Zeeland Hou het hoofd koel bij een frisse duik in natuurwater Burgemeester Noord-Beveland ontkent declaraties privéritten Live and let die PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Vlaggen Zwemmen aan het toegestaan strand 2 I Vrijdag 3 juli 2009 Gevaarlijk zwem men, gevaarlijk voor drijfvoor- werpen zoals luchtbedden ONDINE VAN DER VLEUTEN Gisteren werd ik betrapt met een paar nog frisgroene pajmen, wat varens en een yucca. „Zo", zei mijn man cynisch. „Zij die gaan sterven, groeten u! Weten ze al dat hier hun lijdensweg begint?" Als echt natuurmens heb ik een beetje moeite met planten binnenshuis. Onder mijn regime verwelken de varens, ver schrompelt de citroengeranium en verzuipt de cactus. Niet om dat ik niet van planten hou: integendeel! Ik vergeet alleen wel eens water te geven (in de natuur regent het gewoon), of ik geef om dat goed te maken een beetje veel. Zo zijn er, ik zeg het eerlijk, al vele kamerplanten jammerlijk omgekomen. In de tuin laat ik Gods water over Gods akker vloeien. Het re sultaat is een natuurlijk ogend en altijd verrassend allegaartje. Gaat er iets dood, dan accepteer ik dat als onvermijdelijke natuur ramp. Wat overleeft, koester ik met bewondering. Verrast zie ik dat de juffertjes-in-het-groen zichzelf hebben uitgezaaid, dat de palm de Zeeuwse storm weerstaat en dat de rabarber de slakken overleeft. Ondertussen verwijder ik binnenshuis met enige regelmaat de recentelijk overledenen en vervang ze gemelijk door vers groen. Maar ik heb beterschap beloofd. Nog deze maand zal ik bij www.thinkgeek.com een Botanicall bestellen. Zodat mijn planten straks eindelijk om hulp kunnen roepen. Nou ja, opge wonden kunnen twitteren. Voor slechts 99,99 dollar krijg ik mijn plant twitter kit toegezonden, bestaande uit wat electroni- ca waarmee de plant noodkreten naar mijn computer kan zen den („Help! Ik verzuip!" of'Arrghh...wa-ter..'). In afwachting daarvan heb ik een Twitter-account geopend en al twee keer zelf getwitterd: 'Twitter, twitter' en 'Moet twitte ren'. (Wordt vervolgd.) Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zo zijn er, ik zeg het eerlijk, al vele planten jammerlijk gestorven. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAM) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook' 088-013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens In hel colofon rre tl u nadere infoimaile De zon is heet, het water trekt. Hou het hoofd koel en duik niet zomaar ergens het water in, adviseert de provincie. Zwemmen in natuurwater brengt risico's met zich mee. door Ondine van der Vleuten Het is een bekend ver schijnsel: jongeren die van de sluizen het water induiken of rondspetteren in de haven en het kanaal. Gert-)an van de Hoven is inspecteur van de afdeling Milieuhandhaving van de provincie. Zijn advies: niet doen. „Ga op gecontroleerde zwemloca- ties zwemmen, want daarbuiten kun je van alles verwachten. Op de www.zeeland.nl vind je een kaart van gecontroleerde zwemlo- caties, berichten over de waterkwa liteit en eventueel waarschuwin gen." Zo staat daar nu het nadruk kelijke advies te lezen om niet te zwemmen in de havens van Bom- menede en de jachthaven van Bruinisse. Zwemmers liepen daar huidirritaties op. Uiterlijk maan dag moet duidelijk zijn welke (mi- cro)organiSmen daarvoor verant woordelijk zijn. Waar moeten we verder op letten? Bolle buiken Kinderen drinken - al dan niet be wust - nogal eens zwemwater. Aan het eind van de dag zie je dan het bekende 'bolle buikje' Zolang er geen ziekteverwekkende bacteri ën in het water zitten (gecontro leerd zwemwater is in principe vei lig) kan dat geen kwaad. Let extra op als er blauwalg zweeft. Zonnebrand Waterdruppels werken op de huid als een vergrootglas. Daardoor ver brand je dan eerder. Dat effect wordt nog versterkt doordat het water op de huid verdampt en ver Lekker rustig de drukte op het strand vermijden bij de Brouwersdam in de punt vanaf Perry's richting Brouwersdam. foto Ronald den Dekker koeling geeft; je hebt niet in de ga ten dat je lang in de zon zit. Daar komt nog bij dat water zonlicht re flecteert. Aan de waterkant of in het water verbrand je eerder. Troebel water Troebel of ondiep water is altijd een risico. Misschien is het water ondiep en is een duik gevaarlijk. Of er bevinden zich onder het wa teroppervlak voorwerpen zoals fietsen, waarin de zwemmer ver strikt kan raken of waaraan je je kunt verwonden. Gecontroleerde zwemlocaties zijn in principe 'schoon', maar in havens en kana len kan heel wat troep liggen. Gevaa rlijke- locaties Zwem niet in de buurt van varen de schepen, jachthavens, gemalen, sluizen of afvoerleidingen van bij voorbeeld rioolwaterzuiveringsin stallaties, sterk stromend water of kolken. Blijf weg uit water waarin dode dieren drijven. Onweer Ga bij onweer direct uit het water. Bij een blikseminslag verdeelt de stroom zich over het water en kan de zwemmer in shock raken. Ziekteverwekkers Bij aanhoudende warmte gedijen ziekteverwekkers in natuurwater goed. Voorbelden: blauwwieren of-algen, verarekkers van zwem- mersjeuk, (kruis)kwallen, botulis- me, de ziekte van Weil, bacteriën en virussen die maag- en darm klachten veroorzaken. Zwem dus in gecontroleerde wateren. Japanse oester Deze oester met zijn messcherpe randen rukt op in Oosterschelde en Grevelingen. Draag water schoentjes met kevlar. Zwemwatertelefoon: 0ii8-63t967 GGD-Dossier 'Lang Leve de Zo mer': www.ggdzeeland.nl Zwemwaterkaart: www.zee- land.nl (kopje Kust en Water) Sliedrechts raadslid stelt vragen over bonnetjes van Henny van Kooten. door Frank Balkenende WISSENKERKE - De Noord-Beve- landse burgemeester Henny van Kooten ontkent als SGP-wethou- der van zijn vorige gemeente Slie- drecht privéritten te hebben gede clareerd. Raadslid Timo Pauw van Pro Sliedrecht heeft vragen gesteld over ritten tussen Zeeland en Slie drecht, waarvoor Van Kooten in april declaraties indiende. Pauw kon die inzien omdat deze week declaraties van het Sliedrechtse col lege openbaar zijn gemaakt. Van Kooten bevestigt dat hij vorig jaar tien ritten tussen Zeeland en Sliedrecht heeft opgegeven. Daar voor ontving hij in totaal 777 euro. Eén rit voerde naar een sollicatiege- sprek voor het burgemeesterschap van Noord-Beveland, een tweede betrof een reis naar Wissenkerke voor zijn installatie als burgemees ter. Hij koppelde daar een bezoek aan een makelaar aan vast. De reiskosten declareerde hij bij zijn werkgever, de gemeente Slie drecht. Van Kooten: „Dat was vol gens mijn rechtspositieregeling ook geoorloofd. Je mag sollicitatie- kosten opgeven. Er is niets onoir- baars gebeurd." Bij de gemeente Sliedrecht kon gisteren niemand dat staven. Burgemeester Martin Boevée, die het woord in deze zaak voert, was onbereikbaar voor commentaar. Van Kooten zegt met de hand op het hart dat hij voor de ritten die te maken had den met zijn sollicitatie en installa tie geen reiskostenvergoedingen van de gemeente Noord-Beveland heeft aangenomen. „Ik heb niet dubbel gedeclareerd." De andere ritten maakte Van Koo ten richting Sliedrecht. „Dat was in de tweede helft van april, toen ik al burgemeester was. Ik moest nog een aantal dossiers overdragen aan mijn opvolger. Logisch dat ik die onkosten in rekening breng bij de gemeente Sliedrecht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2