de grote hinkstapsprong 1 I l 2 a a I Er verandert de komende tijd niks9 'Er zijn al nauwelijks Amerikaanse troepen in de steden.' I H li 1 i m B m Joost Hiltermann, International Crisis Croup Dinsdag 30 juni 2009 I 9 Invasie Irak Op 20 maart 2003 vielen Amerikaanse, Britse, Australische en Poolse troepen Irak binnen. Ze waren met 297.000 man. In de periode daarna stuurden nog eens 38 landen militaire eenheden naar Irak. Inmiddels zijn bijna alle buitenlandse troepen verdwenen. Behalve 131.000 Amerikanen zijn er nog 145 Australiërs en 100 Brit ten in Iraki k- Sinds de inval zijn 4318 Amerikaanse militairen gesneuveld, tezamen met 179 Brit ten en 139 militairen uit andere landen. Daarnaast vonden circa 20.000 Iraakse mili tairen en politiemensen de dood. Schattingen over het aantal burgerdoden lopen ■uiteen van 100.000 tot 1,3 miljoen. Circa 2 miljoen Irakezen zijn naar het buiten land gevlucht. Olie De Iraakse economie draait om olie. De olievoorraad in de bodem behoort tot de grootste ter wereld. Toch ligt de productie nog steeds beneden het niveau van 2000. Inmiddels heeft de-Iraakse regering beslo ten buitenlandse bedrijven waaronder Shell vergunningen te geven voor ontgin ning en winning. In 2008 groeide de economie met 6,6 pro cent. De bruto waarde van alles wat er ge produceerd werd (bnp) beliep 75 miljard euro. Desondanks ligt de werkloosheid op 30 procent. Dat was zes jaar geleden nog 55 procent. De buitenlandse schuld is in middels gehalveerd tot 44 miljard euro. Toch werkt de overheid - die 80 procent van de economie in handen heeft - met een tekort van 4 miljard euro. De stroom- en watervoorziening vormt nog steeds een probleem, net als de riole ring. Voedingswaren moeten grotendeels geïmporteerd worden. _i a 1 JE Hoewel de Amerikaanse militairen uit het straatbeeld verdwijnen, verwacht Joost Hiltermann, Irak-specialist van de Interna tional Crisis Group, niet dat er de komen de tijd iets zal veranderen. „Er zijn name lijk al nauwelijks Amerikaanse troepen in de steden. Ze zitten op bases buiten de stad en verlaten die alleen voor patrouil les. Alleen in Bagdad zijn ze de stad inge trokken tijdens de 'surge', de extra troe penzending in het voorjaar van 2008. Daar hebben ze echrkampementen in de wijken gebouwd van waaruit ze nu weg gaan. Maar de meeste taken in de hoofd stad zijn inmiddels overgenomen door het Iraakse leger." Ook in de 'onrustige' steden als Mosul en Baquba zal er weinig veranderen. Daar zit het Amerikaanse noch het Iraakse leger maar zwaaien opstandelingen de scepter. „In die steden is het nu onrustig en dat zal het nog wel een tijdje blijven." Hiltermann verwacht dat de grote uitda ging voor Irak pas over een jaar komt. „Eerst zijn er in januari verkiezingen en daarna, in augustus, vertrekken de Ameri kaanse gevechtstroepen uit Irak. Voor die tijd moeten er drie dingen geregeld wor den: er moet een akkoord komen over ge bieden waar het Koerdische noorden en Arabische zuiden over twisten, er moet een verdeelsleutel komen voor de olie-in komsten en er moet een overeenkomst zijn over de deling van de macht. Dat zal zeer moeilijk worden, en misschien lukt het ook niet." In dat geval vindt hij het niet ondenkbaar dat Irak dan voor steun aanklopt bij de Verenigde Staten of de Verenigde Naties. Ook helpt het mogelijk dat er na augustus nog steeds Amerikaanse militairen in het land zijn. Tot eind 2011 blijven er namelijk troepen achter om het Iraakse leger te trai nen en voor de bestrijding van het terro risme. ■LK A M J J S O N D MAMJ JASOND J F M A M J A S O N D anslüg w V eld Rapport up p- 'esprekken rië -Saddam ecuteerd Vv>v Januari - Start uitbreiding leger: 20.000 man versterkingen Augustus - Meer dan 500 doden bij aanval moslims op Yazidi's, een religieuze minder heid Februari - Obama: vechtmissie stopt op 31 augustus 2010. 50.000 militairen blijven voor training en antiterreuroperaties. 30 april - Britten verlaten Irak 30 juni - Amerikaanse soldaten trekken zich terug op bases buiten de steden. infographic: JD/foto'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9