En plots is ook kernenergie duurzaam 'Stroomleidingen samenvoegen' ndernemer Vrijdag 3 juli 2009 1 1 Kernenergie is al decennia lang een splijtzwam tussen milieubeweging en stroomproducenten. Had Greenpeace aanvankelijk het monopolie op milieu, tegenwoordig is het juist de energiesector die zich van termen als duurzaam en schoon bedient om te lobbyen voor uitgerekend kernenergie. door Maurits Sep De omslag begon een jaar of tien geleden. Terwijl milieuorganisaties en ac tiegroepen als Green peace, Wise, Groen Front, Zeeuw se Milieufederatie en Stop Borssele nog bij nacht en ontij actie voer den om - met de kernenergiewet in de hand - de kerncentrale Bors sele gesloten te krijgen, stippelden de energieproducenten een nieu we strategie uit. Bij zijn afscheid als directeur van stroomproducent EPZ - mede-eige naar van de kerncentrale Borssele - in 2000 gaf wijlen Hein van Mee- gen daarvan al een voorproefje. Kernenergie keert zeker terug, voorspelde hij. Sterker nog: „Over tien jaar bouwt Nederland een nieuwe kerncentrale." Het leek even bluf, maar de uitleg die erop volgde verried dat er een doordachte visie achter schuilging. Een visie die toen nog nauwelijks werd geuit, maar sindsdien tot een succesvol offensief is uitgegroeid en de tegenstanders van kernener gie steeds vaker de mond snoert. Van Meegen redeneerde als volgt. In een vrije Europese energie markt is het vreemd dat Nederland zijn kerncentrale sluit en vervol gens wel nucleaire stroom impor teert uit Frankrijk. De kerncentrale Borssele is bovendien veilig en dat wordt ook door tegenstanders niet wezenlijk betwist. Bedenk boven dien dat de vraag naar stroom in de hele wereld alleen maar blijft toenemen en je weet dat kernener gie onmisbaar is. Wind- en zon- ne-energie groeien te langzaam om in die snel stijgende energiebe hoefte te voorzien. Cruciaal in Van Meegens visie was toen al dat kernenergie de verbin dende schakel is tussen de milieu vervuilende elektriciteitsproductie van nu (kolen, gas) en de duur zaam opgewekte energie van de toekomst (zon, wind, water). Voortbordurend op deze visie trok ken prominenten in de kernener gielobby zoals directeur Jos Bon- gers van de kerncentrale Borssele en directeur Hans Codée van de opslag voor radioactief afval Covra in Nieuwdorp het initiatief in de debatten naar zich toe door het idi oom van de milieubeweging over te nemen. Schoon, duurzaam, vei lig werden ineens de predikaten voor kernenergie. Schoon, want er komt geen kooldioxide vrij bij de productie van nucleaire stroom. Duurzaam dus ook, want het mi lieu wordt er niet door aangetast. Én veilig, want door de strenge ei- Kom naar het debat over kernenergie. Maandag 13 juli, 19.00 uur, bij de Covra in Vlissingen-Oost. Aanmelden: debat@pzc.nl sen die aan centrales worden ge steld, is herhaling van een ramp zo als in Tsjernobyl ondenkbaar. Al thans in Borssele. Als zij gelijk hebben, dan zijn Greenpeace en haar medestrijders de wapens uit handen geslagen. Wat in hun ogen alleen geldt voor windmolens en zonnepanelen, zou dan ook voor kerncentrales gel den. Steeds meer politici raken daarvan ook overtuigd, of zijn ten minste aan het twijfelen gebracht. De kernenergielobby hééft voor een deel ook gelijk. De kerncentra le Borssele is veilig, zoals internatio nale controles uitwijzen. En stóót inderdaad geen CO2 uit. En is dus duurzamer dan de naastgelegen ko lencentrale. Maar toch. De veilig heid van 'Borssele' blijft relatief nu anceren tegenstanders. Gaat er iets mis, dan zijn de mogelijke gevol gen schadelijker dan bij andere vor men van energieproductie. Het ma ken van nucleaire stroom gaat trou wens wel degelijk gepaard met de uitstoot van CO2, namelijk bij de winning van uranium, de grond stof voor de splijtstofstaven. (Een nuancering die dan ook weer geldt voor windenergie, want de molens zijn van staal en staalproductie gaat gepaard met C02-uitstoot.) Uranium is trouwens net als steen kool een fossiele brandstof die ooit een keer op is en dus niet werkelijk duurzaam genoemd mag worden, blijft de waarschuwing van mi lieuorganisaties. En al helemaal niet duurzaam is het kernafval dat Borssele produceert. Dat blijft ook de achilleshiel van de kernenergie lobby. Radioactief afval is gevaar lijk omdat het straalt. En dat doet het lang, heel lang. Duizenden, tienduizenden jaren. Die straling neemt langzaam af. Intussen moet het veilig worden opgeslagen. Dat gebeurt bij de Covra. De fel- oranje bunker die bedoeld is om de mensheid te beschermen tegen radioactiviteit is ook zo'n instru ment geworden om de opinie over kernenergie te doen kantelen. Het gebouw is een staaltje van hoog waardige technologie en wordt zelfs beschouwd als een kunstwerk waar mensen nieuwsgierig op af komen - en minder als een poten tieel gevaarlijke plek die je moet mijden. Die bunker lost het afvalprobleem niet op, benadrukken tegenstan ders. Het kernafval staat er inder daad veilig opgeborgen, maar het complex gaat maar pakweg hon derd jaar mee. Te kort dus om het stralende afval permanent op te bergen. Wel lang genoeg om onder tussen te zoeken naar de definitie ve oplossing voor de opslag of ver werking van kernafval, vinden de voorstanders dan weer. Hoe die op lossing zal luiden en wanneer die er is, dat weten ze ook niet. Maar, daarvan zijn ze wel overtuigd, hij komt er wel. Kernafval heeft trouwens de on hebbelijke eigenschap dat het niet weggaat, waarschuwen milieu groeperingen; tot in lengte van eeu wen is het er. Of het nou in een bunker ligt, of diep onder de grond in zoutkoepels wordt opge slagen, zoals een andere oplossing luidt. Maar, kaatsen de voorstan ders dan terug: die straling komt niet in de lucht en CO2 wel. Maar, antwoorden Greenpeace, ZMF en medestanders dan, wij pleiten niet voor kolencentrales maar voor wind, zon en water en die zijn echt schoon. De discussie over wel of geen kern energie - laat staan een tweede kerncentrale in Borssele - is nog lang niet beslecht. Het blijft wel boeiend die te volgen. Het wordt al leen steeds ingewikkelder. Niet slechts omdat voor- en tegenstan ders onwrikbare standpunten heb ben, de argumenten zeer technisch van aard zijn en ze ieder de andere kant van dezelfde medaille belich ten. Het verwarrendste is tegen woordig dat ze zich bedienen van dezelfde termen om het tegenover gestelde doel te bereiken morgen in Spectrum: duurzaam is het toverwoord Landschap kan van aanleg nieuwe verbinding profiteren. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Aanleg van een nieuwe 380 kV-hoogspanningslei- ding van Borssele richting West- Brabant kan juist goed uitpakken voor het Zeeuwse landschap. Vol gens vijf betrokken gemeenten - Borsele, Goes, Reimerswaal, Kapel- Ie en Tholen - en de provincie is dat mogelijk door de bestaande 150 kV- en 380 kV-hoogspannings- leidingen door Midden-Zeeland te bundelen met de nieuwe verbin ding. Stroomnetbeheerder Tennet wil in Midden-Zeeland een nieuwe hoog spanningsleiding bouwen, omdat er meer energiecentrales bij Borsse le komen. Met de ingebruikname vari de Sloecentrale in Vlissingen- Oost wordt later dit jaar de maxi male capaciteit van het huidige hoogspanningsnet bereikt. Tennet Nieuwe wintrack-masten voor hoog spanningsleidingen. foto Tennet moet ervoor dat er voldoende transportcapaciteit is. De hoogspanningsleidingen door Midden-Zeeland zijn samen te voe gen, denken de vijf betrokken ge meenten en de provincie, door bij de huidige 150 kV-leiding een com pleet nieuwe verbinding te maken. De huidige masten die uit de jaren zeventig stammen, kunnen vervol gens worden afgebroken. Alle dra den zijn met een nieuwe mastcon- structie te bundelen. Tennet liet daarvan onlangs tijdens een pers bijeenkomst het ontwerp zien. De nieuwe mastconstructie is slanker dan de huidige en ook steviger, zo dat er meer kabels langs kunnen worden geleid. Omdat de draden aan de binnenzijde van de masten hangen, is het elektromagnetisch veld rond de masten ook minder groot. Als Tennet de inspraakreactie van de gemeenten en provincie over neemt, kan de Zak van Zuid-Beve land daar vooral van profiteren. De huidige 380 kV-verbinding kan daar dan weg. Volgens de Borselse wethouder Marga Vermue (CDA, Ruimtelijke Ordening) is er nog een andere mogelijkheid om van de leidingen in de Zak af te ko men. Tennet is ook voorgesteld te onderzoeken of het mogelijk is de nieuwe verbinding door de Wes- terschelde te trekken of onder gronds. De kosten van die alterna tieven zijn aanzienlijk hoger dan van een gewone bovengrondse lei ding. Vermue beseft dat, maar Ten net moet dit volgens haar nog eens zorgvuldig onderbouwen. -i Personeel van de kerncentrale Borssele voert in 2005 een tegenactie tegen GroenLinks. foto Ruben Oreel Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl BN .'DeStem PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11