1 I.Ï 'Juist het ontbreken van overtuigend bewijsmateriaal maakt het ufo-geloof sterker.' Govert Schilling, wetenschapsjournalist Donderdag 2 juli 2009 v- foto Brunostock Dek Vliegende schotels Unidentified Flying Object, ongeïdentificeerd vliegend object. Dat is de officiële naam die voor vliegende schotels wordt gebruikt. 'Verschijnselen' worden al eeuwenlang waargenomen, maar de eerste 'echte' ufo-melding komt van de Amerikaanse piloot Kenneth Albert Arnold in 1947. Die zag zeven vreemde vliegende objecten op een rij. Op de vraag hoe ze vlogen, antwoordde hij 'zoals een schoteltje dat je over het water keilt' en voila, de vliegende schotel was geboren. De belangstelling voor vliegende schotels groeide enorm, mede door de aandacht van de overheid. Die was geïnteresseerd in alle waarnemingen die mogelijk iets konden onthullen over de groeiende militaire kracht van de nucleaire rivaal Rusland. De officiële belangstelling voor het onderzoeken van onverklaarde verschijnselen verdampte na publicatie van het Condon-rapport. Dat concludeerde dat ufo's onjuist geïnterpreteerde natuurlijke verschijnselen waren. Het betekende een waterscheiding in het ufo-onderzoek. Het klassieke wetenschappelijke onderzoek van de fenomenen raakte op de achtergrond en er kwam meer aandacht voor getuigenverklaringen. Ook raakte het idee in zwang dat er een samenzwering gaande was van onder andere de overheid om de waarheid omtrent ufo's en buitenaards leven verborgen te houden, een idee dat terugkomt in de film 'Men in Black'. www.ufonet.nl www.niburu.nl www.ufoplaza.nl Melding 11 april 2009: Oranje object verdwijnt in 'portal' boven Enschede 'Zat afgelopen avond lekker te vissen en ineens vloog er een oranje kleurig iets over me heen zonder geluid (rond 21.00 uur). Opeens zie je een cirkel in de lucht ontstaan en het object vliegt erin en weg object en de cirkel sluit zich. Een half uur daarna loop ik richting mijn auto en gebeurt hetzelfde nog een keer. Er stonden verschillende mensen naar te kijken. Het gebeurde aan de Vlierstraat bij de rotonde en boven de vijver in Enschede.' Melding 4 juni 2009: Enorme metalen bol boven Zeeland het zoveelste zwarte vliegtuig komen op een enorme afstand, maar met een orgastische witte streep Ik besloot mijn verrekijker te pakken om hem beter te kunnen bekijken. Terwijl ik sta te staren, zie ik witte metalen bol... De bol glansde in de zon... en hij bewoog heel rustig heen en weer... met het blote ts te zien... Hij was aan het meten, observeren, leek wel... Een deel van de vette strepen verdween ook sneeuw voor de zon. Hij heeft zeker een minuut in mijn gezichtsveld gehangen, daarna was hij weg...' Het Roswell-incident De beroemdste ufo-melding is die bij het dorpje Roswell in de Amerikaanse staat New Mexico. Daar zouden in 1947 een of meerdere ufo's zijn neergestort. De resten werden geborgen en naar een luchtmachtbasis in de buurt overgebracht. In eerste instantie meldde de basis dat de resten mogelijk een licht lieten schijnen op de vliegende schotels, een fenomeen waarvoor de belangstelling op dat moment aan het ontwaken was. Toen er even later geen mededelingen gedaan werden, vermoedden sommigen een doofpot. Daarin werden ze bevestigd toen de luchtmacht meldde dat het om de resten van een weerballon ging. De zaak kwam weer in de belangstelling in 1980 met het verschijnen van het boek the Roswell incident. Daarin kwamen getuigen aan het woord die beweerden dat ze destijds resten van echte vliegende schotels hadden gezien en ook de overleden inzittenden daarvan. Mensen die in de doofpotaffaire geloven, kregen hun gelijk door de bewering van een oud-officier van de basis die zei dat hij destijds bij een persconferentie niet het Kinderen kijken naar een model van een buiten aards wezen in het internationale ufo-museum en -research centrum in Roswell. Het museum krijgt bezoekers uit de hele wereld. foto Hans de Bruijn/GPD geborgen materiaal moest tonen maar delen van een weerballon. De aandacht voor de gebeurtenis nam in de loop der tijd toe, net als het aantal getuigen. 'Roswell' is inmiddels uitgegroeid tot een toeristische attractie. In 1995 voerde de luchtmacht een eigen onderzoek uit. Daaruit bleek dat het niet om een gewone weerballon ging maar om een ballon van het geheime Mogul-project. Daarmee probeerden de Amerikanen hoog in de dampkring bewijzen voor Russische kernproeven te verzamelen. Ufo-gelovigen waren sceptisch. In dezelfde tijd dook een filmpje op waarin een autopsie op een van de inzittenden van de ufo te zien was. De opname zat zo knullig in elkaar dat die maar weinigen kon overtuigen. Wel zagen sommige gelovigen de hand van de overheid in het filmpje; het zou desinformatie zijn om de ufo-beweging in een kwaad daglicht te stellen en zo de deksel stevig op de doofpot te leggen. Het Roswell-incident vond plaats op 2 juli. Die dag gaat vandaag de dag door het leven als wereld ufo-dag. lichten zien die soms stil lijken te staan. Molenaars: „Met wat doorvragen kunnen we de meeste mensen ge ruststellen. Soms verwijzen we ze door naar de luchtverkeersleiding. Die hebben alle informatie over vliegbewegingen." De Luchtverkeersleiding Neder- lV\ land (LVNL) heeft nog nooit iets onverklaarbaars waargenomen. Volgens Marjolein Wenting van de LVNL zijn ufo's in werkelijk heid vaak Thaise geluksballonnen; een rijstpapieren zak met een waxinelichtje eronder. „Als die in de avond opstijgen, zie je een oran je of roze schijnsel in de lucht. Vaak worden en meerdere tegelijk opgelaten en hangt er een hele zwerm in de lucht." Bij de Inspectie Verkeer en Water staat komen jaarlijks ongeveer vijf meldingen binnen van ufo's. „En in de vijfjaar dat ik hier werk, heb ik nog niet meegemaakt dat we niet konden achterhalen wat het was", zegt woordvoerder Willard Elissen. De meeste meldingen ko- 'Wij bestaan, dus ook elders in het heelal kan iets bestaan.' men van piloten. „Bij burgers zijn we minder bekend en die stappen vaak het eerst op de politie af Pas als de agenten het interessant vin den, bellen ze ons. In bijna alle ge vallen gaat het om meteorologi sche ballonnen." Het aantal mensen dat in ufo's ge looft neemt toe, merkt weten schapsjournalist Govert Schilling. „Ja helaas. Het is hier nog niet zo erg als in Amerika maar ook hier wordt het ufo-geloof steeds ster ker." Waarom mensen in ufo's geloven, weet Schilling niet. „Dat zou je ei genlijk aan een psycholoog moet vragen, denk ik. Kennelijk hebben veel mensen behoefte aan iets mys terieus. 'Het zou toch kunnen?', denken ze dan. En al is het heel on waarschijnlijk: ze kiezen er be wust voor om erin te geloven. Je zou denken dat je heel overtui gend bewijsmateriaal nodig hebt om te geloven in buitenaards le ven dat hier door de lucht vliegt. Maar juist het ontbreken van dat bewijs maakt het geloof alleen maar sterker." Stel dat je iets ziet dat je niet kunt verklaren, dan kun je volgens Schil ling twee dingen doen. „Je kunt zeggen: ik weet niet wat het is, la ten we onderzoek doen. Of je ver klaart wat het is. Mijn ervaring is dat mensen vaak niet bereid of niet in staat zijn om verklaringen te accepteren. Als je hoort over oranje lichten die eerst omhoog trekken, dan naar opzij en daarna uitdoven, heb je veel kans dat het om geluksballonnen gaat. Maar als je dat vervolgens zegt, worden mensen boos. Ze hebben het ge voel dat ze iets bijzonders hebben meegemaakt. En ze willen niet dat je dat gevoel wegneemt." Slechts ïo procent van alle 'waarne mingen' is volgens Schilling niet di rect te verklaren met geluks- of weerballonnen, sterren, planeten of vliegtuigen. „En dat ze niet te verklaren zijn, komt vaak omdat meldingen te vaag zijn en er te wei nig gegevens zijn om te onderzoe ken. Zie je wel, hoor je dan, de we tenschap kan ook niet alles verkla ren. Nee, er is ook geen bewijs dat er niet ergens een planeet is die ge heel uit pindakaas bestaat. Maar zelfs als dat niet in strijd zou zijn met de natuurwetten, is de kans op zo'n planeet niet zo érg groot. Het onderzoek naar buitenaards le ven is nog in volle gang. Maar alle leven begint klein, sterrenkundi gen zoeken dus vooral op het ni veau van bacteriën. Niet naar een complete andere evolutie met hoogstaande kennis en technolo gie. Maar het mysterieuze beeld dat mensen kennen van science fiction is moeilijk weg te halen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9