven. Luijcx ziet het op dat punt somber in. „Het ontbreekt aan aanwas." Schut ter daarentegen is vol vertrouwen. „Let maar op: waar je ook komt is marktdag de drukste dag van de week." Voorzitter John Schets van CVAH Zuid-west Nederland ziet eveneens toekomst. „Voor food ze ker. Voor non-food ligt het moeilij ker, maar ook daarvan denk ik: ze redden het wel." Minder regels maar wel meer houvast voor markt kooplui. Dat is kort sa mengevat de strekking van de nieu we marktverordening en het bijbe horende marktreglement waar over de gemeenteraad zich na de zomer zal buigen. Belangrijk punt is dat marktkoop lui mogen uitbreiden. Van de hui dige 48 vierkante meter stand plaats kunnen zij in de toekomst uitbreiden tot maximaal 64 vier kante meter. De totale oppervlakte aan markt wordt niet groter, licht Ruud Lak van de gemeente Schou- wen-Duiveland toe. Wel is het no dig om de kooplui die er staan meer ruimte te bieden. Dat heeft te maken met de noodzaak om een zo breed mogelijk assortiment aan te bieden, verduidelijkt voor zitter John Schets van de afdeling Zuidwest Nederland van de CVAH (Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel). Een tweede verandering is dat het voor kooplui gemakkelijker wordt om hun boeltje over te doen aan kinderen of personeelsleden. Dat maakt het voor marktmensen aan trekkelijker om tot het einde in de eigen zaak te investeren, wat ten gunste komt van consumenten. „En het zorgt voor een beetje oudedagvoorziening", aldus Lak. Eventuele opvolgers raken boven dien de door de jaren heen opge bouwde klantenkring niet louter doordat ze van plaats op de markt veranderen, kwijt. Tenslotte is het de bedoeling voortaan alleen 'nog de marktveror dening (de algemene kaders) door de gemeenteraad te laten goedkeu ren. Het college gaat over het regle ment, waardoor er sneller op de ac tualiteit kan worden ingehaakt. zijn onze juwelierszaken te Westkapelle en Arnemuiden de gehele dag EIGEN REPARATIE-ATELIER Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN door Luc Oggel middelburg - Weerzinwekkend. Zo omschreef officier van justitie G. van der Hofstede gisteren de seksuele uitspattingen van een 45-jarige inwoner van Amersfoort. De man moest zich voor de meer voudige kamer van de Middelburg se rechtbank verantwoorden voor ontuchtige handelingen die hij in 1993 en 1994 met twee destijds minderjarige jongens had ge pleegd. De verdachte, die toen in Heinkenszand woonde, kreeg de slachtoffers als pleegouder onder zijn hoede. De jongens woonden ook enige tijd gelijktijdig in het huis. Al vrij snel na hun intrek be gonnen de 'stoeipartijen', waarbij de verdachte de twee uiteindelijk regelmatig (oraal) bevredigde. Aan vankelijk - uit nieuwsgierigheid - met hun goedkeuring, maar later gebeurde het ook onder dwang. „Als ik niet meedeed, werd de geldkraan dichtgedraaid", verklaar de één van de slachtoffers. Beide mannen gaven gisteren aan het nog steeds erg moeilijk met de gebeurtenissen te hebben. „Ik voel me een wrak", zei één van hen. De zaak was waarschijnlijk nooit aan het licht gekomen als de ver dachte in december 2007 niet had besloten zichzelf aan te geven bij de politie. Daarna kwam de zaak aan het rollen. Uitspraak op 15 juli. zierikzee - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 6 op dins dag 7 juli gesloten voor het wegver keer. De sluiting duurt van midder nacht tot vijf uur 's ochtends. De steunen en rails die permanent aan de brug hangen voor conserve- ringswerk worden verzet. Verder wordt het wegdek geveegd en wordt klein onderhoudswerk ver richt. Het werk gebeurt in op dracht van de provincie, die eige naar is van de brug. Matrixborden op de toegangswegen geven de om leidingsroute via de Oosterschelde- kering aan. Alleen de ambulance mag in geval van nood over de brug. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl Het was gisteren warm en daardoor rustig op de weekmarkt. foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35