D Vijgen eten uit eigen tuin Op de schop Genieten van een juli-tuin Eerst ontdekten Nederlanders massaal Spanje, Portugal, Italië en Griekenland als vakantielanden. Later namen ze ook de planten mee. Sinaasappelbomen, palmen en vijgen sieren nu balkons en tuinen, door Willem Staat Dinsdag 30 juni 2009 7 De tuinen van kwekerij In Goede Aarde bij Biervliet zijn op z'n mooist in juli, als an dere tuinen vaak op hun retour zijn. Wie inspiratie wil opdoen, kan tot november elke zaterdag terecht van 9-17 uur. Op vrij dagen is de tuin van 13 uur tot zonsondergang open, zodat be zoekers kunnen genieten van avondgeurende bloemen, zoals phloxen. Het weekeinde van 10, 11 en 12 juli zijn er Kwekerij- dagen. Vrijdag is de tuin dan van 10 tot 22 uur open, zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur. Za terdag is tuinarchitecte Dina De- ferme vanaf 11 uur present met haar nieuwste boek 'Droom- combinaties'. In Goede Aarde is gevestigd aan de Kapitalendam 7 in Biervliet, 0115-402301. Q www.kwekerij-ingoedeaarde.nl De Mediterranée rukt op in de Nederlandse tuin. Dat geldt zeker voor Zeeland. Brengen buren dit jaar nog sma kelijke Overtollige aardbeien bij je langs, je moet niet gek opkijken wanneer ze volgend jaar met vij gen aan komen zetten. Of het klimaat nu opwarmt of niet, zeker is dat subtropisch groen stormenderhand het noorden vero vert. Dat is goed te zien in kas en tuinen van de Nieuwlandse plan- tenkweker Ben van de Waart. Van hem enkele vuistregels. Het komt erop neer dat je niet te diep moet planten. Mediterraan groen is gebaat bij een zonnige plek. Zorg ook voor een waterdoor- latende bodem, want ze verdragen geen natte voeten. Een rondgang met mogelijkheden en onmogelijk heden: Olijfboom. Doet het op zich goed in Nederland en is vorstbestendig, zo bleek afgelopen winter! Nadeel: ze dragen geen vrucht, want daar voor is het bij ons te koel. Vijgenboom. Doet het prima en geeft goed eetbare vruchten. Citrusplanten. Zowel de sinaasap pelboom als de mandarijn doet het bij ons goed, mits 's winters binnen. Er zijn tegenwoordig be drijven waar je daarvoor terecht kunt, net als de caravanstalling. Palmen. Mits afgedekt bij hevige kou, kunnen deze heel groot wor den, zo blijkt bijvoorbeeld in But- tinge en Vrouwenpolder. Yucca. De palmlelie heeft het hier naar zijn zin. Bijzondere soorten zijn duur. Die kosten 100 tot 3500 euro. Cipres. Symbool van Toscane kan hier twee jaar na aanplant al drie tot vier meter hoog groeien. Granaatappel. Zelfde verhaal als- met de olijf. Groeit wel, maar draagt bij ons weinig tot geen vruchten. Feijoa sellowiana (kleine foto). Ook wel acca genoemd. Deze win terharde exoot kan wel zeven me ter hoog worden. Bloeit geweldig mooi. Paradijsvogel. Deze plant, sym bool van Madeira, maar ook elders in Zuid-Europa, moet 's winters binnen worden gezet. )e moét er geduld voor oefenen. Bloeit de ac ca strelitzia eenmaal, dan is hij ook niet meer te stoppen. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/deStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - o.v.v. Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het gras moet gemaaid want het staat weer veel te hoog. Zoals altijd heb ik weer veel te lang gewacht met maaien. Ik be leef nu eenmaal weinig plezier aan dit karweitje. Niet dat het moeilijk is of zwaar. Het is gewoon niet leuk. Op dit soort momenten verlang ik naar geweldige uitvindingen die de klus voor mij klaren, zoals een grasmaairobot. Een apparaat dat geheel zelfstandig het gras kort houdt. Eenmaal ingesteld heb je er geen omkijken meer naar. Het ding komt vanzelf uit zijn hokje en na de maaibeurt gaat het ook weer zelfstandig terug het hokje in. Het resultaat is een grasmat zoals je die alleen in folders ziet. Het lijkt mij echt ideaal, zo'n robot, maar alleen al een voorzich tige opmerking in die richting werd door het thuisfront wegge hoond. Nu is een robot voor mijn 'gazon' inderdaad ook wel een beetje over dreven. Ik schat de omvang op vier vierkante -meter. Het is een grasveldje- dat ooit fraai geweest moet zijn, maar dat door de tand des tijds is aangetast. Mos, veel on kruid door gemorst vogelzaad en hobbelig omdat hier en daar gaten zijn gegraven voor de blauwe druif jes. In het begin heb ik nog pogingen gedaan om het mos te bestrijden. Eerst met een hark al het oude mos verwijderen en daarna de ka le plekken opnieuw inzaaien. Dat leverde kortstondig een beter resul taat op, maar na een winter was het allemaal weer mos en on kruid. Nu heb ik mij maar neerge legd bij het feit dat we geen fraai 'gazon' hebben onder het motto: 'mooi mos is niet lelijk'. Het heeft ontegenzeggelijk ook voordelen. Om te zonnen is het veel plezieriger, want door al het mos is de harde grasmat veran derd in een zacht verend tapijt. Het maaien van het nog resteren de gras doe ik tegenwoordig met een elektrische strimmer, zo'n lawaaischopper om kantjes mee te lijf te gaan. Maar omdat het grasveldje klein is, kan het appa raat prima dienst doen als grasmaaier. Gaandeweg heb ik nog meer kwali teiten van het apparaat ontdekt. Nog nooit waren de terrassen en het tuinpad zo snel ontdaan van al le onkruid als tegenwoordig en ik hoef niet meer op de knieën om met een mesje het gras tussen de tegels weg te halen. Het gazon is geen strak groen grasveldje meer. foto Melita Lanting Zuidvruchten van Zeeuwse bodem. foto's Ruben Oreel Subtropische sferen in de kas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81