'Niet alles kan terug in Yerseke opgeschrikt door mysterieuze knal Krachtenbundeling voor bodemschatten Rechter vernietigt dwangsom Reimerswaal tegen De Viskêête American Day nadert: Stuur uw foto's in Al meer dan honderd foto's in het album op www.pzc.nl/foto 18 Donderdag 2 juli 2009 door Luc Oggel yerseke - Was het een vuurwerk- bom? Onweer? Hoe dan ook, veel Yersekenaren zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag wakker gewor den van een enorm harde knal in het dorpscentrum. De dreun klonk zaterdagochtend rond 04.30 uur en werd zo'n beet je overal gehoord, tot aan de rand van het dorp toe. Ook Gerda van IJsseldijk van de gelijknamige mo dewinkel in de Lepelstraat werd er wakker van. „Ja, het was hier in de straat." Ze heeft echter niets ge zien. „Het was behoorlijk heftig, ik kon het geluid niet goed thuisbren gen. Ik ben nog even door het huis gegaan om te kijken of er iets ge sneuveld was. De volgende och tend sprak ik een collega en die zei dat er een vuurwerkbom was afge stoken." Van IJsseldijks collega, Izaak Riedijk, was gisteren vanwe ge vakantie niet bereikbaar. In de straat zelf waren geen spo ren te zien. „Maar er kan ook iets in de achtertuin zijn afgestoken", aldus Van IJsseldijk. Mocht het inderdaad een vuur werkbom zijn geweest, dan begint Yerseke een reputatie op dat ge bied te krijgen. Zowel op oudjaars dag 2007 als 2008 werden vuur- werkbommen afgestoken. Die wa ren te zien op de videowebsite Youtube. In februari werden daar voor vier mannen uit de gemeen ten Reimerswaal en Kapelle aange houden. door Frank Balkenende goes - Negen gemeenten op de Be- velanden, Tholen en in Zeeuws-Vlaanderen zetten geza menlijk een archeologiebeleid op. Het college van burgemeester en wethouders van Goes stemde giste ren in met het projectplan dat de gemeenten samen hebben ge maakt. Het zal de gemeenteraad vragen dat voorbeeld te volgen. Andere Zeeuwse gemeenten had den al vastgelegd hoe ze omgaan met (toekomstige) bodemvond sten. De gemeenten Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Beveland, Reimers waal, Tholen, Hulst, Sluis en Ter- neuzen waren nog niet zover. Op grond van de Wet op de ar cheologische monumentenzorg, die in 2007 is ingevoerd, moeten gemeenten in hun bestemmings plannen rekening houden met be kende of verwachte bodemvond sten. Die wet verplicht ze hiervoor beleid te maken. Een gedegen be leid kan ook verrassingen voorko men tijdens geplande projecten waarvoor moet worden gegraven. Zo wil bijvoorbeeld Goes in de bin nenstad ondergrondse afvalcontai ners plaatsen. Het is niet uitgeslo ten dat daarbij archeologisch inte ressante vondsten aan het licht zul len komen. De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) heeft gemeenten aangespoord om vooral samen tot een archeologiebeleid te komen, zodat niet elke gemeente zelf het wiel hoeft uit te vinden. Eind 2011 moeten alle gemeenten het archeologiebeleid hebben inge voerd. door Luc Oggel yerseke - De bestuursrechter in Middelburg heeft de gemeente Rei merswaal teruggefloten in de kwes tie rond zee-eterij en viscounter De Viskêête in Yerseke. Reimerswaal had het bedrijf aan de Havendijk ruim drie maanden geleden gesommeerd een schei ding aan te brengen tussen het ho recagedeelte en het winkelgedeel te. De Viskêête zou door het ont breken daarvan in strijd met de Drank- en Horecawet handelen. Het valt op. Op zeker drie, vier plaatsen ondergaan oude boerderijen in Borsele een flinke opknapbeurt. Stichtingen en liefhebbers steken hun nek uit. door Harmen van der Werf Tientallen historische boe- derijen telt Borsele. Ze maken soms al eeuwen deel uit van het land schap, zijn ermee versmolten. Ze zijn ook een last. „Afbreken", luidde het advies van raadslid en landbouwer Nico Wer- ri uit 's-Heerenhoek pakweg een jaar geleden. Hij had het over twee bouwvallen van boerderijen, de boerderij van wijlen Adrie van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke en De Roode Hoeve in natuurgebied De Zwaakse Weel onder de rook van Kwadendamme. Het geld voor de restauratie zou volgens hem veel beter besteed kunnen worden aan oude boerderijen die minder slecht zijn. Puur zakelijk zat Werri er waar schijnlijk niet ver naast, maar geld is niet altijd alles. Stichting Het Zeeuwse Landschap, sinds 2007 ei genaresse van de hoeve van Van der Meulen, heeft ook andere be langen te dienen. De inrichting van het eerste akkerreservaat van Zeeland, op de 'maagdelijke' gron den van Van der Meulen, móest wel hand in hand gaan met de res tauratie van de boerderij. Hoe slecht die er ook aan toe was. Het resultaat mag er zijn. De hoeve staat er (bijna) weer. Wie investeert in oude, vaak on handige boerderijen moet wel een Reimerswaal legde een dwangsom van 50.000 euro op als het bedrijf de aanpassing niet voor 1 juli zou uitvoeren. De eigenaar stelde aan alle regels te voldoen. Hoewel een onafhankelijke bezwa- rencommissie de gemeente in het gelijk stelde, heeft de bestuursrech ter de dwangsom geschorst. Niet alleen noemde zij de dwangsom 'buitenproportioneel', ook oordeel de de rechtbank dat de gemeente in strijd met het evenredigheidsbe ginsel heeft gehandeld. liefhebber zijn of geen winstoog merk hebben. En zelfs organisaties die geen winst hoeven te maken, moeten oppassen. Zorginstelling Arduin in Middelburg trok zich te rug, toen duidelijk werd dat het opknappen van De Roode Hoeve in natuurgebied De Zwaakse Weel bij Kwadendamme te duur zou worden. Arduin heeft zich niet helemaal la ten afschrikken. Aan de Lageweg bij Nisse laat de instelling boerde rij La Solitude verbouwen voor twaalf cliënten. Bouwbedrijf Otte uit Nieuwdorp is er aan de slag. Uitvoerder Kees Traas vindt het een mooi karwei. „Het is weer eens wat anders dan nieuwbouw." Hij verwacht dat het werk voor jaar 2010 klaar is. De Roode Hoeve in De Zwaakse Weel wordt in middels ook opgeknapt. Natuurmonumenten zat ermee in de maag. Johan van 't Westende, eigenaar van sloopbedrijf De Wen ding in Heinkenszand, is erin ge stapt. Hij heeft zelf veel oud bouw materiaal. „En", verklaart hij zijn drijfveer, „ik ben hier vlakbij gebo ren." Het woonhuis ziet er weer netjes uit. De schuur komt eind au gustus in prefabelementen uit Duitsland. Aan de andere kant van Borsele, bij Nieuwdorp, ligt de woning van boerderij/meestoofNederland er open en bloot bij. Eigenaar René van Dijke legt zijn ziel en zalig heid in de verbouwing, waarvoor hij aannemer Leen Buteijn uit Krabbendijke in de arm heeft ge nomen. De meestoof is familiebe zit dat Van Dijke koestert. Het woonhuis wordt grotendeels in oude stijl teruggebracht. Van Dijke kent zijn grenzen. „Niet alles is mogelijk, dat is niet te betalen." Borselse boerderijen in de verbouwing Meestoof Nederland, Stoofweg 7 flP 's-Heer Abtskerke Hoeve wijlen Van der Meulen, Zuidweg35 f Nisse e s-Heerénhoek De Roode Hoeve, Zwaaksedijk 2 Op vier plaatsen in de gemeente Borsele worden, nu of later, oude boerderijen opgeknapt. La Solitude, fKwadendamme Qvg^de.-- i_ageweg 4 Bronzen keurmerk thuiszorg Cederhof kapelle - Zorgcentrum Cederhof heeft gisteren van wethouder Leo Kosten (SGP, ouderenbeleid) het 'Bronzen Keurmerk in de zorg' ontvangen voor de thuiszorg. Het bronzen keurmerk is een label dat wordt uitgereikt door het onaf hankelijke onderzoeksbureau Per- spekt en de stichting Cliënt Kwaliteit. Sinds 3,5 jaar biedt Ce derhof thuiszorg aan bewoners van seniorenwoningen en apparte menten buiten het zorgcentrum. Gemiddeld waarderen deze cliën ten de zorg met een 8,4 als cijfer. Vuurwerk na concert in Wilhelminapolder wilhelminadorp - Het benefiet concert door het Zeeuws Orkest vanwege het 200-jarig bestaan van de Koninklijke Wilhelminapolder is zaterdagavond uitverkocht. On geveer 950 bezoekers worden ver wacht. Wie geen kaartje heeft, kan na afloop wel meegenieten van vuurwerk. De gemeente Goes biedt dit de jubilaris aan. Het vuur werk wordt afgeschoten rond 23.00 uur. De opbrengst van het concert is bestemd voor stichting Leergeld die steun biedt aan min- derdraagkrachtige scholieren. Brassband oefent voor Wereld Muziek Concours kapelle - Brassband Excelsior uit Kloetinge houdt zaterdagavond, sa men met twee Belgische Brass bands, een try-out concert in De Vroone in Kapelle. Het optreden begint om 19.30 uur. Het concert is een voorbereiding op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Dat is een internatio naal evenement met wedstrijden voor onder meer brassbands, fanfa res en harmonieën. Excelsior komt uit in de eerste divisie. De win naar mag zichzelf vier jaar lang we reldkampioen noemen. Turnevenement in Sportpunt Zeeland goes - De Goese turnvereniging Forza Gymnastica houdt zaterdag het jaarlijkse turnspektakel, dat dit jaar in het teken staat van Afrika. De kleuters van de turndub tre den op, de springgroep gebruikt Afrikaanse ritmes op de trampoli ne, de acrogymnasten bouwen een menselijke piramide, en de tumblinggroep zorgt voor de fina le. Er is een middagvoorstelling om 14.00 uur en een avondvoor stelling oni 19.30 uur. Het turneve nement vindt plaats in Sportpunt Zeeland. Van Kooten doet mee tegen zinloos geweld wissenkerke - De Landelijke Stich ting Tegen Zinloos Geweld (LST- ZG) heeft burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland in het comité van aanbeveling kun nen verwelkomen. Daarmee maakt Van Kooten duidelijk dat ook Noord-Beveland extra aan dacht wil besteden aan sociale vei ligheid en het uitbannen van pest gedrag en geweld. Door openlijk stelling te nemen tegen zinloos ge weld, willen 218 burgemeesters in Nederland het probleem bespreek baar helpen maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 44