Bezetting Irak Amerikanen beginnen aai 1 Zes jaar na de inval in Irak trekken de Amerikaanse troepen zich terug in kazer nes buiten de steden. Slachtoffers in Irak 8 Dinsdag 30 juni 2009 4.000 3.500 - 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 4 400 300 4 200 100 50 0 door Carel Goseling In Irak heeft iedereen vandaag vrij. Het land viert de 'Nationale soeverei- niteitsdag', ook wel 'Dag van de over winning' genoemd. Voor het eerst sinds de invasie op 20 maart 2003 zul len er geen Amerikaanse gevechts- troepen meer in de Iraakse steden gelegerd zijn. Volgens premier Nouri al-Maliki kan Irak nu voor zijn eigen veiligheid zorgen. De terugtrekking van de Amerikaanse ge vechtstroepen uit de steden is onderdeel van een plan van de Amerikaanse president Ba- rack Obama om uiterlijk op 31 december 2011 een eind te maken aan de militaire aanwezig heid van de VS in Irak. Obama lost daarmee een verkiezingsbelofte in. De terugtrekking verloopt in fasen. Het weg halen van gevechtstroepen uit de Iraakse ste den is de eerste etappe. De eenheden zullen alleen nog uit hun kazernes buiten de be bouwde kom komen, als de Iraakse autoritei ten daar om vragen. Eigenstandige militaire acties behoren tot het verleden. Het aantal gevechtseenheden zal het komen de jaar geleidelijk worden afgebouwd. Op 31 augustus 2010 moeten alle gevechtstroepen verdwenen zijn uit Irak. Er blijven dan nog wel 30.000 tot 50.000 Amerikaanse militai ren achter om het leger van Irak verder te trainen. De laatsten zullen eind 2011 naar de VS terugkeren. Aantal dode Amerikaanse soldaten per maand. Aantal burgerslachtoffers per maand. Cijfers gebaseerd op tellingen van iragbodycount.org en icasualties.org De vraag of de Irakezen in staat zijn voortaan voor hun eigen veiligheid te zorgen wordt door de Iraakse overheid, de Ameri kaanse regering en de legertop van beide lan den volmondig met 'ja' beantwoord. Dit on danks het feit dat het geweld in juni weer is opgelaaid. Vrijwel dagelijks zijn er (zware) bomaanslagen. Daarbij vielen op zijn minst 289 doden en 602 gewonden. De autoriteiten reageren er luchtig op. De Amerikaanse president Obama zei afgelopen weekeinde dat.het geweld 'nog wel enige tijd zal aanhouden'. De Amerikaanse comman dant in Irak, generaal Ray Odierno, stelde on omwonden dat de Irakezen 'klaar zijn' om voor hun eigen veiligheid te zorgen. Al-Maliki wees restanten van Al Qaida aan als degenen die voor het nieuwe geweld zor gen. Volgens de eerste minister tracht de or ganisatie sjiieten en soennieten weer tegen el kaar op te zetten, net als in de jaren 2006-2007 toen het sektarische geweld Irak aan de rand van een burgeroorlog bracht. Feit is dat de meeste aanslagen deze maand tegen sjiieten waren gericht, de grootste ge loofsgemeenschap in Irak. Na de val van Sad dam Hoessein hebben de sjiieten ook het landsbestuur in handen, een situatie waarbij de soennieten zich niet lekker voelen. Zij stellen dat zij gediscrimineerd worden. Obama hamerde dit weekeinde niet voor niets op meer politieke vooruitgang in Irak, mede met het oog op de parlementsverkie zing van 30 januari 2010. Zonder directe Amerikaanse hulp is het aan de ruim 650.000 Iraakse militairen en politie mensen om voor de veiligheid van de 28 mil joen inwoners van het land te zorgen. Met name over de capaciteiten van het corrupte politiekorps bestaan zorgen. Volgens gene raal Abdul-Karim Khalaf is er echter niets aan de hand en zijn de Iraakse ordetroepen zelfs beter af zonder de Amerikanen. „Wij hoeven acties niet meer met hen te coördine- - ren, zijn flexibeler en kunnen sneller onze doelen bereiken." De Irakezen zijn, als teken van kracht, al begonnen muren en wegver sperringen rond de Groene Zone in Bagdad weg te halen, het gebied waar de regeringsge bouwen staan, evenals de Amerikaanse am bassade. Dat de Amerikaanse en Iraakse autoriteiten er ondanks alle optimisme niet helemaal ge rust op zijn, blijkt uit het feit dat de VS stie kem toch minstens veertien bases in Iraakse steden behouden. Hoeveel militairen daar ge legerd zijn, wil generaal Odierno niet zeggen. Ook de plaatsen worden geheim gehouden. Onder de Iraakse bevolking overheerst het wantrouwen. Nog steeds gaan dagelijks bom men af, met name op plaatsen die door veel mensen worden bezocht, zoals busstations en markten. De overheid heeft de bevolking inmiddels aangeraden dat soort lokaties zo veel mogelijk te mijden. Januari - Verkiezingen voorlopige regering Mei - Opleving van geweld na uitblijven politieke vooruitgang Augustus - Ontwerpgrondwet Irak verworpen 31 augustus -1.000 doden bij paniek tijdens sjiitische processie 15 december - Sjiieten winnen de verkiezingen April - Eerste slag om Fallujah April - Abu Graib- schandaal Juni - Bewind over gedragen aan Iraakse interimregering November - Tweede slag om Fallujah 20 maart - Invasie Irak 1 mei - Bush: einde van gevechten 19 augustus - Aanslag op VN-gebouw 13 december - Saddam Hoessein *4 opgepakt «r* 22 februari -> Gouden Mosk toename van sektarisch gev 6 december- Iraq Study Grc adviseert o.a.; met Iran en Sy 30 december Hoessein geë>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8