Weekboek van een herder Wandelen over strand en duin Het belang van de bij Honingbijen zijn verreweg de belangrijkste bestui- vers van groenten, fruit en zaadgewassen. De wilde honingbij is in Nederland nagenoeg uit gestorven. Zo'n 8000 hobby-imkers houden 40- tot 80.000 bijenvol ken voor honing en ver huur voor bestuiving. De bijdrage aan land- en tuinbouw beraagt ca. 1 miljard euro per jaar. Als we afhankelijk zouden worden van windbestui- ving en zelfbestuivende planten, zouden we 10 procent van de voedsel productie verliezen (bijna alle groenten en fruit, veel noten en gelief de genotmiddelen als cho cola, tabak en koffie). De ZLTO-vakgroep Fruit teelt wil de bijenstand steunen en subsidieert de aanschaf van nieuwe kasten voor 22 imkers die momenteel in Zeeland worden opgeleid. Dinsdag 30 juni 2009 5 Carnica-bijen zijn geliefd bij imkers, onder meer omdat ze niet 'stekerig' zijn en spaar zaam zijn met de kleverige stof propolis. foto Dirk-Jan Gjeltema ken of er natuurlijke varroa-resis- tentie ontstaat. Je hebt voor die proeven geïsoleerd liggende gebie den nodig. Zeeland zou heel ge schikt zijn, als je alle imkers mee kunt krijgen." Over de oorzaken van bijensterfte wordt getwist, maar vermoed wordt dat neo-nicotionoïden een grote rol spelen. Blacquière: „Voor insecten is dat een soort zenuwgif. Deze stoffen beïnvloeden de prik keloverdracht in de hersenen. Het is dus niet zo gek gedacht dat con centraties gif die nog lang niet do delijk zijn, al effecten hebben als een slechter geheugen, vermin derd oriëntatie- en leervermogen. Het zou theoretisch best kunnen dat de bijen de weg naar de korf niet meer terug kunnen vinden; dat daar een oorzaak ligt van de verzwakking van de volken en de verdwijnziekte. Alleen: in veldproe ven met bijen en hommels is van schade niets gebleken. Vandaar dat deze inseticiden toegestaan zijn. Het blijft natuurlijk mogelijk dat de gangbare toetsen en toelatings procedures voor de nieuwe genera tie insecticiden niet meer voldoen. Toelatingsinstanties zien dat ook. In een internationale commissie wordt nu beziën of aanpassingen nodig zijn. Ik vind dat ook moet worden gekeken hoe insecticiden die afzonderlijk misschien niet schadelijk zijn, in de natuur als cocktail op elkaar inwerken." Inmiddels worden via de petitie 'Stop de bijensterfte' handtekenin gen verzameld voor een onmiddel lijk verbod op systemische gewas beschermingsmiddelen. De petitie omvat daarnaast nog een aantal voorstellen, zoals bijvriendelijk groenbeheer en nestgelegenheid voor wilde bijen. Nadat ze haar wollen vacht was kwijtgeraakt, werd de Schaapskudde Zeeuws- Vlaanderen vorige week extra op geschud. Natasja Vermeulen ver liet de kudde, omdat eigenaar jan Klomp de zaken weer geheel in ei gen hand wilde nemen. „De ver antwoording voor de kudde ligt bij mij en die duidelijkheid moest er weer komen." Klomp treedt liever niet in details over privézaken. Na beëindiging van de relatie tussen hem en Ver meulen zijn de zaken zijns inziens wat teveel door elkaar gaan lopen. Ook al omdat Klomp zelf een tijd je uit de running was. Om de schaapskudde zakelijk weer in de hand te krijgen, moesten zaken worden gescheiden. „Ik moet mijn bedrijf leiden en klanten en leveranciers duidelijkheid verschaf fen. Daarvoor was het noodzake lijk om met een schone lei te be ginnen." Natasja Vermeulen voelt zich onte recht in de hoek gezet, maar heeft, evenals Klomp, geen zin om met modder te gooien. Ze denkt er nog wel over een advo caat in te schakelen, maar hoopt dat de kudde overleeft. „Juist voor die kudde heb ik me altijd inge zet. De schapen blijven het belang rijkst." Herder Serge Klomp, vorig jaar door Jan ingehuurd, vindt dat ook. Hij zegt zich ziek te hebben gemeld omdat hij het 'niet te doen' vindt alleen met zijn oom samen te werken. Volgens Jan Klomp is Serge echter zonder op gaaf van redenen niet op zijn werk verschenen. Het bestuur van de Stichting Dijk en Krekenbehoud West-Zeeuws- Vlaanderen is geschrokken van de ontwikkelingen. De stichting be moeit zich niet met het arbeids conflict, maar stelt bij monde van voorzitter Eugène Wijffels altijd zowel met Klomp als met Vermeu len goed te hebben samenge werkt. De stichting sluist subsidies van provincie en gemeente door naar de schaapskudde. „Wij maken een jaarverslag op voor beide overhe den. Om een positief advies te ge ven, moeten wij zicht hebben op de financiële cijfers en de werk zaamheden van de kudde. We ho pen dat er snel duidelijkheid komt, want we vinden de schaaps kudde heel belangrijk voor de re gio", betoogt Eugène Wijffels. Bestuurslid Arno Boomert, die ook de stal in Oostburg aan de kudde verhuurt, sluit zich bij zijn voorzitter aan. Hij geeft aan dat de kudde het even moeilijk zal heb ben, maar gaat er net als Wijffels vanuit dat het bedrijf er bovenop komt. De stichting wil de schaap herder zoveel mogelijk helpen om het bedrijf snel weer goed op po ten te hebben. Klomp laat het ver leden het liefst achter zich. Hij wil de relaties met leveranciers, klan ten, opdrachtgevers en subsidiever strekkers snel aanhalen om ieder een te laten zien dat het bedrijf le venskrachtig en vitaal is. Voor Jan Klomp is het net als voor de Stichting Dijk- en Krekenbe houd West-Zeeuws-Vlaanderen geen vraag of dat lukt. Met hulp van zijn boekhouder-accountant wil hij snel op een rijtje hebben hoe zijn bedrijf er precies voor staat. Ook als dat minder florissant is dan hij hoopt, is dat zeker geen reden het bijltje er bij neer te gooien. „Ik vecht voor mijn be- drijf Dat doe ik al tien jaar en daar stop ik echt niet mee. De Schaaps kudde Zeeuws-Vlaanderen blijft bestaan, in welke hoedanigheid dan ook." *Het katern Buitengebied is vanaf volgende week met zomerreces. De rubriek 'Weekboek van een herder' stopt daarmee. Op de eerste en derde zaterdag in juli en augustus houdt wandelsportvereniging de Vrolijke Tippelaars duin- en strandtochten vanuit Vlissingen. De eerste tocht dit jaar is zaterdag 4 juli. Er kan gewandeld worden over 5, 10,15, 20 en 30 kilometer. De start van de 20 en 30 km is van 9.00 tot 11.00 uur, overige afstanden van 9.00 tot 12.00 uur. Er wordt gewan deld over het strand, door de dui nen en door het Nollebos. De 30 kilometer loopt door tot Westka- pelle, de 20 kilometer slaat af bij Zoutelande, de 15 kilometer gaat tot Valkenisse en de korte afstan den gaan tussentijds terug. Het startbureau is bij de Kanovij ver, Burg. van Woederenlaan in Vlissingen. Info: 0118-464753. De zomer is nu echt aangebroken. Alle reden om de fiets te pakken. Als u buiten uw stad of dorp rijdt, kan het bijna niet missen dat u over een waterschaps- weg komt. Het waterschap beheert namelijk bijna 2.400 kilometer weg in het buitengebied. We doen er dan ook alles aan om uw veiligheid op deze wegen te waarborgen: een veilig wegdek, stevige wegber men om eventueel in uit te kunnen uitwijken en ge zonde bomen en struiken. Weet u waar deze waterschapsweg te vinden is? Geef het aan ons door voor vrijdag 3 juli. Onder de juiste inzendingen verloten we een Zeeuws boek. U kunt de locatie doorgeven via communicatie@wze.nl of via Antwoordnummer /00, 4330 WB Middelburg (geen postzegel nodig). Oplossing fotovraag 23 juni jl.: poldergemaal Zuidwatering bij Ritthem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79