Zeeuws probleem Natuurjoumaal J I If Andere tasjes voor de zeeschildpad Veldgids voor het platteland Dinsdag 30 juni 2009 I 3 Biologische rozenkwekerij De Bierkreek stapt over op Turtle Bags: katoenen tassen, gemaakt door een vrou wencoöperatie in India. De opbrengst gaat voor de helft naar hen, voor de andere helft naar de bescherming van zeeschildpadden. Die zien plastic zakjes aan voor kwal len, eten ze op en sterven eraan. De Bierkreek heeft zater dag li en zondag 12 juli van 10 tot 17 uur open dagen met onder meer ruim 1400 bloeiende tuinrozen, excursies, kramen, rozendrankjes en -hapjes. Wie graag een nako meling wil van een geliefde roos, kan een tak meenemen en die laten oculeren. De Bierkreek, Zevenhofstedenstraat 9, IJzendijke www.bierkreek.nl Wat kunnen we doen? Tips van Jesse Coossens: Begin bij jezelf: Produceer zo weinig mogelijk afval. Koop duurzame spullen en vraag je bij aanschaf al af wat er uit eindelijk mee gebeurt. Koop dingen met zo weinig mogelijk verpakking (Cradle to Cradle, www.mbdc.com). foto's uit het boek Plastic Soep Landen: Richt een organisatie op die verantwoordelijk is voor het recyclen van plastic, zoals het Duitse 'Der Grüne Punkt'. Stel wetgeving op met betrekking tot plastic afval in wateren. Internationaal: Maak midden in de Great Pacific Garbage Patch een kunstmatig eiland (van afval), van waaruit de rotzooi opgeruimd kan worden. Gemeenten: Richt met spullen van de milieu straat een kringloopwinkel in met een moderne uitstraling, waar je ook eenvoudige reparaties kunt laten uit voeren aan spullen die je anders weg zou moeten gooien. Bestrijd zwerfafval. Tachtig procent van het afval is afkomstig van het land. Gooi afval niet in de natuur of op straat. Zorg dat gestort afval niet kan wegwaaien of -spoelen, want zo komt een groot deel in het water te recht. Overweeg deelname in projecten als Plastic Heroes (zoals Schouwen-Dui- veland). Zie www.plasticheroes.nl. Hou de stranden schoon, ook buiten het toeristenseizoen. Zie www.zwer- vendlangszee.nl (per 1 juli online). Provinciaal: Van het plastic in de oceanen is twintig procent afkomstig van schepen. Zorg dat zeeschepen en binnenvaart hun afval gemakkelijk en zonder kosten kwijt kunnen in de havens. Roep vissersschepen te hulp voor het inzamelen van zee-afval. Wijs een provinciaal aanspreekpunt aan, waar activiteiten bekend zijn en aangestuurd worden. Zeeschildpadde zien plastic zakjes aan voor kwallen en eten het op. foto Noaa Bij Roodbont Üitgeverij is de Veldgids voor het Platte land verschenen, bedoeld als handig klein naslagwerk bij fiets-, wandel - en autotochten. De gids is ingedeeld naar sectoren: veehouderij, akkerbouw, tuinbouw (groen te, fruit, bollen en boomteelt, glastuinbouw). Weidedie- ren en agrarisch cultuurgoed komen apart aan bod. Ook met beschrijvingen van gewassen en koeien-, kippen-, varkens- en paardenrassen. Q Veldgids voor het Platteland, Roodbont Uitgeverij. 208 pagina's in paperback voor 19,95 euro. ISBN 978 90 8740 036 1 Jesse Goossens: Plastic Soep - uitge verij Lemniscaat, prijs €19,95, ISBN 9789047701774. Q www.plasticsoep.nl for Litter. Vissers die meedoen gooien het afval dat zij in hun net ten vinden niet terug in de zee maar brengen het aan wal. Vissers uit Breskens en Colijnsplaat doen al mee, Vlissingse schepen overwe gen deelname. Jesse Goossens. Eerlijk is eerlijk: 25 jaar gele den had niemand kunnen vermoeden dat er anno 2009 op meerdere plaatsen in Zeeland Iepelaars zouden broeden. Nog minder had iemand toen ver wacht dat één van de Zeeuwse broedkolonies gesitueerd zou zijn in het Sloe, temidden van groot schalige industrieën. En toch zijn die tot voor kort nauwelijks denk bare dromen nu een feit. Sterker nog: op veel plaatsen in Zeeland is de lepelaar een alledaagse verschij ning. Reden genoeg om het hoe en waarom uit te pluizen. De lepelaarkolonie in het Naarder- meer was internationaal bekend. Het was een ver vooruitgeschoven voorpost van de Europese lepelaar populatie, die zich verder vooral in het zuiden en oosten van Europa bevond. Het is geen toeval dat de Nederlandse natuurbescherming begon met het veiligstellen van het Naardermeer. Grote schrik dus toen eind vorige eeuw de vos opdook in de roem ruchte lepelaarkolonie. Nesten wer den leeg gevreten en jonge lepe laars vielen ten prooi aan rond struinende vossen. Vertwijfeld vroegen beheerders zich af of het jachtverbod niet moest worden op geheven om de lepelaars te red den. Afschieten van de vossen leek de enige manier om de lepelaar als broedvogel te behouden. Maar het is al vaak gebleken: de na tuur trekt zich niets aan van men selijke berekening. Door de druk van vossen spatte de lepelaarkolo nie van het Naardermeer als het ware uiteen en op diverse plaatsen in Nederland en in de buurlanden kwamen nieuwe vestigingspogin gen. Dankzij de vos floreerde de le pelaar als nooit tevoren. Lepelaars broeden in Zeeland veel al op de grond. De jongen zijn nestblijvers en daardoor vormen ze een gemakkelijke prooi voor na tuurlijke vijanden. Dat is een van de redenen dat lepelaars zo graag eilanden opzoeken om te broeden en hun jongen groot te brengen. In het afgelopen broedseizoen was er een mooie kolonie aanwezig op het Slaakeiland in het Krammer- Volkerak. Door de nieuwe vestigin gen lijkt het misschien heel ge woon dat er in Zeeland dagelijks een heleboel lepelaars verblijven. Maar in feite is het een bijzonder heid waar we niet zuinig genoeg op kunnen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77