Nieuwe kans vaccinatie voor meisjes Jadi wil dat haar PZC 'Meer kans voor student met kind' 'Subsidie voor Verdonk en PVV' Minder geld ex-politici Speel mee en word Tour Manager 2009! 4 Donderdag 2 juli 2009 RIVM informeert nogmaals over prik baarmoederhalskanker. NIJMEGEN - 150.000 meisjes krijgen alsnog de mogelijkheid om de in enting tegen baarmoederhalskan ker te halen. Deze zomer krijgen de tieners opnieuw een brief met informatie in de bus. Deze nieuwe vaccinatieronde begint in augus tus. „We hopen dat met extra informa tie, waarin we onder meer inspe len op de fabels die de ronde de den, de meiden tot een weloverwo gen beslissing komen", zegt Mar tin de Vries van het RIVM dat de vaccinatie coördineert. „Het is niet de bedoeling om ze over te halen, maar wel dat ze zelf een goed be sluit kunnen nemen." Slechts 50 procent van de 400.000 opgeroepen meisjes in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar haalde dit voorjaar een prik. Van de overige meisjes zijn er 150.000 niet komen opdagen. Circa 50.000 meiden heb ben via een antwoordkaart aange geven, de prik niet te willen. „De reden hiervoor is divers. Het varieert van geloofsovertuiging tot de opmerking dat ze de vaccinatie niet veilig vinden." Van de meisjes die hebben aange geven dat ze niet geprikt willen worden, zijn er inmiddels ruim duizend spijtoptanten bij het RIVM bekend. Deze meiden kon den zich tot gisteren ook opnieuw aanmelden. „De meisjes die dat niet hebben gedaan, krijgen geen brieven meer. De spijtoptanten krijgen vanaf augustus alsnbg een oproep voor hun vaccinatie." Van de circa 200.000 meiden die wel de eerste inenting hebben ge haald, heeft inmiddels 96 procent ook de tweede prik ontvangen. DEN HAAG - Ook nieuwe politieke bewegingen als de PW van Geert Wilders en Trots op Nederland van Rita Verdonk moeten subsidie krijgen. Dat stelt minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken voor. De ministerraad spreekt bin nenkort over haar voorstel. Nu krij gen alleen klassieke politieke par tijen met minimaal duizend leden subsidie. Ter Horst werkt aan een wetsvoorstel voor de financiering van politieke partijen, waarin ze ook ingaat op de positie van poli tieke bewegingen. Wat haar be treft wordt het aantal zetels in de Tweede Kamer het belangrijkste criterium om subsidie te verstrek ken. In haar voorstel staat verder dat bedrijven of personen maxi maal 50.000 euro aan een politie ke organisatie mogen geven. Gif ten van 2.500 tot 50.000 euro moe ten openbaar worden gemaakt. PETER KAw t>n~ KW/iad 1 Plasterk wil meer mogelijkheden om opleiding af te ronden. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Studenten met kinde ren moeten meer mogelijkheden krijgen om hun studie succesvol af te ronden. Minister Ronald Plas terk (Onderwijs) trekt de komen de twee jaar extra geld uit om de ze vaders en moeders te informe ren hoe zij hun studie en de ver zorging van hun kind kunnen combineren. Van de studerende moeders maakt 43 procent de universitaire opleiding niet af. Bij de hogere be roepsopleidingen is dat 24 pro cent. Hoeveel studenten op het mbo uitvallen, is niet bekend. Plasterk wil dat vrouwen in het ho ger onderwijs, die door hun beval ling een studieachterstand hebben opgelopen, vanaf 2010 worden ge compenseerd voor collegegeld dat ze al hebben betaald. Onderwijsin stellingen moeten die compensatie bekostigen uit de rijksbijdrage die zij jaarlijks ontvangen. Dat staat in een brief die de minister gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Volgens Plasterk studeren nu te weinig studenten met kinderen af. De minister vindt het belangrijk dat zij hun opleiding afmaken om dat zij anders later moeilijker aan een baan komen. Studenten moe ten beter worden geïnformeerd over de manier waarop zij hun op leiding kunnen afronden én tege lijk een kind kunnen opvoeden. Hij stelt daarom honderdduizend euro beschikbaar voor de Stichting Steunpunt Studerende Moeders die met onderwijsinstellingen over legt over het 'oudervriendelijk' ma ken van opleidingen. Het Steun punt is blij met de maatregelen, maar beklemtoont dat veel meer nodig is om deze studenten ook echt op de opleiding te houden. DEN HAAG - Werkloze politici krij gen minder wachtgeld en moeten net als ieder ander solliciteren. Dat staat in een voorstel van minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken), dat morgen in de minister raad wordt besproken en in han den is van RTL Nieuws. Publieke ambtsdragers, zoals bur gemeesters, wethouders, Kamerle den en ministers, ontvangen nu wachtgeld als ze werkloos worden. Nu kunnen politici nog maximaal zes jaar aanspraak maken op wachtgeld. Als het aan minister Ter Horst ligt wordt dat vier jaar. Ook worden werkloze oüd-be- stuurders en -volksvertegenwoordi gers verplicht op zoek te gaan naar een nieuwe baan. De nieuwe rege ling moet ingaan na de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar en na de Tweede Kamer verkiezingen in 2011. Ter Horst denkt met het verkorten van de wachtgeldregeling veel geld te kunnen besparen. Een kind opvoeden én studeren is voor velen een zware klus. door Annemieke Kooper TILBURG - Iedere avond is Jadi Zim merman (26) kapot. Hondsmoe en gesloopt van het opvoeden van haar twee kinderen, Jaeden (4) en Elijah (2), én het volgen van een fulltime studie sociale dienstverle ning. Ze móét studeren, vindt ze zelf. „Ik kan wel werken en geld verdie nen, maar dan kan ik mijn hele le ven gaan schoonmaken omdat ik alleen maar een middelbareschool- diploma heb", verzucht ze. „Mij niet gezien. Ik wil ook dat mijn kinderen later trots op me zijn en denken: 'Goh, dat heeft mijn moe der toch maar mooi gedaan in haar eentje'." Maar makkelijk is anders, stelt Zimmerman. De vader van haar 'Voor studerende topsporters is wél vaak van alles geregeld' zoons bekommert zich amper om hen. Tijd om te studeren is er voor haar dus alleen overdag tijdens de pauze of in tussenuren. „Als ik op school geen docenten had die me goed begeleidden, was ik al lang met studeren gekapt." Zimmerman is één van de duizen den jonge vrouwen die het moe derschap combineren met een stu die. Volgens cijfers van de Informa tie Beheer Groep (IBG) waren er in 2007 ruim 7.000 alleenstaande studerende ouders. Aan het hbo en wo studeerden dat jaar respec tievelijk 1.450 en 273 studenten die een eenoudertoeslag ontvingen. Van het mbo zijn minder cijfers bekend, maar duidelijk is dus dat veel alleenstaande moeders een mbo-opleiding volgen. Vermoedelijk ligt het daadwerke lijke aantal vaders en moeders dat een opleiding volgt zelfs nog ho ger omdat het IBG niet van alle studenten de gezinssituatie kent. Ook universiteiten, hogescholen en beroepsopleidingen registreren in veel gevallen niet of een stu-' dent kinderen heeft. Onderwijsinstellingen en de poli tiek onderschatten de problemen waar studerende ouders tegenaan lopen, stelt Annemiek de long, di recteur van de Stichting Steun punt Studerende Moeders. Een studerende ouder heeft amper rechten, vindt ze. „Die heeft aanwezigheidsplicht ter wijl het door openingstijden van de crèche niet altijd mogelijk is om op tijd in de les te komen. Uit stel van tentamens of verslagen is er vaak niet bij, ook al heeft de stu dent door zijn zieke kind zijn huis werk niet kunnen maken." Vreemd, vindt De Jong. „Voor stu derende topsporters is wél vaak van alles geregeld." In de praktijk blijkt dat studeren de ouders hun opleiding vaak niet afmaken of veel langer over hun studie doen. Daarom moet de stu diebeurs voor deze groep worden verhoogd, want langer studeren kost meer geld, vindt het Steun punt. Ook de SP heeft hier op aange drongen bij minister Ronald Plas terk van Onderwijs. De bewinds man komt nu met maatregelen om het studeren voor deze ouders makkelijker te maken. De 19-jarige Jaimmy.Kropfeld over weegt te stoppen met haar avond havo-opleiding. De crèche voor haar vijf maanden oude baby kan ze niet betalen. De combinatie van een baan en een opleiding wordt te zwaar, meent ze. Kropfeld woont daarom sinds de geboorte van haar dochter weer bij haar moeder. Maar zo'n enorm probleem is dat allemaal niet, nuanceert Joop Schippers, hoogleraar Arbeids- en Emancipatie-economie aan de Uni versiteit Utrecht. Hij ziet niets in een landelijk beleid om het voor studerende ouders makkelijker te maken. „De groep is relatief klein en heeft vaak zelf voor een kind ge kozen. Die ouders mogen best een beetje eigen verantwoordelijkheid nemen en hun problemen zélf op lossen." Bovendien is het opvoeden van Beleef de Tour de France dit jaar optimaal! Schrijf in vóór zaterdag 4 juli 10,00 uur en stel uw eigen wielerploeg samen. Op www.pzc.nl/tourmanager vindt u alle spelregels en voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4