'Ontbossing' Braakman geeft Samen inkopen profijtelijk ZATERDAG 4 JULI A.S. GESLOTEN JUWELIER MINDERHOUD startende ondernemer ecotoerisme in de Zwinstreek 18 Vrijdag 3 juli 2009 Z zijn onze juwelierszaken te Westkapelle en Arnemuiden de gehele dag EIGEN REPARATIE-ATELIER Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN Gemeenten en schap willen met voordelige samenwerking verder. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het nieuwe water schap Scheldestromen wil na de fusie blijven profiteren van de sa menwerking met de gemeente Ter- neuzen op het gebied van geza menlijke inkoop. De gemeenten Hulst en Sluis zien het nut van de samenwerking zeker zitten, maar twijfelen nog, omdat meer samen doen betekent dat de Terneuzense inkoopdienst met een medewer ker versterkt moet worden. „Zet ten we de gezamenlijke inkoop van diensten en middelen voort, dan weet ik zeker dat deze nieuwe medewerker zich dubbel en dwars terugverdient", zegt Jaap Bos, ver antwoordelijk wethouder van Ter- neuzen. Het voorbije jaar verzorgde de Ter neuzense dienst de inkoop voor drie projecten voor de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het waterschap. Het omvangrijkste project behelsde het schoonmaak werk. „Alles overziend hebben we door het samen te doen een bespa ring kunnen noteren van 7 tot 15 procent. Het waterschap alleen al kon op het vlak van schoonmaken ettelijke tienduizenden euro's in de knip houden. Dat is natuurlijk mooi meegenomen." Bos heeft de werkmethodieken van de dienst laten toetsen door Dow, dat al jaren centraal inkoopt. „Zij vonden dat we het prima geor ganiseerd hebben. Gaan we nu ver der, ook op iet-gebied, dan kun nen we bij de inkoop tonnen be sparen. Dat is toch mooi in het voordeel van onze burgers." Staatsbosbeheer kreeg nogal wat kritiek, toen ze hele bossen kapte in Braakman- Noord. De boswachters laten zien dat zeldzame planten nu de kans krijgen. door René Hoonhorst Duizendguldenkruid, stij ve ogentroost, zonne dauw, rietorchis en moeraswespenorchis. Planten die je niet overal ziet, maar die in het natuurgebied Braakman-Noord ruimhartig de kop opsteken. De aanwezigheid van de zeldzame planten pleziert de boswachters Marijke Lieman en Peter Maas. Het bewijst dat Staatsbosbeheer de juiste keuze heeft gemkakt met het kappen van honderden bo men. Mensen dachten een paar jaar geleden dat de dienst het bos verkwanselde, maar Lieman en Maas kunnen nu laten zien dat het hen te doen was om het vergroten van de diversiteit en om 'unieke, nieuwe natuur op de grens van zoet en zilt'. „Braakman-Noord was voor Zeeuws-Vlamingen een bos, maar ZONNEDAUW Een zeldzaam, vleesetend plantje, dat zich net als onder meer diverse orchideeën thuisvoelt op de strook veenmos in het Braakmanbos. Klei ne insecten als motjes, kevertjes of juffertjes strijken neer op het kleuri ge plantje en blijven aan de kleveri ge blaadjes vastzitten. De blaadjes vouwen zich om de prooi heen en de insecten dienen als voedsel voor de zonnedauw. Het plantje hoeft zijn eten niet uit de bodem te halen, wat mooi uitkomt, omdat het veen- mos zeer voedselarm is. landelijk of internationaal gezien, stelde het niets voor. Het was een aangelegd, nogal eenzijdig bos, dat bijzondere planten en struiken geen kans gaf', weet Lieman. De bospaadjes waren ook nogal recht toe, rechtaan, voegt Maas er aan toe. „We zien ze liever wat kronke liger en avontuurlijker en Jaten de bosranden die over zijn daarom ook meer begroeien. Overigens hebben we wel wat plukjes bos la ten staan, zodat liefhebbers hier en daar nog tussen de bomen kun nen lopen." Hoog opschietende distels zijn agrariërs een gruwel. Vaak onte recht, omdat alleen het pluis een eind wegvliegt en de zaden die nieuwe distels laten ontkiemen niet zo ver van de plant vallen, do- STIJVE OGENTROOST Een minuscuul plantje waar je zo aan voorbij zou lopen, maar de bos wachters Peter Maas en Marijke Lie man zijn verrukt als ze hem zien. Stijve ogentroost is net als het dui zendguldenkruid goed voor ontste kingen aan of wondjes om het oog. De naam ogentroost verraadt de he lende werking al. Het duizendgul denkruid zegt meer over de hoeveel heid plantjes die er nodig waren om een flesje druppels aan te kunnen bieden. Zoveel dat een flesje wel duizend gulden moest kosten dus. ceert Lieman. „Maar voor vlinders, bijen en andere insecten zijn de distels van levensbelang. En een vogeltje als de putter, die niet voor niets ook wel distelvink heet, pikt de zaadjes eruit." Het graven van geulen en sleuven op de plaats van voormalige bos sen heeft er ook voor gezorgd dat flora en fauna die profiteren van de scheiding tussen zoet en zout zich weer uitbundig laten zien. De wilde selderij bijvoorbeeld vindt het best lekker om af en toe een golf zout water over zich heen te krijgen, maar moet met zijn voet jes in zoet water staan. Maas: „Bui tendijks redt die plant het niet, maar hier op de scheiding tussen zoet en zout doet-ie het weer ge weldig." RIETORCHIS De rietorchis was net als de moeras wespenorchis ook voor de rigoureu ze bomenkap al in de Braakman te vinden. Voorheen stonden de orchi- deeënsoorten echter op een veldje met een onvriendelijk bord 'alleen voor wetenschappelijk onderzoek'. Nu kunnen mensen die door het moerassige veenmos willen struinen de kleurige orchideeënpracht van dichtbij bewonderen. Boswachter Peter Maas: „Ze bloeien hier eind juni nog, terwijl ze bij de Vlaamse Kreek al lang zijn uitgebloeid." De boswachters zijn niet alleen en thousiast over de plantenrijkdom van Braakman-Noord. Ook veel dieren voelen zich er senang. De grazende koeien en ook overdag brutaal rondspringende konijnen zijn voor iedereen waar te nemen. Maar ook vossen, amfibieën en in secten zijn voor de betere kijkers vaak te zien. En ornithologen kun nen hun hart ophalen aan vogels van de meest diverse pluimage. De zilverreiger liet zich, ondanks de strenge winter, toch weer goed zien tijdens het broedseizoen. Koe reiger en lepelaar lijken zich ook tot vaste gast te ontwikkelen. Maas ziet eind juni nog een witgatje over de Braakman scheren. „Altijd intrigerend, deze tijd van het jaar. Is-ie al terug uit het broedgebied in Siberië of moet-ie nog weg?" Iedere vogel- en plantenliefhebber kan zijn hart ophalen in de Braak man. „Er staan wel rasters, maar die zijn bedoeld om de koeien bin nen bepaalde gebieden te houden. Er zijn opstapjes om mensen de kans te geven dieper in het natuur gebied door te dringen. Als alleen de plantenliefhebbers die zonne dauw of stijve ogentroost willen zien, het veenmos inlopen, wordt de recreatiedruk niet te groot. De meeste wandelaars blijven toch op de paden, al is het maar omdat ze geen laarzen aanhebben." RONDBLADIG WINTERGROEN Nog zo'n zeldzaam plantje, wat maar op een paar plekken elders in Nederland en Europa is te vinden. Op het veenmos van Braak man-Noord schieten ze bijna als pad denstoelen de grond uit. Een hoge luchtvochtigheid is één van de voor waarden voor de bloei van het bij zondere plantje. Boswachter Marij ke Lieman had het rondbladig win tergroen sinds haar studie niet meer gezien. „En hier staat-ie gewoon midden in de Braakman. Je zou van minder ontroerd raken." Nieuw onderzoek nodig voor groei soortenrijkdom Het laatste onderzoek naar in de Braakman bloeiende planten is al weer een jaar of vijf geleden. Om de groeiende soortenrijkdom vast te leggen, zou nieuw onderzoek geen kwaad kunnen, vinden boswachters Petèr Maas en Marijke Lieman. Gedegen, regelmatig onderzoek kan uitwijzen welke ontwikkelingen gun stig zijn voor de groei van (zeldzame) planten en struiken. Overigens gaat het Staatsbosbeheer niet alleen om zeldzaamheid, maar ook om herkenbaarheid en eigenheid. Zo raken botanici enthousiast over zeldzame planten ais orchideeën, zon nedauw en rondbladig wintergroen. Maar oudere Zeeuws-Vlamingen zul len het ook leuk vinden om net als vroeger bevertjes (trilgras) en op gras sen groeiende ratelaars te zien, verwachten de boswachters. ZEEUWSE 'fMfKi-y r"' ,g| HH UI i Sluis plukt vruchten van project Tip? redactie@pzc.nl a 1ü Dat er op internet, twitter of in de mailbox soms rare dingen te lezen zijn, daar zijn ze in dat Zierikzeese redactielokaal wel aan gewend. Maar ho, vlak ook de ouderwetse slakkenpost niet uit! Zo zat deze week in de stalen brie venbus van deze krant - die vorig jaar uitgebreid zijn 250-jarig be staan vierde - een brief van een be drijf uit Almelo. Het bedrijf advi seert ondernemers over boekhou ding, belastingen, financieringen en verzekeringen. „Geachte onder nemer", begint de brief. „Onlangs bent u een eigen bedrijf begonnen. Gefeliciteerd met deze grote Stap!" De prille onderneming wordt uitge nodigd voor een startersbijeen- komst op 11 juli in Goes. Medewerkers van dit niet meer zo jonge, maar nog immer vitale mul- ti-mediabedrijf krijgen daar de gele genheid een netwerk op te bouwen. door Frank van Cooten SLUIS - Sluis plukt de vruchten van de enorme investering van 39 mil joen euro van de Vlaamse over heid in de Zwinstreek. Het Sluise college van burgemeester en wet houders wil daarom graag deelne men aan het grensoverschrijdende project Recreatie en Ecotoerisme. Centraal staan het bevorderen van recreatief medegebruik door onder meer de versterking van de grens overschrijdende wandelpaden, in vesteringen in natuur- en cultuur- gerichte recreatie en een vernieuw de inrichting en aanpak van bezoe kerscentrum Het Zwin. Dit bezoe kerscentrum was met sluiting be dreigd, maar wacht nu een nieuwe toekomst. Sluis, Knokke-Heist en de provin cie West-Vlaanderen delen het in ternationaal befaamde natuurge bied Het Zwin. Sluis ziet kansen. Het bezoekers centrum krijgt een oppepper, goe de wandel- en fietspaden zijn ook voor de West-Zeeuws-Vlaamse kust belangrijk en een uitkijkpunt verbetert het zicht op met name de Zwingeul. Ook komen er voor zieningen voor mensen met een functiebeperking. De financiële bijdrage van Sluis blijft na aftrek van subsidies be perkt tot 85.480 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20