Ode aan de stad in kleur en infrarood PROFESSIONELE OOGZORG IS EEN SERIEUZE ZAAK w Donderdag 2 juli 2009 I 21 maakt bij zonsop- en zonsonder gang. Dat strijklicht zet de stad in een sprookjesachtige gloed. „Ik leg graag sfeer in mijn foto's. Je kunt zo zaken benadrukken. Mensen kun je zo op een andere manier naar hun stad laten kijken. Het ontgaat de inwoners vaak hoe mooi de stad is." Het boek bevat voornamelijk kleu renfoto's. De laatste twintig pagi na's zijn ingeruimd voor in- frarood-fotografie. Planten lichten op, luchten worden dramatischer. Deze zwart-wit afbeeldingen heb ben een vervreemdend effect. In de begeleidende tekst schrijft Haak: „Er ontstaat een sfeer die vaak beschreven wordt als droom achtig, sprookjesachtig, surrealis tisch. Oude monumentale gebou wen in een parkachtige omgeving lenen zich vaak goed voor infra- rood-foto's en de omgeving van Middelburg heeft op dat gebied veel te bieden." Het boekje is voorzien van een plattegrond van de stad, zodat de lezer de plaatsen waar de foto's zijn gemaakt zelf kan gaan bekij ken. Het wordt ingeleid met een korte geschiedenis van de stad door his toricus Peter Sijnke van het Zeeuws Archief (in het Neder lands en in het Engels). Middelburg, fotoimpressie-photoim- pression, Niek Haak, uitgave van de Drukkerij/Podium, 9,90 euro. Niek Haak maakt fotoimpressie van Middelburg. door Theo Giele MIDDELBURG - „Voor wie het boek je bedoeld is? Toeristen, oud-Mid delburgers, maar ook voor de Mid delburgers zelf Ik wil ze laten zien hoe mooi, hoe bijzonder hun stad is." Niek Haak woont in de Bogard- straat, een mooi, smal, hellend straatje in de Middelburgse bin nenstad. Zo'n juweeltje dat vaak door mensen die een dagje-Mid delburg doen, wordt gemist. „Maar ook Middelburgers kennen hun eigen stad niet. Ik sta soms verbaasd dat mensen niet eens we ten waar de Spanjaardstraat is!" Haak is geen beroepsfotograaf, maar getuigt in een 120 pagina's tellend fotoboekje zijn liefde voor de stad door die op haar voorde ligst te fotograferen. Ook de in zijn ogen minder fraaie kanten van de stad weet hij als een volleerd vi sagist in haar voordeel om te tove ren. Zoals het stadskantoor aan het kanaal. Gefotografeerd in de mist, terwijl een acht-met-stuur man door de weerspiegeling van het gebouw in het water roeit. Zo lijken de kantoortorens inderdaad wel op de zeilen van een gemeen telijke viermaster. Het boekje is min of meer bij toe val tot stand gekomen. Haak had een aantal foto's die hij de laatste jaren had gemaakt in de stad laten afdrukken in een fotoboek, zoals mensen dat tegenwoordig ook met hun vakantiekiekjes laten doen. „Ik wilde een soort catalogus ma ken van de foto's op mijn websi te." Een kennis zag het boek en kwam met het idee om het uit te geven. En uitgeverij De Drukkerij zag er wel brood in. Lijnen en licht. Veel foto's zijn ge foto Niek Haak Kasteel Ter Hooge in Middelburg, gefotografeerd met infrarood-techniek. Bij Specsavers worden oogmetingen gedaan door MBO-opgeleide opticiens of HBO-opgeleide optometristen. Naast deze hoge professionaliteit heeft u bij ons al een complete bril vanaf €29. Bij Specsavers nemen wij u en uw portemonnee serieus. die een korte eigen cursus oogmeting volgden. De.MBO-op!eiding opticien duurt vier jaar. In die tijd krijgen de studenten onderwijs in algemene optiekkennis, anatomie en fysiologie van het oog, en veel wis- en natuurkunde. Daarnaast leren ze glazen slijpen, een vaardigheid die veel precisie en geduld vereist. Maar misschien het belangrijkste van de hele opleiding is het onderdeel oogmeting. In Nederland mag iedereen zich opticien noemen. Een ernstige gang van zaken, vindt Specsavers Opticiens. In mei 2008 heeft Specsavers 40.000 handteke ningen overhandigd aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Hiermee is Specsavers de lobby gestart om het beroep van opticien via de over heid te reguleren. MBO-opgeleid Specsavers vindt: oogmetingen mogen alléén verricht worden door MBO- opgeleide opticiens. En niet, zoals soms nog steeds gebeurt, door medewerkers Waarom dat zo belangrijk is, heeft alles te maken met wat er gemeten wordt. Dat is niet alleen de sterkte van de ogen maar ook de oogdruk. Die kan vooral na het veertigste jaar toenemen. Dit kan aanleiding geven tot glaucoom, een aan doening waarbij de zenuwvezels van het netvlies geleidelijk aan verloren gaan. Daardoor ontstaan blinde vlekken aan de rand van het gezichtsveld. Hierdoor kan je uiteindelijk enkel zoals door een koker kijken. Als deze blinde vlekken elkaar in beide ogen overlappen, kan dat uitein delijk leiden tot algehele blindheid. Door op tijd met medicijnen de oog- druk te verlagen, kan erger worden voorkomen. Een andere aandoening waar de oogmeting inzicht in geeft, is staar. Ook hier geldt: op tijd weten, is op tijd maatregelen kunnen nemen. En tóch voordelig Specsavers toont aan dat professionaliteit, service en topkwaliteit niet duur hoeft te zijn. Bij Specsavers heeft u een complete bril al vanaf €29! Die prijs is inclusief professionele oogmeting en inclusief PENTAX standaard enkelvoudige CE en ISO gecertificeerde glazen, ongeacht de sterkte of prisma-afwijking. Daarnaast geldt voor monturen vanaf €99:2 voor de prijs van 1! En wilt u een extra glasoptie zoals varifocale glazen, dan weet u vooraf precies hoeveel u daarvoor bijbetaalt. Want wij houden, net als u, niet van verrassingen bij de kassa. VRAAG HET DE OPTICIEN Danny Bommelé Specsavers Middelburg (Opticien) Iédere dag stellen onze klanten ons vragen over hun ogen. Als Specsavers opticien zijn wij dan ook veel meer dan alleen brillenverkoper: we zijn oogadviseurs die u met raad en daad bijstaan om de gezondheid van uw ogen te waarborgen. Wij nemen u en uw portemonnee serieus. Waarom heeft Specsavers het initiatief tot een petitie genomen? Omdat we het te gek voor woorden vinden dat opticien geen beschermd beroep is. Het zicht is immers een van onze belangrijkste zintuigen. Professionalisering van oogzorgis echt dringend gewenst. De wetgeving rondom de oogverzorging moet nü aangepakt worden. Heeft Specsavers ook afspraken met zorgverzekeraars? Uiteraard! Elke zorgverzekeraar geeft u recht op een bepaalde vergoeding voor oogzorg. Door onze afspraken kan de vergoeding van uw zorgverzekeraar samen met de korting van Specsavers maar liefst oplopen tot €350! U kunt uw exacte voordeel berekenen op onze website www.specsavers.nl. Verleent Specsavers ook hoorzorg? Jazeker, inmiddels in driekwart van de winkels! En ook hiervoor werken wij uitsluitend met professionele, volledig gediplomeerde audiciens. Kom vandaag nog langs bij uw Specsavers-winkel voor een gratis professioneel oogonderzoek. UW VESTIGING! Specsavers Middelburg Lange Delft 17-{tegenover Blokker) 0118 642 260 Ga toch meteen naar Specsavers. Opticiens Opticiens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79