Ode aan de stad in kleur en infrarood Wozoco Goese Schans Tangoën met een kruiwagen op krijgt vele functies Onderstroom Festival Vlissingen s Donderdag 2 juli 2009 23 Niek Haak maakt fotoimpressie van Middelburg. door Theo Ciele MIDDELBURG - „Voor wie het boek je bedoeld is? Toeristen, oud-Mid delburgers, maar ook voor de Mid delburgers zelf Ik wil ze laten zien hoe mooi, hoe bijzonder hun stad is." Niek Haak woont in de Bogard- straat, een mooi, smal, hellend straatje in de Middelburgse bin nenstad. Zo'n juweeltje dat vaak door mensen die een dagje-Mid delburg doen, wordt gemist. „Maar ook Middelburgers kennen hun eigen stad niet. Ik sta soms verbaasd dat mensen niet eens we ten waar de Spanjaardstraat is!" Haak is geen beroepsfotograaf, maar getuigt in een 120 pagina's tellend fotoboekje zijn liefde voor de stad door die op haar voorde ligst te fotograferen. Ook de in zijn ogen minder fraaie kanten van de stad weet hij als een volleerd vi sagist in haar voordeel om te tove ren. Zoals het stadskantoor aan het kanaal. Gefotografeerd in de mist, terwijl een acht-met-stuur- man door de weerspiegeling van het gebouw in het water roeit. Zo lijken de kantoortorens inderdaad wel op de zeilen van een gemeen telijke viermaster. Het boekje is min of meer bij toe val tot stand gekomen. Haak had een aantal foto's die hij de laatste jaren had gemaakt in de stad laten afdrukken in een fotoboek, zoals mensen dat tegenwoordig ook met hun vakantiekiekjes laten doen. „Ik wilde een soort catalogus ma ken van de foto's op mijn websi te." Een kennis zag het boek en kwam met het idee om het uit te geven. En uitgeverij De Drukkerij zag er wel brood in. Lijnen en licht. Veel foto's zijn ge maakt bij zonsop- en zonsonder gang. Dat strijklicht zet de stad in een sprookjesachtige gloed. „Ik leg graag sfeer in mijn foto's. Je kunt zo zaken benadrukken. Mensen kun je zo op een andere manier naar hun stad laten kijken. Het ontgaat de inwoners vaak hoe mooi de stad is." Het boek bevat voornamelijk kleu renfoto's. De laatste twintig pagi na's zijn ingeruimd voor in- frarood-fotografie. Planten lichten op, luchten worden dramatischer. Deze zwart-wit afbeeldingen heb ben een vervreemdend effect. In de begeleidende tekst schrijft Haak: „Er ontstaat een sfeer die vaak beschreven wordt als droom achtig, sprookjesachtig, surrealis tisch. Oude monumentale gebouwen in een parkachtige omgeving lenen zich vaak goed voor infrarood-fo- to's en de omgeving van Middel burg heeft op dat gebied veel te bieden." Het boekje is voorzien van een plattegrond van de stad, zodat de lezer de plaatsen waar de foto's zijn gemaakt zelf kan bekijken. Het boekwerk wordt ingeleid met een korte geschiedenis van de stad door historicus Peter Sijnke van het Zeeuws Archief (in het Neder lands en in het Engels). Middelburg, fotoimpressie-photoim- pression, Niek Haak, uitgave van de Drukkerij/Podium, 9,90 euro. Complex biedt ruimte aan jong, oud en mensen met beperking. door David Duijnmayer GOES - Het woonzorgcomplex dat in de eerste bouwfase van water stad Goese Schans gebouwd wordt, krijgt een combinatie van functies. Jong en oud komt er te wonen en zorgorganisatie Philadel phia krijgt ruimte voor begeleid wonen voor mensen met een be perking. Verder komen er zorg voorzieningen, een cafeetje en mo gelijk zelfs een apotheek, huisarts en fysiotherapeut. „Drie huisartsen, een apotheker en een fysiotherapeut hebben inte resse getoond om er een praktijk te beginnen", zegt directeur Maar ten Sas van woningbouwvereni ging RWS. „Wij zien dat wel zit ten, want dan heb je daar gelijk al le eerstelijns voorzieningen voor de Goese Schans." Het gebouw komt aan de Westhavendijk, tegen de Ringbaan West aan. Omdat Goes daar ook een aquaduct aan legt, kunnen de vorm en ligging nog wat veranderen, zegt Sas. In het complex komen 90 ouderen woningen, waarvan 75 in de socia le huursector en 15 duurdere huur- appartementen. Voor jongeren ko men er 45 woningen: 15 studenten kamers, 15 kamers voor kortdu rend verblijf (die in de zomer als jeugdherberg gebruikt kunnen worden), en 15 kamers voor jonge ren die met begeleiding van stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland. (AZZ) leren om zelfstandig te wo nen. Dan komt er ook nog een der de groep: zorgorganisatie Philadel phia zal zo'n 20 kamers huren van de RWS voor mensen met een be perking. Sas denkt niet dat de gemêleerde samenstelling tot botsingen leidt. „Als je het wonen maar geschei den houdt, zal het geen proble men opleveren. De verschillende groepen krijgen een eigen entree. In het café willen oud en jong el kaar best tegenkomen, op de gale rij niet", verwacht Sas. Voorstelling met bijna evenveel elementen als evenement. door Henk Postma VLISSINGEN - Ze zijn al vaak vergele ken met Laurel en Hardy. Zelf knip oogt het hilarische duo uit de Bourgogne liever naar de droge hu mor van Buster Keaton. Filmisch is het circustheater van Atelier Le- feuvre 8c André in ieder geval. Ook al komt er zo af en toe heel wat lichamelijke kracht en lichaamsbeheersing bij kijken. De anderhalf uur durende voorstel ling in de roodblauwe tent aan de Commandoweg telt bijna net zo veel artistieke, acrobatische en speelse ingrediënten als het hele Onderstroom Festival dat Vlissin gen dezer dagen cultureel moet doen opleven. „Zelfs poëzie", glim lacht Jean Paul Lefeuvre, zwetend in de smoorhete tent, waar gister middag nog druk aan licht en ge luid werd gesleuteld. Le Jardin (De tuin) heet de voor stelling waarmee Atelier Lefeuvre 8c André nu al zes jaar langs Euro pese festivals en Franse theaters reist, en die tot en met zondag is te zien bij Sunset City, het festival- hart bij de molen op de dijk. Routi ne genoeg dus. Het duo weet er de simpelste voor werpen mee tot leven te wekken. Ze tangoën met een kruiwagen, jongleren met kinderkopjes en 'Het is niet in de eerste plaats onze bedoeling de clown uit te hangen' duelleren met een wurglustige tuinslang. Alles wat Lefeuvre en Di- dier André in hun plantenkas aan treffen, blijkt aanleiding tot een hi larische act. „Nee", zegt André, „het is niet in de eerste plaats onze bedoeling de clown uit te hangen. We werken met circustechnieken om met heel gewone dingen absur de situaties te creëren. We blijven zo dicht mogelijk bij de mensen thuis, om ze te verrassen met on vermoede aspecten van voorwer pen die ze ook zelf vaak in handen hebben." Bovendien, ze spelen ieder zich zelf: Lefeuve als krachtpatser met droeve hondenogen en de slome tred. Adré als aartsluie uitzuiger die zijn partner steeds weer mee dogenloos de loef afsteekt. Dat le vert niet alleen humor op, maar soms ook ontroering. Naakt, met slechts de krant als schaamlap, wil André ook alvast wel iets onthullen van de nieuwe re show: 'Bricolage Erotique'. De Gamma als seksshop en porno met boutjes en moertjes. Maar dat krijgt Vlissingen pas te zien wanneer er volgend jaar weer zo'n festival is, en het publiek de zer dagen enthousiast de tent ver laat en het duo om terugkeer smeekt. De eerste voorstelling, gis teravond, trok slechts een vijftigtal bezoekers. Een show voor groot en klein vanaf 6 jaar. Entree 15,- Dagelijks t/m zondag. Aanvang 20.00 uur. Kasteel Ter Hooge in Middelburg, gefotografeerd met infrarood-techniek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25