zich dankzij nieuwkomer mosselen zijn dit seizoen goedkoper Provincie wil snel beginnen met aanbesteding voor kanaaltunnel Weer Zeeuwse kans op jeugdprijs 1 'HET MIDDELBURGS Hard soft Startnotitie MER voor WCT ligt ter inzage Donderdag 2 juli 2009 j 3 versiteit Wageningen, werkt al sinds 1983 bij bedrijven die zijn ge worteld in de Brabantse land bouw, met name de varkenshoude rij. Hij heeft meegemaakt hoe die bedrijfstak zich onder grote maat schappelijke druk moest aanpas sen eind jaren tachtig, begin jaren negentig. „Ook daar bestond het idee 'we doen niets ver keerd'." Met het woordje 'ook' ver wijst Van Doorn naar de mosselsector die zich van geen kwaad bewust was. „Maar de maat schappelijke realiteit is anders. Je kunt daar niet omheen. Je moet dan op een ander spoor gaan zit ten. Het negatieve omzetten in iets positiefs, in vernieuwing van de sector." Van Doorn kon die boodschap brengen als nieuwe speler. Hij kon afstand nemen van het verleden. Veel tijd had hij niet om de mossel sector te vertegenwoordigen. „Ik ben gewend op hoofdlijnen te wer ken en ik kom de topmensen die je nodig hebt, bij het ministerie en van natuur- en milieuorganisa ties, toch al tegen in mijn werk. Dat helpt, zoals het ook helpt dat ik ambassadeur ben van de Wage ningen Universiteit." Mosselkwekers kozen Van Doorn in september als voorzitter. Een maand later kwam al een princi pe-afspraak tot stand over de toe komst van de mosselsector en na- tuurherstel in de Waddenzee. Het ministerie van Landbouw, de pro ducentenorganisatie mosselcul tuur, de Waddenvereniging, stich ting Wad, Vogelbescherming en Natuurmonumenten hadden el kaar gevonden. Gevolgd door een plan van aanpak 4 maart dit jaar. De mosselsector stopt stapsge wijs met het vissen op mosselzaad Negentien kwekers hebben woens dagochtend mosselen op de vei ling aangevoerd. Vooral veel grote re mosselen zitten ertussen, wat voor de handel aantrekkelijk is. Vo rig jaar waren die er veel minder, wat zich direct vertaalde in de vei- lingprijzen. Tot drie euro de kilo deden mosselen de eerste seizoens- weken van 2008. De teller stijgt woensdagochtend niet verder dan 2,35 euro de kilo. Vandaag liggen, als het goed is, de eerste Zeeuwse bodemmosselen in de winkels. Ze zijn 'tien tot vijf tien procent' goedkoper dan vorig jaar, verwacht Eddy Barbé van mosselhandel Barbé BV. „Dat scheelt vijftig tot zeventig euro cent per kilo." Mosselen zijn overi gens niet altijd 'prima', durft Bar bé te bevestigen. „In 2006 begon nen we pas in augustus en dat sei zoen zijn ze eigenlijk nooit goed geworden, maar ja, je kunt moei lijk tegen je klanten zeggen, 'dit jaar even geen mosselen'." de bodem in de Waddenzee en krijgt de kans alternatieve technie ken te ontwikkelen om mossel zaad te vergaren. Natuurherstel in de Waddenzee is de andere grote opgave. „Zonder dit convenant was de sector eraan gegaan", stelt Van Doorn onomwonden. „Het elan was weggeëbd. Er zouden al leen nog buitenlandse mosselen overblijven." Mosselcultuur en natuur herstel gaan hand in hand in het convenant. Het steekt Van Doorn dan ook dat één milieuclub, stichting De Fauna bescherming, in mei naar de Raad van State stapte en gedaan kreeg dat een voorjaarsvisserij op mossel zaad in de Waddenzee deels verbo den is. Hij spreekt van een schijn overwinning. „Die uitspraak is een slag in het gezicht van de sector én van de natuurorganisaties die het convenant hebben ondertekend. Want natuurherstel gaat verder dan alleen het fasegewijs stop pen van de visserij op mossel zaad van de bodem." De uitspraak van de Raad van State laat aldus Van Doorn zien dat er fundamenteel iets mis is met de Nederlandse na- tuurwetgeving. „Die is te perfectionistisch. We lopen in ons ei gen zwaard. Ieder een kan bezwaar aantekenen en wordt vaak ook nog in het ge- fefe lijk gesteld. Niet één Euro- f||; pese lidstaat gig heeft de Euro- pg pese richtlij- ||I nen zo inge- Wi vuld als Neder- II land, dat maakt het niet gemak kelijk daar iets aan te verande- i ren." Van Doorn heeft niet één-twee-drie een oplossing voorhan den. „De Faunabescher ming, met een paar duizend dona teurs, laat zich niet leiden door maatschappelijke verantwoorde lijkheid. Dat moet een ledenorga nisatie als Natuurmonumenten wel." Hij hoopt dat de zaak over de voorjaarsvisserij zo snel moge lijk definitief wordt behandeld bij de Raad van State in een bodem procedure. Van Doorn heeft ver trouwen in de afloop. „De situatie is dankzij het breed gedragen mos selconvenant fundamenteel anders dan een jaar geleden." door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie begint binnen enkele dagen de Europese aanbestedingsprocedure voor de aanleg van een tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen. De voor keur gaat uit naar een geboorde va riant, zei gedeputeerde Toine Pop- pelaars gisteren bij de onderteke ning van de contracten. „Het voordeel van boren boven de afzinkvariant is dat onder alle ka bels en leidingen door kan worden gegaan. Ook de scheepvaart heeft van die methode het minste last." Poppelaars verwacht dat de aanleg in gunstigste geval eind volgend jaar kan beginnen. De eerste au to's zouden dan rond 2014 onder het kanaal door kunnen. De tun nel komt ongeveer honderd meter zuidelijk van de huidige brug bij Sluiskil te liggen. De aanleg (275 miljoen euro) wordt betaald uit de opbrengst van de Westerscheldetunnel. De provincie is sinds gisteren officieel honderd procent eigenaar. door Maurits Sep domburg - De prijs voor goed ge meentelijk jeugdbeleid kan dit jaar opnieuw in Zeeuwse handen val len. Nadat de allereerste Jong Lo kaal Bokaal vorig jaar naar de ge meente Borsele ging, zijn nu op nieuw twee Zeeuwse gemeenten genomineerd: Tholen en Veere. De long Lokaal Bokaal is een prijs voor een gemeente die veel doet voor jongeren en, zeker zo belang rijk, de jeugd zelf laat meedenken en ideeën ook vertaalt in goed be leid. De prijs is een initiatief van de Nationale Jeugdraad en de mi- Veere, Dinsdag 7 juli. Kunst- en antiekveiling in de Grote Kerk Aanvang: 14.00 uur. - Kijkdagen: Ma. 6 juli van 15.00-20.00 uur. Dinsd. 7 juli van 10.00-11.30 uur.. 450 kavels. Veilingmeester A. I. Verhage I 0118-627639 06-23360501 I I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl I COMMENTAAR De harde criminaliteit die welig tiert rond de handel in softdrugs vraagt om een keiharde aanpak. Achter de coffeeshops zit veel meer dan een paar onschuldige thuistelertjes. In al die jaren van gedoogbeleid is mede door het massale drugstoerisme en door de export van softdrugs een indrukwekkend crimineel circuit ontstaan, vol geweld en uitbuiting, met vertakkingen naar andere zware misdaad en naar via witwaspraktijken ook naar de bovenwereld. In feite is daarmee voor de politie het onderscheid tussen hard- en softdrugs vervallen. Daarom pleit de Raad van Hoofdcommissarissen om het tweesporenbeleid te verlaten. Het komt erop neer dat de criminaliteit rond de wietteelt met even zware middelen moeten worden bestreden als bijvoorbeeld cocaïnehandel. En dat de vrijheid van coffeeshops flink moet worden beperkt. Het is te hopen dat dit advies zonder meer is overgenomen door de regeringscommissie Drugsbeleid die juist vandaag haar rapport presenteert. Want de politietop geeft precies de juiste richting aan. nister voor leugd en Gezin, André Rouvoet (Christenunie). Tholen is kandidaat omdat de jon- gerenraad daar zeer actief is en veel projecten opzet. Er is ook veel aandacht voor inspraak. Veere is genomineerd omdat zij veel doet aan jongerenparticipatie en vrijwil ligerswerk. Er is veel aandacht voor contact tussen gemeente en jeugd. Tholen en Veere moeten het opnemen tegen twaalf andere gemeenten. In het najaar bezoekt een team van jongeren de gemeen ten om ze te beoordelen. Op 19 no vember is de winnaar bekend. middelburg - Voor- en tegenstan ders van de Westerschelde Contai- nerterminal kunnen in de pen. Sinds gisteren ligt de provincie de startnotitie voor de milieueffec trapportage (MER) Natuurcom pensatie voor de WCT ter inzage. De MER beschrijft de verwachte milieueffecten van de WCT en in hoeverre daar in de besluitvor ming rekening mee moet worden gehouden. De startnotitie geeft de uitgangspunten waarop de MER straks zal insteken. Beianghebben kunnen door inspraak de uiteinde lijke insteek beïnvloeden. De start- notie is in te zien op het provincie kantoor in Middelburg - of de site www.zeeland.nl - en de gemeente huizen van Terneuzen, Vlissingen en Borsele. Reageren kan tot en met 11 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3