vreest Arnies harde hand Hertelling laat uitslag Iran onveranderd Applaus voor megastraf Madoff Geloof als hoofdprijs in Turkse tv-show 1 Rechtbank veroordeelt bejaarde zwendelaar tot 150 jaar celstraf. President Ahmadinejad laat onderzoek doen naar dood Neda. Kritiek van ministerie en moefti op 'De race om de ongelovigen'. Dinsdag 30 juni 2009 7 ■|lr 1 1 tjê m /ft -jt% Sean Leys, leraar op een middelbare school, zit in een tent voor de school in Los Angeles, waar hij lesgeeft. Leys staakt. foto Jae C. Hong/AP/CPD tor' desondanks te steunen. Een re cent referendum liep uit op een ne derlaag voor Democraten. Voor Schwarzenegger was de bood schap duidelijk: „De kiezers willen dat we binnen onze middelen le ven. We hebben niet meer de luxe om hervormingen aan het sys teem uit te stellen. Wat er moet ge beuren, zal gebeuren." De voormalige filmster speelt sindsdien hoog spel. Als de Demo craten deze week niet instemmen met zijn bezuinigingen, komt de hele staat stil te liggen. Ambtenaren zullen alleen nog schuldpapieren ontvangen, zoge noemde IOU's (7 Owe Unto' en 7 Owe You, ik ben u verschuldigd, red.). Schwarzenegger lijkt er niet voor terug te schrikken. De Repu blikein heeft nog maar minder dan twee jaar te gaan als gouver neur. Een nieuwe politieke functie heeft hij naar eigen zeggen niet op het oog. „Veel mensen in Californië begrij pen nog niet wat de plannen van Schwarzenegger inhouden", zegt Yolanda Santoyo (40), een gemeen schapswerker die zich vooral bezig houdt met bendegeweld in LA. „Veel van mij collega's zijn al ont slagen en er zullen nog meer vol gen. Naschoolse opvang, zomer kampen en buurtcentra verdwij nen. De eerste effecten zijn nu al zichtbaar. Gangs werven weer ac tief onder de rondhangende jonge ren. Ik vrees een sociale nachtmer rie als alle bezuinigingen door gaan." Californië OREGON CALIFORNIË NERVADA I Sacramento San Francisco STILLE OCEAAN 200 km Los Angeles San Diego MEXICO Oppervlakte: 423.970 km2 Inwoners: 36.756.666 Bijnaam: Colden State infographic: CRW NEW YORK - Onder enorm applaus en luid gejuich is gisteren bij de New Yorkse rechtbank megafrau- deur Bernard Madoff (71) tot 150 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor de grootste zwendel uit de ge schiedenis. Met de uitspraak heeft de rechter korte metten gemaakt met het verzoek van Madoffs advo caat. Die vroeg een straf van twaalf jaar, vanwege de korte le vensverwachting van de bejaarde fraudeur. De enige coulance van de New Yorkse rechtbank was de toestemming aan Madoff om zijn eigen kleding te dragen bij de uit spraak. Normaal gaat hij gekleed in beige gevangenispak, maar voor deze gelegenheid mocht hij in zwart pak en wit overhemd het vonnis aanhoren. Fraudeslachtoffers die zich giste ren verzamelden bij de rechtbank reageerden opgelucht over de opge legde straf. Madoff heeft met een piramidespel duizenden slachtof-, fers in totaal zo'n 43 miljard euro afhandig gemaakt. Onder zijn be leggers zaten vele beroemdheden en bekende stichtingen. Ook Ne derlandse investeerders zijn slacht offer geworden van de zwende laar, waaronder voetbaltrainer Onder applaus en gejuich is giste- ren megafraudeur Bernard Ma doff (71) tot 150 jaar gevangenis straf veroordeeld voor de groot ste zwendel uit de geschiedenis TEHERAN - De uitslag van de om- stredeq presidentsverkiezingen in Iran blijft onveranderd. Een hertel ling van een deel van de stemmen heeft geen andere resultaten opge leverd dan op 12 juni. Dat heeft de Raad van Hoeders, het hoogste ju ridische orgaan in Iran, gisteren la ten weten, meldde de Iraanse staatsomroep Irib. De Raad van Hoeders had op dracht gegeven tot de hertelling van 10 procent van de stemrpen. Volgens de Engelstalige staatszen- der Press TV zijn er geen onregel matigheden geconstateerd. In een geval was het resultaat zelfs iets be ter voor de officieel herkozen presi dent Mahmoud Ahmadinejad, meldde het persbureau Fars eer der. De belangrijkste verslagen presi dentskandidaat, Mir Hossein Mousavi, zag niets in de gedeeltelij ke hertelling. Hij wil dat de verkie zingen ongeldig worden verklaard, omdat die zouden zijn ontsierd door fraude en andere onregelma tigheden. Sinds de verkiezingen is het onrus tig in Iran. De oppositie ging de straat op om te demonstreren te- Een hertelling van 10 procent van de stemmen leidt niet tot een verandering van de uitslag van de presidentsverkiezingen in Iran, aldus de machthebbers. gen het regime in de islamitische republiek. Daarbij kwamen zeker zeventien betogers om, onder wie- de 26-jarige Neda Agah-Soltan. Zij werd ruim in haar borst gescho ten. Een omstander filmde met een telefoon haar doodstrijd. Ze werd een icoon. Ahmadinejad gelastte gisteren een onderzoek gnaar de omstandighe den waaronder Neda om het leven is gekomen. Hij meent dat buiten landse media 'verzonnen' berich ten over de dood van Neda voor propagandadoeleinden gebruiken. Hij wil dat de juridische autoritei ten daarom duidelijkheid over de kwestie verschaffen. Iran beschuldigt Britse ambassade medewerkers ervan betrokken te zijn bij de protesten tegen de her verkiezing van Ahmadinejad. Ne gen Iraanse medewerkers van de Britse ambassade werden dit week end opgepakt. Vijf zijn inmiddels weer vrijgelaten en vier worden nog verhoord. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Miliband noemt de beschuldiging dat zij bij de protesten betrokken zijn 'volko men ongegrond'. Sommige Iraanse functionarissen zinspeelden op het terugschroe ven van de betrekkingen, nadat Londen vorige week twee Iraanse diplomaten had uitgewezen als antwoord op de uitwijzing van twee Britse diplomaten door Tehe ran. Maar woordvoerder Hassan Qasqavi van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei giste ren dat verlaging van de betrekkin gen 'niet op onze agenda staat'. Guus Hiddink en de Maag, Lever en Darm Stichting. Er is zo'n 1,8 miljard euro Nederlands geld in het piramidespel van Madoff gesto ken. Madoff betaalde de rente aan be leggers uit de inleg van nieuwe in vesteerders, maar van de beloofde beleggingen kwam niets terecht. De rest van het geld ging vooral op aan peperdure auto's en villa's. Zelfs zijn familie was niet veilig voor de praktijken van Madoff Uit eindelijk hebben zijn zoons aangif te gedaan tegen hun frauderende vader. „Een bescheiden straf Hier vroe gen gedupeerden de rechter of hij voor 100.000 jaar veroordeeld kon worden", zei minister Wouter Bos van Financiën gisteren in een reac tie op de straf. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Een imam, een rabbi, een priester en een boeddhistische monnik. Wie weet de meeste atheïsten te bekeren? Dat is het uit gangspunt van de nieuwe show De race om de ongelovigen die van af september in Turkije wekelijks op de buis te zien is. Met slogans als 'Wij geven je de grootste prijs ooit: het geloof in God' wordt het nieuwe program ma van de commerciële zender Ka- nal T gepromoot. Na de zomer gaan vier geestelijk leiders weke lijks proberen tien overtuigd atheïsten te bekeren. De bekeer ling in kwestie gaat niet met een Ferrari of dikke geldprijs naar huis maar mag mee naar Mekka, Tibet of Jeruzalem om zich daar verder te verdiepen in zijn of haar nieu we geloof De makers van het programma be loven het publiek veel kennis te verschaffen over de verschillende wereldreligies en benadrukken dat een deskundige commissie de deel nemers van te voren grondig screent om er zeker-van te zijn dat het 'échte atheïsten' betreft. Sail lant detail: de bedenker van het format - volgens de Kanal T be treft het een wereldprimeur - is Seyhan Soylu oftewel Sisi, een be kend transseksueel in Turkije. De primeur van Sisi wordt lang niet door iedereen in Turkije met gejuich ontvangen. Zo reageerde het ministerie van Religie, Diya- net, met grote afkeuring. „Ongelo felijk dat iemand in dit land zoiets kan bedenken. Dit gaat alle nor men te boven. Religie is een serieu- 'Religie is een serieuze zaak en past niet in een showprogramma' ze zaak en past niet in een show programma. Maar voor de kijkcij fers is blijkbaar alles geoorloofd", aldus een woedende Ali Bardakog- lu van Diyanet. Mustafa Cacigri, moefti in Istanbul, vreest boven dien de gevolgen van de show, vol gens hem kan het programma kij kers en deelnemers ernstig in de war brengen. Volgens sociologen speelt de show juist in op de groeiende belangstel ling voor verschillende religies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7