Gebroken as veroorzaakte ramp Viareggio Machtige vrienden steunen Meisje dat crash Comoren overleefde kan amper zwemmen 6 Donderdag 2 juli 2009 Dodental bijgesteld naar zeventien na overlijden kinderen en man. viareggio - De ramp met de vrachttrein in de Italiaanse stad Viareggio blijkt te zijn veroorzaakt door een breuk in een van de as sen van een wagon. Dat heeft Al tera Matteoli, de Italiaanse minis ter van Transport, gisteren bekend gemaakt in het parlement. De met lpg geladen wagon ont spoorde maandag kort voor mid dernacht vlak voor het station in het centrum van Viareggio en nam een aantal andere wagons mee. Vervolgens deed zich een he vige explosie voor en ontstond een enorme brand, waardoor ze ker zeventien mensen om het le ven kwamen. Volgens Matteoli heeft onderzoek ook uitgewezen dat er sporen van roest waren aan de onderkant van de wagon. De minister zei verder dat hij inmiddels contact heeft ge had met Antonio Tajani, Europees Commissaris voor Transport. Ze zouden hebben gesproken over strengere regels voor het transport van gevaarlijke stoffen. Italiaanse kranten publiceerden gis teren verhalen over twee andere incidenten waarbij assen van wa gons braken tijdens transporten nnj De ramp in het Italiaanse Viareg- gio is veroorzaakt door een breuk in een van de assen van een treinwagon. Het dodental steeg gisteren tot zeventien. van gevaarlijke stoffen. Deze man kementen leidden echter niet tot een ramp, zoals die in Viareggio. Het gezaghebbende dagblad La Re- pubblica wees erop dat het onder houd en de controle van vracht transport over het spoor is overge laten aan de sector zelf, onder het mom van zelfregulering. 'Rampen als gevolg van falen van stokoud materieel zouden alleen voorko men in de Derde Wereld. Maar nu is daar Viareggio', aldus de krant. Het Openbaar Ministerie in Italië heeft zich ook op de zaak gestort. „Dit ongeval is niet gebeurd door toeval, maar door verzuim, dat zorgvuldig zal worden onder zocht", zei aanklager Beniamino Deldda. De autoriteiten in Italië stelden het dodental van de gasexplosie gisteren bij tot zeventien. 1\vee kinderen - een meisje van drie en een jongen van twee jaar oud - be zweken aan brandwonden. Later op de dag overleed nog een gewon de man. Volgens de autoriteiten raakten in totaal 31 mensen gewond. Het gaat vooral om bewoners van twee ap partementengebouwen, die volle dig werden verwoest door de ex plosie van de lading van één van de wagons en de daaropvolgende vuurzee. De gisteren overleden kinderen hadden brandwonden over vrijwel hun hele lichaam. De brandweer heeft de hele nacht doorgewerkt om het vloeibare aardgas te verwijderen uit de der tien wagons die niet ontploften. Inmiddels zijn zes wagons geleegd. Vader: Bahia ervoer het ongeluk als 'elektrische schok'. moroni - Het 14-jarige meisje dat als enige de crash van een Jemeni- tische Airbus bij de Comoren over leefde, kan nauwelijks zwemmen. Ondanks een sleutelbeenfractuur wist Bahia Bakari gedurende der tien uur haar hoofd boven water te houden door zich vast te klem men aan een wrakstuk. Dat heb ben verschillende bronnen giste ren gemeld. Bahia ligt in een ziekenhuis in de Comoren. Ze werd dinsdag uit het vliegtuig geslingerd en kwam naast het toestel in zee terecht, ver telde haar vader, die telefonisch contact met haar had gehad. Hij omschreef zijn oudste dochter als frêle en verlegen en zei verrast te zijn dat ze zich heeft weten te red den. Ze ervoer de ondergang van Het 14-jarige meisje dat als eni- ge een vliegtuigcrash bij de Co moren overleefde klampte zich vast aan een wrakstuk. Ze kan bijna niet zwemmen. het toestel als 'een elektrische schok', aldus haar vader. De redder van het meisje, Said Ab- dilai, vertelde de radio dat zij dob berend in het water was aangetrof fen. Toen het haar niet lukte een omlaag gegooide reddingsboei te pakken, was hij in het water ge sprongen en had hij haar aan boord van het reddingsvaartuig ge bracht. Daar kreeg de rillende tie ner warm suikerwater toegediend. Bahia was maandag met haar moe der uit Parijs vertrokken om fami lie in de Comoren op te zoeken, zei haar vader. Bij het ongeluk von den op Bahia na alle 152 inzitten den van de Airbus 310 van lucht vaartmaatschappij Yemenia de dood. Volgens de Jemenitische au toriteiten was turbulentie een van de factoren die tot het ongeluk hebben geleid. De Comorezen zijn woedend om dat het toestel in Frankrijk gewei gerd werd vanwege gebreken. Ye menia zal de families van slachtof fers van de vliegramp 20.000 euro compensatie betalen. Gisteren leek de zwarte doos van het toestel gelokaliseerd te zijn, maar dat bleek toch niet het geval. De afgezette president Zela- ya van Honduras werd geko zen op basis van een rechts programma. Hij bleek een links populist met machtige vrienden. President lose Manuel Zelaya Rosales (56) van Honduras verdedigde zondag zijn be sluit éen referendum te houden over een verlenging van zijn vierja- Honduras Caribische Zee Tegucigalpa EL SALVADOR NICARAGUA Grote Oceaan Geografische gegevens oppervlakte ruim 112.000 m2 (ruim 2,5 keer Nederland) Na Nicaragua het grootste land van Midden-Amerika Bevolking 7,79 miljoen inwoners Geloof rooms-katholiek 97% protestants 3% Sociaaleconomische situatie Een van de armste en minst ontwikkelde landen van Midden-Amerika. Problemen werkeloosheid (27,8%) en criminele jeugdbendes (mara's) Export bananen en koffie President zowel staatshoofd als rege ringsleider President Manuel Zelaya werd zondag afgezet infographic CRW/bron ANP/foto: AP door Carel Goseling rige ambtstermijn die op 27 janua ri 2010 zou eindigen. Dit in weer wil van uitspraken van het parle ment, de legertop, de katholieke kerk en het grondwettelijk hof dat zo'n volksstemming in strijd was met de grondwet. Nog geen acht uur later werd Zela ya door gewapende soldaten uit zijn presidentiële paleis gehaald en op een vliegtuig naar Costa Rica gezet. Parlementsvoorzitter Rober to Micheletti (65), partijgenoot van Zelaya, werd benoemd tot in terim-president. De afgezette president wil dit weekeinde naar Honduras terugke ren. Hij claimt inmiddels dat hij af ziet van het referendum en alleen zijn termijn als staatshoofd wil uit dienen. Zijn tegenstanders geloven daar niets van. Volgens hen zal Ze laya, als hem een terugkeer moge lijk wordt gemaakt, een truc be denken om aan de macht te kun nen blijven. Denkbeeldig is dat niet. Zelaya heeft machtige vrienden. Zo heb ben de presidenten van Argentinië en Ecuador, Cristina Kirchner en Rafael Correa, laten weten met Ze laya mee te zullen reizen. Net als de secretaris-generaal van de Organisatie voor Amerikaanse landen (OAS), de Chileense socia list Jose Miguel Insulza en de voor zitter van de Algemene vergade ring van de VN, de linkse Miguel D'Escoto Brockmann uit Nicara gua. De Venezolaanse president Hugo Chavez heeft al laten gezegd dat er een invasie van Honduras moet plaatsvinden als Zelaya bij aan komst op het vliegveld van de hoofdstad Tegucigalpa wordt opge pakt, zoals de procureur-generaal van Honduras, Luis Alberto Ru- bio, heeft laten weten. Er ligt inmiddels een aanklacht te gen de oud-president wegens machtsmisbruik, verraad en ambts misdrijven. Hij kan op basis daar van worden veroordeeld tot twin tig jaar cel. Zelaya wordt er boven dien van verdacht dik verdiend te hebben aan de cocaïnehandel tus- Testament Jackson: kinderen naar oma los angeles - Michael Jackson wil de dat zijn moeder de voogdij zou krijgen over zijn drie ki'nderen. Als zij dat niet zou willen of kunnen, zou zijn beste vriendin, de zange res Diana Ross, in beeld komen als voogd. Dat blijkt uit het testament van de popster dat persbureau Reu ters in handen heeft gekregen. In zijn testament zegt Jackson dat hij bewust niets nalaat aan ex-vrouw Debbie Rowe, de moeder van twee kinderen. Over de toekomst van de kinderen is sinds de dood van lackson veel gespeculeerd. Acteur Karl Malden (97) overleden los angeles - De Amerikaanse ac teur Karl Malden is gisteren op 97-jarige leeftijd overleden. Hij stierf in zijn woning in Brent wood bij Los Angeles, meldde zijn agent. Malden speelde in films als On the Waterfront, Patton en A streetcar named Desire. Voor zijn rol in die laatste film won hij in L952 een Oscar voor de beste man nelijke bijrol. Karl Malden is ook bekend van zijn rol als detective Mike Stone in de televisieserie The streets of San Francisco. Iran laat medewerkers Britse ambassade vrij teheran - Drie Iraanse medewer kers van de Britse ambassade in Te heran zijn vrijgelaten. Dat meldde de Britse omroep BBC gisteren op basis van Iraanse staats media. Iran arresteerde vorige week negen lokale medewerkers van de diplomatieke post, omdat ze achter de grootschalige demon straties tegen de recente presidents verkiezingen zouden zitten. Vijf van hen waren eerder al vrijgela ten. Eén personeelslid zit naar verluidt nog vast. Lot Barroso na de zomer bepaald brussel - De kans dat het Euro pees Parlement al deze maand stemt over een herbenoeming van José Manuel Barroso als voorzitter van de Europese Commissie, lijkt gisteren flink te zijn geslonken. De liberalen in het Europarlement voelen er niets voor zich 'een tijds limiet te laten opleggen'. Zowel de socialisten als de groe nen zien deze uitspraak als een sig naal dat de liberalen zich bij hun kamp voegen. Het besluit valt nu waarschijnlijk na de zomer. Verdachte vermoordt getuige in rechtszaal dresden - Tijdens een proces voor het gerechtshof in het Oost-Duitse Dresden heeft de verdachte giste ren een 32-jarige vrouwelijke getui ge doodgestoken. Dat heeft het Openbaar Ministerie bekendgemaakt. Parketwachten slaagden erin de 28-jarige dader te overmeesteren, nadat de man de vrouw dodelijk had verwond. Daarbij is een schot gelost. De verdachte was in eerste aanleg tot een geldboete veroordeeld we gens belediging. Griekenland doet weer poging rookverbod athene - In Griekenland is giste ren een nieuwe antirookwet in werking getreden. In ziekenhui zen, luchthavens, scholen en het openbaar vervoer mag niet meer worden gerookt. In grotere horeca gelegenheden moeten er rookvrije zones komen. Kroegen van min der dan 70 vierkante meter mogen kiezen tussen rookvrij en rookcafé. Twee eerdere antirookwetten in Griekenland hadden geen effect. De Grieken rookten gewoon door. In Griekenland rookt bijna 45 pro cent van de volwassen bevolking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6