Concerten voor de zomeravond Organisten uit binnen- en buitenland naar Middelburg Donderdag 2 juli 2009 7 Jos Vogel en Bram Beekman werken mee aan de serie orgelconcerten. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom De Commissie Orgelconcerten Mid delburg begint dinsdag 7 juli aan een nieuwe reeks zomerconcerten. Tot en met 1 september zijn er elke dinsdag avond orgeluitvoeringen in een van de Mid delburgse kerken. Alle concerten beginnen om 20.00 uur. Onder de concertgevers zijn ook weer enke le buitenlandse gasten. Op 21 juli wordt El- mar Lehnen in de Nieuwe Kerk verwacht. Hij is onder meer organist van de pauselijke Maria-basiliek in de Duitse bedevaartsplaats Kevelaer. Een week later komt de Zwitser Fe lix Pachlatko naar de Oostkerk. De serie wordt dinsdag 7 juli in de Lutherse Kerk geopend door Norbert Bartelsman uit Uden. Een week later, op 14 juli, is er een bij zonder programma, als in de Nieuwe Kerk het vocaal-instrumentaal ensemble Capilla Flamenca samen met de Middelburgse orga nist Jos Vogel werken van componisten uit de Renaissance (onder anderen Brumel, de in Zeeland geboren Lupus Hellinck, ]os- quin, Palero en Cabezon) uitvoert. Dat ge beurt in het kader van het International Jos- quin Festival-Symposium dat in Middelburg wordt gehouden. Diezelfde week is er ook een speciaal con cert op vrijdag, 17 juli, in de Nieuwe Kerk. Aanleiding is dan de 44e editie van de ver maarde Kurt Thomas Cursus, die voor het eerst plaatsvindt in Middelburg. Deze mondt traditioneel uit in een feestelijk slot- concert. Daaraan verlenen onder anderen de Zeeuwse organisten Bram Beekman en Jos Vogel hun medewerking. Beekman is ook uitgenodigd voor 4 augus tus, als hij in de Nieuwe Kerk werken van Boëllmann, Böhm, Bach, Franck en Vierne speelt. Op 11 augustus is het de beurt aan Toon Hagen uit Zwolle (Nieuwe Kerk) en op 18 augustus aan Cor Ardesch uit Dor drecht (Oostkerk) De Middelburgse organiste Margreeth Chr. de Jong presenteert op 25 augustus in de Nieuwe Kerk nieuwe uitgaven bladmuziek van haar hand. Aan dit concert werkt so praan Elisabeth van Duijn-Blom mee. Albert Clement uit Middelburg, voorzitter van de Commissie Orgelconcerten Middel burg, sluit op 1 september in de Nieuwe Kerk de serie zelf af Omdat beiaard en orgel in de Nederlandse geschiedenis nauw met elkaar verbonden zijn geweest, zijn er op diverse dinsdagavon den - vanaf 18.45 uur - ook beiaardconcer ten. Deze worden gegeven door Geert D'hol- lander (7 juli), Gideon Bodden (21 juli), Carl van Eyndhoven (28 juli), Olesya Rostovska- ya (4 augustus) en Henk G. van Putten (18 augustus). door Jeanette Vergouwen De serie Zomeravond concerten aan tee (ZAC) in West- Zeeuws-Vlaanderen begint dit jaar in Cadzand. In de maanden juli en augustus trekken deze recitals elk jaar veel belangstellenden, zowel toeristen, Belgen als Zeeuws-Vlamingen. De naam van de serie concerten sugge reert dat alle recitals plaatsvinden aan de kust, maar ook de kerkjes in Aardenburg en Waterlandkerk je doen mee. Elke woensdag om 20.00 uur is er in een van de zes historische kerk jes een uitvoering van goede kwali teit met het bekende recept: een aangename mix van klassieke, be kende composities en minder be kende maar goed in het gehoor lig gende muziek. Adviseur Filips Pie- ters zorgt ook voor afwisseling van instrumentarium en stijlen. Dit jaar wordt het 20-jarig bestaan ge vierd met een aantrekkelijke serie, geschikt voor jong en oud. De toe gangskaarten (verkrijgbaar een half uur voor aanvang in de kerk) kosten acht euro, inclusief de kof fie, thee of frisdrank in de pauze. De jeugd tot en met twaalf jaar mag gratis luisteren. Toen twee jaar geleden de kerk in Hoofdplaat werd verkocht, nam de N.H. kerk in Waterlandkerkje deze plaats in. Net als Aardenburg geen echte kustplaats, maar omdat de hele streek onttrokken is aan de zee, voelen deze twee plaatsen zich thuis in het rijtje van zes loca ties. Omdat de N.H. kerk in Groe- de nog steeds wacht op een grondi ge restauratie vinden de twee uit voeringen in Groede plaats in de Lutherse kerk. Een enthousiaste groep vrijwilli gers zorgt dat alles vlot verloopt. Het vele werk wordt met veel ple zier gedaan. „Je doet het met hart ziel omdat het publiek echt geïnte resseerd is, de musici heel enthou siast zijn en de sfeer tijdens de con certen niet te evenaren is. Wij heb Encantar Vocal Group. ben als ZAC-leden ieder een 'eigen taak. We zorgen voor de verdeling van de flyers en posters, de ont vangst van de artiesten, de inrich ting van de kerk met podium en verlichting. Maar we halen ook wisselgeld, doen boodschappen, vouwen de programma's en zetten alles klaar voor de koffie tijdens de pauze", legt Jacqueline Voets uit. In de zes deelnemende plaatsen: Cadzand, Groede, Retranchement, Nieuwvliet, Waterlandkerkje en Aardenburg, is er telkens iemand verantwoordelijk. Maar elke week kan er gerekend worden op assis tentie van vrijwilligers. Volgens Filips Pieters is het ope ningsconcert al meteen een klap per. „Drie grote namen in de mu ziekwereld met Vlad Weverbergh als klarinettist, een man die in meerdere genres uitblinkt en twee jonge mensen die beiden meede den aan de Elisabethwedstrijd en net niet de finale haalden. Jolente De Maeyer is een veelbelovende violiste en Nikolaas Kende, de zoon van Levente Kende en Heidi Hendrickx, treedt als pianist regel matig op. Hij heeft net als de twee anderen zijn hart verpand aan ka mermuziek. Zij spelen een afwisse lend programma met werken voor pianosolo, de combinaties piano/klarinet en Contrasten SZ 111 voor piano, viool en klarinet van Bartok." Hij verwacht ook vuurwerk tijdens het recital in Aar denburg waar bandoneoniste Jac queline Edeling een spannende combinatie vormt met Kay Sleking. „Zij nemen het publiek mee op ontdekkingreis naar de tango." Alles komt aan bod in de reeks ZAC. Hedendaagse muziek, oude muziek en traditionele composi ties, een vleugje jazz en pure voca le pracht. Een strijkkwartet en een blaaskwintet. De zomeravondconcerten aan Zee vinden plaats van 8 juli t/m 26 augustus. Aanvang telkens 20.00 uur. Op het programma: 8 juli in de N.H. kerk Cadzand Het Trio Weverberg (klarinet, viool, piano), 15 juli in de Lutherse kerk Groede Flanders Baroque Academy (blokfluit, hobo, cello, klavecimbel), 22 juli in de Doopsgezinde kerk in Aardenburg Kay Sleking en Jacqueline Edeling (gitaar en bandoneon), 29 juli in de N.H. kerk in Nieuwvliet het Pianotrio met Tadashi Imai, Mathieu van Bellen en Cristina Strike (piano, viool, klarinet), 5 augustus in de N.H. kerk in Waterlandkerkje het Alfama String Quartet, 12 augustus in de N.H. kerk Retranchement het Amsterdam Wind Quintet (fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn), 19 augustus in Groede het Trio Fenix (viool, altviool en cello) en 26 augustus in Cadzand de Encantar Vocal Group.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63